• Посилання скопійовано

Придбання трактора у фізособи без проведення оцінки: оподаткування

ТОВ (платник податків на загальних підставах) для своєї господарської діяльності купує у фізичної особи трактор колісний, офіційна професійна оцінка рухомого майна не проводилась. За якою ставкою (18% чи 5%) ТОВ повинно утримати ПДФО при розрахунках з фізичною особою?

Відповідно до пп. 173.3 ПКУ у разі, якщо стороною договору купівлі-продажу об'єкта рухомого майна є юридична особа чи самозайнята особа, така особа вважається податковим агентом платника податку та зобов'язана виконати всі визначені цим розділом функції податкового агента. При цьому податковий агент утримує податок за ставками, визначеними відповідно до пп. 173.1 або 173.2 ПКУ з урахуванням інформації про черговість продажу рухомого майна, зазначеної платником податку у договорі купівлі-продажу чи в окремій заяві.

Відповдіно до пп. 173.1 ПКУ дохід від продажу (обміну) об'єкта рухомого майна (крім легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів) визначається виходячи з ціни, зазначеної у договорі купівлі-продажу (міни), але не нижче оціночної вартості цього об'єкта, визначеної згідно із законом.

А дохід від продажу (обміну) легкового автомобіля, мотоцикла, мопеда визначається виходячи з ціни, зазначеної у договорі купівлі-продажу (міни), але не нижче середньоринкової вартості відповідного транспортного засобу або не нижче його оціночної вартості, визначеної згідно із законом (за вибором платника податку).

Тобто норма пп.173.1 ПКУ при продажу легкового авто, мотоцикла чи мопеда дозволяє обирати для визначення мінімальної межі оподаткованої вартості майна: або середньоринкова вартість легкового авто/мотоцикла/мопеда, або оціночна вартість такого майна. Якщо ж мова про продаж іншого рухомого майна – тобто не легкового авто/мотоцикла/мопеда, наприклад, трактору, як сказано у питанні, то слід мати оціночну вартість такого рухомого майна.

Так, щодо обов’язкової оцінки майна для цілей пп. 173.1 ПКУ податківці мають таку позицію (згідно з листами ДПС і роз’ясненнями у "ЗІР"): правила ст. 173 ПКУ та ставка ПДФО 5% застосовуються за наявності:

  • оцінки майна, проведеної відповідно до Закону  №2658;
  • нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу.

Якщо вищезазначені умови не виконуються, то податківці наполягають на тому, що доходи від продажу рухомого майна оподатковуються не за правилами ст. 173 ПКУ, а як інші доходи відповідно до пп. 164.2.20 ПКУ за ставкою 18% (див. лист ДПС від 01.06.2017 р. №441/6/99-99-13-02-03-15/ІПК, лист ДПС від 03.02.2016 р. №1131/П/99-99-17-03-03-14, лист ДПС від 10.11.2016 р. №24277/6/99-99-13-02-03-15).

Отже, дохід фізособи від продажу трактору без наявності оцінки такого ТЗ та нотаріального посвідчення договору оподатковується ПДФО за ставкою 18% на підставі пп. 164.2.20 ПКУ та військовим збором за ставкою 1,5%. ПДФО та військовий збір сплачуються одночасно з виплатою дходу фізособі і за рахунок такого доходу (пп. 168.1 ПКУ).

При цьому ТОВ є податковим агентом при виплаті доходу фізособі. У формі №1ДФ такий дохід відображається з ознакою "127".

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Податок на землю при зміні цільового призначення землі
    Підприємство змінило цільове призначення 3-х земельних ділянок (2 об'єднали, 1 окремо) з сільськогосподарського (для ведення особистого селянського господарства) на колективне житлове будівництво 24.09.2024 р. Чи потрібно подавати уточнюючу податкову декларацію? Як її правильно заповнити та чи передбачені штрафні санкції?
    19.11.202419
  • Чи потрібна ліцензія на оптову торгівлю пальним при зміні розпорядника акцизного складу?
    Буде проведена зміна розпорядника акцизного складу, на якому наявні залишки пального. Підприємство отримає оплату за передані залишки від нового розпорядника. Чи потрібна ліцензія на право оптової чи роздрібної торгівлі пальним при зміні власника акцизного складу?
    18.11.202484
  • Чи можна оплатити ліки для фізособи без оподаткування?
    Підприємство отримало запит на допомогу від особи, яка перебуває на лікуванні у військовому шпиталі. Придбали та передали цій особі ліки, які призначив лікар. Особа не є працівником підприємства та не є родичем працівника підприємства. Чи можно провести передачу ліків як благодійну неоподатковувану допомогу? Як відобразити це у звітності?
    15.11.202438
  • Подвійне оподаткування доходів фізособи у Великобританії та в Україні
    Українка тимчасово проживає як біженець у Великобританії. В Україні зареєстрована ФОПом на ІІ групі ЄП, надає онлайн-консультації в Україні, послуги психолога (інші медичні послуги), отримуючи оплату на підприємницький рахунок. Планує зареєструватися ФОПом у Великобританії. Чи можна уникнути подвійного оподаткування доходів?
    14.11.202438
  • Чи сплачувати екологічний податок за зберігання макулатури?
    Підприємство закуповує відходи (макулатуру), обліковує на рахунку 281, оброблює ці відходи і перепродає. Має дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів. Чи потрібно сплачувати екологічний податок?
    14.11.202424