• Посилання скопійовано

ФОП та податок на нерухоме майно

ФОП придбав у 2016 р. нежитлове приміщення, використовує його у госпдіяльності. У кінці 2020 р. прийшло повідомлення-рішення про сплату податку на нерухомість з нежитлової нерухомості за 2019 рік. Чи повинен ФОП сплачувати даний податок і чи можна його уникнути?

Цій консультації більше 3-х років. Українське законодавство складне і мінливе, тож на даний момент редакція не гарантує її 100% актуальність. У разі сумнівів скористайтесь пошуком, щоб читати свіжіші статті і консультації, або зверніться за допомогою до нашого ШІ-консультанта.

Відповідно до пп. 266.1.1 ПКУ, платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об’єктів житлової та нежитлової нерухомості.

Власник має право використовувати своє майно для здійснення підприємницької діяльності, крім випадків, установлених законом (п. 1 ст. 320 ЦКУ).

Отже, суб’єктами права приватної власності є фізичні та юридичні особи.

Фізичні особи можуть бути власниками будь-якого майна, за винятком окремих видів майна, які відповідно до закону не можуть їм належати (ст. 325 ЦКУ).

Оскільки ПКУ не визначено такого платника, як фізособа -підприємець, то фізична особа - власник об’єктів нежитлової нерухомості повинен сплачувати податок на нерухомість за нормами, передбаченими для фізичних осіб.

Тож, ФОП не звільняється від зобов'язання сплачувати податку на нерухомість.

Порядок справляння податку на нерухоме майно  визначено ст. 266 ПКУ.

Аналогічну думку має ДПС у Запорізькій області та ДПС у Черкаській області.

Фізособи самостійно не нараховуватимуть податок. За них це роблять податківці (ДПС за місцем реєстрації) на підставі даних Держреєстру речових прав на нерухоме майно. Розмір нарахованого податку та реквізити зазначатимуться в податковому повідомленні-рішенні, яке надсилають до 1 липня. Тобто фактично ФОП виконують свій обов'язок щодо податку на нерухомість, коли сплачують його в повному обсязі протягом 60 календарних днів після отримання податкового повідомлення-рішення. Податок сплачується в поточному році за попередній рік.

Уникнути ФОП сплати податку на нерухомість не вдасться – його потрібно буде сплачувати. 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Ще не передплатник, проте теж хочете скористатись такою можливістю?

Оформіть пакет «Мій асистент» усього за 199 грн/міс або спробуйте безкоштовну передплату на 14 днів прямо зараз

Оформити передплату Спробувати безкоштовно

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Пільга з податку на нерухомість для об'єктів понад 300 кв. м
    Чи поширюється пільга з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, прийнята органом місцевого самоврядування для певних категорій громадян, до збільшеної суми Податку на 25000 грн, якщо у власності платника податку перебуває об’єкт (об’єкти) житлової нерухомості загальною площею більше 300 кв. метрів (для квартири) та/або 500 кв. метрів (для будинку)?
    10.08.202627
  • Дата виникнення права на пільгу із земельного податку
    З якої дати бюджетна установа, яка користується пільгою та надає в оренду приміщення не бюджетній установі, набуває право на пільгу по земельному податку за земельну ділянку під таким приміщенням, якщо припиняється договір оренди: з дати припинення дії договору оренди чи з наступного місяця?
    10.08.202620
  • Податкова неправомірно нарахувала МПЗ фізособі: порядок оскарження у 2026 році (аудіоверсія)
    Фізособа – власник земельної ділянки отримала 29.12.2025 р. податкове повідомлення-рішення (ППР) від 30.06.2025 р. про нарахування МПЗ за весь 2024 рік. При цьому земельна ділянка була передана в оренду приватному підприємству за договором від 01.01.2024 р., однак право оренди зареєстровано у Держреєстрі речових прав на нерухоме майно лише 01.04.2024 р. Як оскаржити ППР, щоб МПЗ було нараховано лише за січень – березень 2024 року?
    07.08.202620
  • Розповсюдження рекламних оголошень ФОП у 2026 році: ризики та алгоритм дій за Законом «Про рекламу» та ПКУ (аудіоверсія)
    У рамках договору ФОП з громадською організацією, ФОП має провести соціальний (безкоштовний для фізосіб) захід. Реєстрацію на цей захід ФОП проводить через номер телефону, який зазначено у листівках, які він розклеїв на стовпах району та суспільних рекламних дошках. Звіт для ГО по запиту на реєстрацію - це фото цих рекламних об'яв. Чи виникає у ФОПа зобов'язання по реєстрації цієї рекламної кампанії? Чи є будь які податкові наслідки по розповсюдженню цих об'яв?
    06.08.202624
  • Премія засновнику компанії у 2026 році: оподаткування, нарахування та ризики за ПКУ (аудіоверсія)
    Як правильно нарахувати та оподатковувати премію засновнику компанії у 2026 році з урахуванням вимог ПКУ, щоб уникнути ризиків з боку ДПС?
    04.08.202650