Об’єктом оподаткування акцизним податком є, зокрема, операції з реалізації вироблених в Україні підакцизних товарів (продукції) – пп. 213.1.1 ПКУ. Операції з вивезення (експорту) підакцизних товарів (продукції) платником податку за межі митної території України не підлягають оподаткуванню відповідно до пп. 213.2.1 ПКУ. Тому якщо підприємство працювало виключно на експорт, а тепер починає реалізацію біоетанолу на території України, воно повинно сплачувати акцизний податок з такої реалізації.
До спирту етилового, у розумінні ПКУ, відносяться всі види ректифікованого та дистильованого спирту етилового, біоетанол, інші види спирту етилового, зазначені у товарних позиціях 2207 та 2208 згідно з УКТ ЗЕД. Зокрема, біоетанол – спирт етиловий зневоджений, виготовлений з біомаси або із спирту етилового – сирцю для використання як біопалива або біокомпонента, що належить до товарної позиції 2207 згідно з УКТ ЗЕД. Ми писали про це у новині.
Ставка акцизу для біоетанолу становить 133,31 грн за 1 літр 100-відсоткового спирту – пп. 215.3.1 ПКУ.
Згідно з пп. 216.1 ПКУ, датою виникнення податкових зобов'язань щодо підакцизних товарів (продукції), вироблених на митній території України, є дата їх реалізації особою, яка їх виробляє, незалежно від цілей і напрямів подальшого використання таких товарів (продукції), крім випадків, зазначених у статтях 225 та 229 ПКУ. Тобто виробник сплачує акцизний податок під час продажу виробленої продукції. Але є виключення: зокрема, згідно з пп. 229.1.1 ПКУ податок справляється за ставкою 0 гривень за 1 літр 100-відсоткового спирту із:
- біоетанолу, що використовується підприємствами для виробництва бензинів моторних сумішевих із вмістом біоетанолу, етил-трет-бутилового етеру (ЕТБЕ), інших добавок на основі біоетанолу;
- біоетанолу, який використовується для виробництва біопалива.
Тож, якщо біоетанол продається з вищезазначеними цілями, ставка акцизу буде нульова. При застосуванні нульової ставки застосовується механізм податкових векселів згідно з пп. 229.1.2 – пп. 229.1.9 ПКУ.
В інших випадках реалізація виробленого біоетанолу оподатковується акцизом за ставкою 133,31 грн за 1 літр 100-відсоткового спирту. Механізм оподаткування такий (зокрема, див. пп. 232.3 ПКУ, пп. 232.4.2 ПКУ):
- спочатку потрібно сплатити на рахунок платника в СЕА РП необхідну суму акцизного податку, виходячи з обсягів біоетанолу, який планується реалізувати;
- потім потрібно подати заявку на збільшення обсягу залишку біоетанолу в СЕА РП і збільшити цей залишок на обсяги біоетанолу, які планується реалізувати. Про подання заявки ми писали у цій новині;
- після збільшення залишку біоетанолу слід скласти та зареєструвати акцизну накладну на дату реалізації біоетанолу. Порядок складання акцизних накладних затверджений наказом Мінфіну №729.
Загалом, тема справляння акцизного податку на вироблену підакцизну продукцію є дуже широкою і виходить за межі формату консультації, тому пропонуємо більш детально ознайомитися з розділом VI ПКУ «Акцизний податок» та підзаконними актами, зокрема, з наказом Мінфіну №729, при цьому звернути увагу на ті норми, які стосуються вашої конкретної ситуації.
Суми акцизного податку, сплаченого платниками податку на прибуток, які здійснюють виробництво підакцизних товарів, враховуються у складі інших прямих витрат, що формують собівартість таких товарів при їх реалізації. ДФСУ у листі від 29.01.2015 р. №1709/6/99-99-19-02-02-15 зробила висновок, що суми акцизного податку, сплаченого платниками податку на прибуток, які здійснюють виробництво підакцизних товарів, враховуються у складі інших прямих витрат, що формують собівартість таких товарів при їх реалізації. В обліку це відображається записом - Дт 91 Кт 641 на дату нарахування податку.
При цьому, витрати, які формують собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг, крім нерозподільних постійних загальновиробничих витрат, які включаються до складу собівартості реалізованої продукції в періоді їх виникнення, визнаються витратами того звітного періоду, в якому визнано доходи від реалізації таких товарів, виконаних робіт, наданих послуг. В бухобліку це відповідає запису - Дт 901 Кт 26 на дату відвантаження продукції.
Відповідно до пп. 188.1 ПКУ, база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку, який нараховується відповідно до підпунктів 213.1.9 і 213.1.14 ПКУ, збору на обов’язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв’язку, ПДВ та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб’єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).
Підпункти 213.1.9 та 213.1.14 ПКУ не стосуються реалізації біоетанолу, тому при реалізації біоетанолу до бази оподаткування ПДВ включається також і акцизний податок.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити