Відповідно до п. 213.1.1 п. 213.1 ст. 213 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VІ із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) об’єктом оподаткування акцизним податком є операції з реалізації вироблених в Україні підакцизних товарів (продукції).
Відповідно до пп. 14.1.4 п. 14.1 ст. 14 1 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI із змінами та доповненнями (далі - ПКУ) акцизний податок - це непрямий податок на споживання окремих видів товарів (продукції), визначених ПКУ як підакцизні, що включається до ціни таких товарів (продукції).
Виходячи з цього визначення, акцизний податок повинен бути сплачений покупцем у ціні придбання продукції, а виробник - продавець продукції повинен утримати податок з джерела виплати та перерахувати його до бюджету.
Пунктом 225.1 ст. 225 ПКУ визначені особливості сплати акцизного податку з алкогольних напоїв, якими передбачено, що до отримання з акцизного складу спирту етилового неденатурованого, призначеного для переробки на алкогольні напої (крім виноматеріалів та вермутів) суб’єкт господарювання зобов’язаний сплатити податок або подати контролюючому органу за своїм місцезнаходженням податковий вексель, який є забезпеченням виконання зобов’язання такого платника у строк до 90 календарних днів, починаючи з дня видачі податкового векселя, сплатити суму податку, розраховану за ставками для цієї продукції.
Таким чином, акцизний податок сплачується виробником алкогольних напої до отримання спирту грошовими коштами, або у разі видачі податкового векселя - у строк до 90 днів при придбанні марок акцизного податку (пп. 222.1.2 п. 222.1 ст. 222 ПКУ).
Разом з тим, крім сплати акцизного податку виробник алкогольних напоїв відповідно до норм ПКУ має здійснити його обчислення та відобразити суми податкових зобов’язань в податковій звітності.
Відповідно до п. 217.1 ст. 217 ПКУ, суми акцизного податку, що підлягають сплаті, з підакцизних товарів (продукції), вироблених на митній території України, визначаються платником податку самостійно, виходячи з об’єктів оподаткування, бази оподаткування та ставок акцизного податку, що діють на дату виникнення податкових зобов’язань.
Об’єктом оподаткування акцизним податком є, зокрема операції з реалізації виробленої в Україні продукції (пп. 213.1.1 п. 213.1 ст. 213 ПКУ), базою оподаткування - кількість реалізованої продукції (п. 214.4 ст. 214 ПКУ), ставки акцизного податку на алкогольні напої визначені в пп. 215.3.1 п. 215.3 ст. 215 ПКУ.
Відповідно до п. 216.1 ст. 216 ПКУ датою виникнення податкових зобов’язань щодо підакцизних товарів (продукції), вироблених на митній території України, є дата їх реалізації особою, яка їх виробляє, незалежно від цілей і напрямків подальшого використання таких товарів (продукції), крім випадків, зазначених зокрема у статті 225 ПКУ.
Отже, при декларуванні податкових зобов’язань з алкогольних напоїв, які виготовляються з використанням спирту етилового, діють особливості щодо дати виникнення податкових зобов’язань. Відповідно до Порядку заповнення та подання декларації акцизного податку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 23.01.2015 №14 (зареєстрований у Міністерстві юстиції України 30.01.2015 за №105/26550) складання Декларації акцизного податку суб’єктами господарювання, які отримують спирт етиловий неденатурований для переробки на алкогольні напої (додаток 3 до Декларації), податкові зобов’язання відображаються у податковій звітності наступним чином: у графі 7 «Оподатковуваний оборот, усього» вказується оподатковуваний оборот у літрах (гр. 6 х гр. 5), у графі 9 «Ставки акцизного податку (у гривнях за 1 л 100-відсоткового спирту)» проставляється ставка акцизного податку в гривнях, яка діє згідно з діючими нормами для обчислення акцизного податку на одиницю виміру продукції. У графі 10 вказується сума акцизного податку за векселями, виданими відповідно до порядку, встановленого у ст. 225 ПКУ, термін оплати яких настав у звітному періоді (або фактично погашених у звітному місяці), або проставляється сума, попередньо сплачена грошовими коштами без оформлення податкового векселя.
У рядку 12 зазначається сума акцизного податку, яка розраховується у зв’язку із зміною ставок акцизного податку. У графі 16 «Підлягає сплаті до бюджету» вказується сума акцизного податку, що визначається в підсумку (гр. 10 - гр. 11 (+ або -) гр. 12 - гр. 13 - гр. 14 + гр. 15) та яка вноситься до розділу А Декларації.
Тобто, в графах 1-9 додатка 3 до Декларації декларуються оподатковувані обороти, які фактично відбулися у звітному періоді із урахуванням діючих у цей період ставок акцизного податку, в тому числі декларуються окремим рядком оподатковувані обороти з реалізації алкогольної продукції, виготовленої зі спирту, отриманого до зміни ставок акцизного податку.
Отже, при реалізації, в періоді після підвищення ставок акцизного податку, виробниками алкогольних напоїв залишків готової спиртовмісної продукції та продукції, виробленої із залишків спирту, спиртової суміші, які утворилися до змін розміру ставок, акцизний податок обчислюється, виходячи з обсягів реалізації такої продукції та ставок акцизного податку, діючих на момент реалізації незалежно від стану погашення податкового векселя (погашений чи непогашений). податку, діючих на момент реалізації незалежно від стану погашення податкового векселя (погашений чи непогашений).