Передача пального благодійній організації
Акциз
Особи, які здійснюють реалізацію пального, підлягають обов’язковій реєстрації як платники акцизного податку до початку здійснення реалізації пального (див. пп. 212.3.4 ПКУ).
Реалізація пального - будь-які операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального з переходом права власності на таке пальне чи без такого переходу, за плату (компенсацію) чи без такої плати на митній території України з акцизного складу/акцизного складу пересувного:
- до акцизного складу;
- до акцизного складу пересувного;
- для власного споживання чи промислової переробки;
- будь-яким іншим особам.
При цьому не вважаються реалізацією пального операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України:
- у споживчій тарі ємністю до 5 літрів (включно), крім операцій з реалізації такого пального його виробниками;
- при використанні пального суб'єктами господарювання, які не є розпорядниками акцизного складу/акцизного складу пересувного, що передано (відпущено, відвантажено) платником акцизного податку таким суб'єктам господарювання виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки (пп. 14.1.212 ПКУ).
Тобто при передачі пального незалежно від того, чи така передача передбачає оплату, чи ні, ТОВ здійснює реалізацію пального у розумінні ПКУ, тому має зареєструватися платником акцизного податку.
З 27 липня 2024 р. набрав чинності новий Закон від 18.06.2024 №3817-IX «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі – Закон №3817). Але багато норм цього закону запрацюють в окремі строки. Тим часом Закон №481 втрачає чинність з 1 січня 2025 року, і його положення до дня втрати ним чинності застосовуються в частині, що не суперечить положенням нового Закону №3817.
При цьому реалізація пального може бути проведена лише за наявності відповідної ліцензії на оптову чи роздрібну торгівлю пальним (ст. 29 Розділу IV Закону №3817).
Оптова торгівля пальним - діяльність з реалізації власно виробленого, ввезеного або придбаного пального суб’єктам господарювання, що здійснюють роздрібну торгівлю пальним, іншим суб’єктам господарювання, у тому числі в транспортному засобі, яким переміщується та/або в якому зберігається пальне (ст. 1 Розділу І Закону №3817).
Роздрібна торгівля пальним - діяльність із придбання або отримання та подальшої реалізації або відпуску пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик з місць роздрібної торгівлі пальним через паливороздавальні колонки, газороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки, а також реалізація скрапленого вуглеводневого газу в балонах для побутових потреб населення та інших споживачів, а також заправлення з бункерувальника у водному просторі морських та річкових суден (ст. 1 Розділу І Закону №3817).
Суб’єкти господарювання здійснюють оптову або роздрібну торгівлю пальним виключно у споживчій тарі об’ємом до 5 літрів включно без отримання ліцензії на право оптової торгівлі пальним, на право роздрібної торгівлі пальним, на право зберігання пального (ст. 29 Розділу IV Закону №3817). Даним пунктом можуть скористатися лише суб’єкти господарювання, що придбавають пальне в споживчій тарі до 5 л, а не здійснюють розлив. На цьому наголошують і податківці див. нашу новину тут.
З наведеного вище робимо висновок, що без наявності АЗС пальне можна реалізувати тільки іншим суб’єктам господарювання: оптова ліцензія не передбачає продаж пального фізособам без АЗС, а роздрібна ліцензія дозволяє продавати пальне фізособам, але тільки через АЗС, якої у ТОВ немає.
Отже, якщо ТОВ планує передати пальне благодійному фонду, йому потрібно зареєструватися платником акцизного податку та отримати ліцензію на оптову торгівлю пальним. Далі на цей продаж пального слід буде скласти та зареєструвати акцизну накладну, а оскільки вхідного залишку пального у ТОВ немає, то доведеться сплатити акцизний податок. Отримати роздрібну ліцензію без АЗС та зареєстрованого РРО неможливо, тому ТОВ не зможе продати пальне фізичним особам.
