Головна Усі консультації Оподаткування Інші податки

Купівля легкового авто в салоні: які податки сплачувати?

Підприємство, платник податку на прибуток та ПДВ, здійснює придбання легкового автомобіля у салоні. Які податкові наслідки такого придбання?

Збір в пенсійний фонд

Виходячи з п. 7 ст. 1 Закону 400 при придбанні легкових автомобілів, які підлягають першій державній реєстрації в Україні територіальними органами МВС, крім випадків забезпечення легковими автомобілями інвалідів та успадкування легкових автомобілів, потрібно сплатити пенсійний збір.

Ставки пенсійного збору у разі придбання легкового автомобіля встановлені в різних розмірах залежно від його вартості (п. 8 ст. 4 Закону №400):

  • 3% – якщо об'єкт оподаткування не перевищує 165 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня звітного року;
  • 4% – якщо об'єкт оподаткування перевищує 165, але не перевищує 290 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня звітного року;
  • 5% – якщо об'єкт оподаткування перевищує 290 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня звітного року.

Отже, необхідно зважати, що якщо підприємство придбаває новий автомобіль у салоні (здійснюється перша реєстрація такого ТЗ), то суми пенсійного збору сплачуються платниками до загального фонду державного бюджету за місцем проведення першої державної реєстрації в Україні легкового автомобіля в територіальних органах з надання сервісних послуг МВС.

 

Транспортний податок

Відповідно до пп. 267.1.1 ПКУ платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до пп. 267.2.1 ПКУ є об'єктами оподаткування.

За пп. 267.2.1 ПКУ об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, які одночасно підпадають під такі вимоги:

  • з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно);
  • середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного року (у 2018 році – 1 396 125 грн).

Середньоринкова вартість автомобіля визначається за інформацією наведеною на сайті Мінекономрозвиту. Підприємство за допомогою зазначеного вище сайту визначає, чи підпадає придбаний автомобіль під оподаткування транспортним податком, чи ні, зважаючи на такі його характеристики:

  • марка;
  • модель;
  • рік випуску;
  • об'єм циліндрів двигуна;
  • тип пального.

Якщо автомобіль з відповідними показниками не зазначено у переліку на сайті Мінекономрозвитку, то він не є об’єктом оподаткування транспортним податком і, відповідно, таке підприємство такий податок не сплачує.

 

Податок на прибуток

Відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ, об’єкт оподаткування податком на прибуток визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до НП(С)БО або МСФЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ.

Якщо підприємство застосовує податкові різниці, то зважаючи на те, що автомобіль відноситься до основних засобів, підприємство буде зобов’язане застосовувати «амортизаційні різниці», зазначені у Розділі І Додатку РІ (ці різниці визначені ст. 138 ПКУ).

 

ПДВ

Формування податкового кредиту за операцією з придбання підприємством автомобіля, у тому числі легкового, здійснюється за загальними правилами, оскільки нормами ПКУ особливостей для таких операцій не передбачено. Отже, якщо покупець – платник ПДВ і автосалон – платник ПДВ, то продавець має скласти податкову накладну і зареєструвати її в ЄРПН. Така податкова накладна буде підставою для податкового кредиту в покупця.

При цьому, якщо автомобіль використовується в господарській діяльності, то  ніяких інших наслідків з ПДВ не виникає. Якщо ж автомобіль призначається для негосподарського використання, то підприємство нараховує ПЗ з ПДВ відповідно до пп. «г» п. 198.5 ПКУ.

 

Акцизний податок

Обов’язок сплачувати акцизний податок виникає у підприємства-покупця тільки за тими автомобілями, які самостійно ввозяться ним на територію України в режимі імпорту. У такому випадку підприємство-покупець є платником акцизного податку за пп. 212.1.2 ПКУ.

Таким чином, при придбанні авто в салоні сплачувати акцизний податок не потрібно (як і при його подальшому продажу).

 

Звіт за ф. №20-ОПП

Відповідно до п. 63.3 ПКУ одним зі способів податкового контролю є контроль за місцем розташування як платника податків, так і об’єктів, які пов’язані з оподаткуванням, або через які провадиться діяльність.

Для здійснення такого податкового контролю застосовується Порядок №1588. Він передбачає, що платник податків зобов’язаний повідомляти податківців про об’єкти оподаткування та об’єкти, пов’язані з оподаткуванням.

Відповідно до п. 8.4 р. VIII Порядку №1588, повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням, або через які провадиться діяльність, подається за формою №20-ОПП протягом 10 робочих днів після їх реєстрації, створення чи відкриття до контролюючого органу за основним місцем обліку платника податків.

Найбільша Facebook-сторінка для бухгалтерів в Україні

Оскільки автомобіль буде використовуватися платником податків як транспортний засіб (про це свідчить факт його реєстрації в органі МВС), то про такий автомобіль слід подати форму №20-ОПП за податковою адресою платника податку, протягом 10 робочих днів з дати його придбання.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Станіслав Горбовцов
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / Інші податки
Теги:
Акциз , Автотранспорт , Звітність , ПДВ , Податок на прибуток , Реєстрація , Торгівля , Транспортні засоби , Транспортний податок

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі