• Посилання скопійовано

Комплімент клієнту – пляшка алкоголю

ТОВ-платник ПДВ та ФОП – неплатник ПДВ планують гостям готелю чи ресторану робити подарунок у вигляді пляшки алкоголю (вин ігристого). Мета – маркетинговий хід. ТОВ має ліцензію на роздрібну торгівлю алкоголем. Чи можна дарувати алкоголь? Чи потрібно цю операцію проводити через РРО? Які податкові наслідки?

Якщо підакцизні товари (в тому числі алкоголь) перебувають у вільному обігу, не заборонені законом, то вони можуть бути подаровані.

 

ПДВ

Операція безоплатної передачі товарів належить до операцій постачання  і оподатковується ПДВ в загальному порядку. База оподаткування визначається товарів згідно з абзацом другим пп. 188.1 ПКУ – не нижче ціни придбання такого алкоголю. Договірна ціна тут – 0 грн.

Таким чином, потрібно складати дві ПН – одну на договірну ціну – 0 грн, другу на суму перевищення ціни придбання над договірною ціною. Про особливості складання ПН в цій ситуації можна прочитати  туттут.

 

Податок на прибуток

Вартість безоплатно переданих товарів зменшить фінрезультат до оподаткування, який є основою для визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток (див. пп. 134.1.1 ПКУ).

Якщо підприємство коригує фінрезультат на податкові різниці, то слід звернути увагу на  різницю за пп. 140.5.10 ПКУ. Але в цьому випадку алкоголь планується дарувати фізичним особам, тому ця різниця не застосовується.

 

РРО/ПРРО

РРО застосовується у випадку здійснення розрахункових операцій в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг (ст. 3 Закону про РРО).

Розрахункова операція – це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця (ст. 2 Закону про РРО).

При безоплатній роздачі алкоголю відсутня розрахункова операція. Тому через РРО проводити її вартість не потрібно.

 

Акциз

Якщо суб’єкт господарювання безоплатно розповсюджує алкогольні напої під час проведення рекламних заходів, презентацій тощо без проведення розрахункової операції, то база оподаткування акцизним податком відсутня і, відповідно, податкове зобов’язання з акцизного податку не нараховується.

Податківці пишуть про це у ЗІР 114.02: «Чи оподатковуються акцизним податком операції з реалізації СГ роздрібної торгівлі підакцизних товарів (алкогольних напоїв, тютюнових виробів), якщо такі товари розповсюджуються безоплатно (під час проведення рекламних заходів, презентацій тощо) без проведення розрахункової операції?».

Але незважаючи на відсутність акцизу та нереєстрацію подарунків через РРО, обов’язково повинна бути ліцензія на право роздрібної торгівлі алкоголем. Без такої ліцензії дарувати алкоголь не можна.

 

ПДФО, ВЗ, ЄСВ

У разі передачі продукції фізичним особам виникає дохід, як додаткове благо. Тому з такого доходу слід утримати ПДФО, ВЗ.

Якщо оформити як передачу подарунків, то при передачі таких подарунків у 2024 році в розмірі не вище 1775 грн. така сума не оподатковуватиметься ПДФО і ВЗ. Оподатковуватиметься тільки сума перевищення. 1775 грн – це 25% однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, за винятком грошових виплат у будь-якій сумі (пп. 165.1.39 ПКУ).

Поряд з цим вартість безоплатно наданої продукції для фізичних осіб – непрацівників підприємства не буде базою для нарахування ЄСВ.

Але все це вимагає наявності інформації про РНОКПП фізосіб – отримувачів подарунків. Ймовірно, що гості можуть відмовитися надавати таку інформацію про себе, тому це може зменшити ефективність такого маркетингового ходу. Тому рекомендуємо розробити і зафіксувати в наказі такий порядок надання подарунків, який би унеможливлював ідентифікацію отримувачів. Приміром, алкоголь в готельних номерах можна списувати як витрати на збут (Дт 93) або включати його в собівартість проживання (Дт 23) без збільшення ціни, а акції в ресторані організовувати для всіх бажаючих без ідентифікації гостей, не запитуючи в кожного з них паспорт та довідку про РНОКПП.

 

Відображення в обліку:

  • Дт 281 Кт 631 придбано алкоголь для подарунків;
  • Дт 641 Кт 631 ПК з ПДВ (складено та зареєстровано ПН);
  • Дт 93 Кт 281 подаровано пляшку алкоголю клієнту
  • Дт 949 Кт 641 – нараховано податкові зобов’язання з ПДВ на мінімальну базу відповідно до пп. 188.1 ПКУ.

Документальне оформлення див. у нашій консультації тут.

Чи буде такий подарунок під певне свято чи на постійній основі – це вже суто управлінське рішення, яке потрібно буде зафіксувати в наказі.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Акцизи

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Акцизи»

  • Безоплатна передача чи продаж залишків пального?
    ТОВ має на балансі легкові автомобілі для службового використання. Під час повномасштабного вторгнення, коли виникли труднощі з постачанням пального, було придбано пальне у бочки на склад для подальшого використання. Наразі водії заправляють авто на заправках. Чи можна продати пальне фізособі, чи передати благодійній організації? Як відобразити в обліку та оподаткувати дану операцію?
    Сьогодні 14:5417
  • Акцизний податок при реалізації в Україні виробленої підакцизної продукції
    Як розраховується акцизний податок з реалізації виробленого біоетанолу на території України? Як нарахувати його в бухобліку? Чи включається акцизний податок до бази оподаткування ПДВ?
    18.12.202458
  • Чи можна перевозити пальне у каністрах більше 5 л?
    ТОВ, неплатник акцизу, має генератор. Якої ємності можна використовувати каністри при перевезенні пального для генератора від АЗС без подання заявки на перевезення палива власним транспортом, реєстрації акцизного складу (пересувного в тому числі)?
    17.12.202482
  • Виготовлення алкогольних напоїв на експорт та акцизний податок
    Як підприємству відобразити операції з експорту алкоголю в акцизній декларації та додатках до неї?
    13.12.202414
  • Комплімент клієнту – пляшка алкоголю
    ТОВ-платник ПДВ та ФОП – неплатник ПДВ планують гостям готелю чи ресторану робити подарунок у вигляді пляшки алкоголю (вин ігристого). Мета – маркетинговий хід. ТОВ має ліцензію на роздрібну торгівлю алкоголем. Чи можна дарувати алкоголь? Чи потрібно цю операцію проводити через РРО? Які податкові наслідки?
    05.12.202465