ПДВ
Пільг з ПДВ щодо безоплатної передачі пального благодійному фонду немає, так як пальне – це підакцизний товар. Не підлягають звільненню від оподаткування операції з надання благодійної допомоги у вигляді зазначених у розд. VI ПКУ підакцизних товарів, цінних паперів (крім наданих ендавментів, зазначених у розд. IV ПКУ), нематеріальних активів і товарів/послуг, призначених для використання в господарській діяльності. Більш детально див. нашу новину тут.
Отже, за умови, що підприємство є платником ПДВ, операції з безкоштовного надання палива оподатковуються ПДВ за ставкою 20%. Як складати ПН з типом причини 15 при безоплатному постачанні товарів див. у нашій новині тут.
Податок на прибуток при безоплатній передачі благодійному фонду
Якщо ТОВ застосовує податкові різниці, то під час визначення об’єкта обкладення податком на прибуток фінансовий результат податкового (звітного) періоду слід збільшити на суму коштів або вартості товарів, виконаних робіт, наданих послуг, безоплатно перерахованих (переданих) протягом звітного (податкового) року неприбутковим організаціям, які станом на дату операції відповідали умовам, визначеним п. 133.4 ПКУ, у розмірі, що перевищує 4% оподатковуваного прибутку попереднього звітного року (пп. 140.5.9 ПКУ).
Як бачимо, для звичайного ТОВ немає жодного сенсу реєструватися платником акцизного податку і сплачувати цей податок тільки для того, щоб реалізувати непотрібні залишки пального. Отже, передати пальне іншому суб’єкту господарювання ТОВ не може.
Звертаємо увагу на те, що ТОВ станом на даний час зберігає пальне і тому у нього має бути ліцензія на зберігання пального.
Альтернативні варіанти
Перший варіант: На нашу думку, якщо ТОВ хоче комусь передати пальне, то це краще зробити безпосередньо ЗСУ.
Акциз
Операції з добровільної передачі або відчуження коштів, товарів, у тому числі підакцизних, надання послуг на користь Збройних сил України та підрозділів територіальної оборони, без попереднього або наступного відшкодування їх вартості, не вважаються операціями з реалізації для цілей оподаткування (див. п. 69.5 підрозд. 10 розд. XX ПКУ).
ТОВ не потрібно буде отримувати ліцензію на реалізацію пального та реєструватися платником акцизу – див. консультацію податківців.
ПДВ
Не є постачанням товарів та послуг операції з безоплатної (без будь-якої грошової, матеріальної або інших видів компенсації) передачі/надання товарів та послуг ЗСУ, крім випадків, якщо такі операції з постачання товарів та послуг оподатковуються за нульовою ставкою податку на додану вартість (пп. 32-1 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ).
Операції, що підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою - постачання товарів для заправки (дозаправки) або забезпечення наземного військового транспорту чи іншого спеціального контингенту ЗСУ, що бере участь у миротворчих акціях за кордоном України, або в інших випадках, передбачених законодавством (пп. «г» пп. 195.1.2 ПКУ).
Тобто при передачі пального потрібно буде скласти ПН за ставкою 0.
Пункт 198.5 ПКУ не застосовується, відповідно компенсуюче ПЗ нараховувати не потрібно.
Податок на прибуток
Безоплатне надання пального є витратами підприємства і зменшує його фінансовий результат і, як наслідок, – об’єкт оподаткування податком на прибуток (див. пп. 134.1.1 ПКУ).
При цьому податкову різницю за пп. 140.5.9 ПКУ застосовувати не потрібно щодо товарів, які добровільно передані, серед іншого, військовим частинам: «…для потреб забезпечення оборони держави…» (пп.69.6 підр.10 розд. ХХ ПКУ).
Документальне оформлення та відображення в обліку див. у нашій консультації тут.
Другий варіант: Якщо не вдасться передати пальне ЗСУ, тоді ТОВ може використати пальне за його призначенням на власні цілі, тобто для заправки своїх службових автомобілів.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити