• Посилання скопійовано

Співробітника призвали на строкову військову службу: порядок вивільнення

Як правильно вивільнити співробітника на строкову військову службу згідно повістки? Як правильно розрахувати середню зарплату працівнику за кожен місяць?

Запитання: Як правильно вивільнити співробітника на строкову військову службу згідно повістки? Як правильно розрахувати середню зарплату працівнику за кожен місяць? Чи оподатковується ця середня зарплата: ЄСВ - 3,6%, ЄСВ - 38,52%, ПДФО - 15%? Пільга для ПДФО надається чи ні? ЯК правильно відобразити у звітності з ЄСВ дану середню зарплату?

Відповідь: 1. Документальне оформлення вивільнення працівника для проходження строкової військової служби

На підприємстві видається відповідний наказ про вивільнення працівника для проходження строкової військової служби. В особовій картці працівника запис про проходження строкової військової служби одразу роботи не потрібно, але копію відповідного наказу можна додати до неї. Після проходження строкової військової служби у працівника зміниться інформація про військовий стан, за пред’явленими відповідними документами потрібно буде внести зміни в особову картку.

2. Порядок нарахування середнього заробітку працівнику-строковику та правила отримання компенсації з бюджету

Відповідно до частини 3 статті 119 КЗпПУ за працівниками, призваними на строкову військову службу на строк до закінчення особливого періоду або до дня фактичної демобілізації, зберігаються:

- місце роботи;

- посада;

- компенсується із бюджету середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, в яких вони працювали на час призову, незалежно від підпорядкування та форми власності.

Отже, цією нормою чітко вказано, що середній заробіток має компенсуватися з бюджету. І з 12.11.2015 р., завдяки постанові КМУ від 04.11.2015 р. №911, діє встановлений КМУ порядок такої компенсації. 

Для цього потрібно подавати звіт про фактичні витрати на виплату компенсації середнього заробітку працівникам, призваним на строкову військову службу.

Такий звіт потрібно подавати відповідному структурному підрозділу органу соцзахисту подають щомісяця до 15 числа звіти про фактичні витрати на виплату компенсації з бюджету середнього заробітку працівникам за формою згідно з додатком 1 до порядку, затвердженого постановою КМУ від 04.03.2015 р. №105, погоджені районним (міським) військовим комісаріатом або військовою частиною, що здійснювали призов працівників на військову службу, в частині підтвердження призову та проходження військової служби.

Також до 19 числа структурному підрозділу соцзахисту потрібно подати копії зазначених звітів, а також зведений звіт про фактичні витрати на виплату компенсації з бюджету середнього заробітку працівникам за формою згідно з додатком 2 до цього ж порядку.

Середній заробіток працівника-строковика нараховується з урахуванням положень Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 №100 (далі — Порядок №100), виходячи із виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують місяцю вивільнення на строкову службу. 

Для оплати днів строкової служби потрібно розрахувати одну середньоденну (годинну) зарплату для оплати усього періоду строкової служби. Щомісяця розраховувати нову середню зарплату не потрібно.

Середньоденна (годинна) заробітна плата визначається діленням зарплати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі дні на число відпрацьованих робочих днів (годин). Нарахування середнього заробітку провадиться шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, які мають бути оплачені за середнім заробітком.

3. Оподаткування ПДФО, ЕВ та військовим збором середнього заробітку працівника-строковика.

На жаль, нормами чинного ПКУ та Закону про ЄВ не встановлено норм, про звільнення від оподаткування ПДФО, військовим збором та ЄВ компенсації з бюджету середнього заробітку саме строковиків (див. чинну редакцію ч.7 ст. 7 Закону про ЄСВ, пп. «и» пп. 165.1.1 ПКУ). 

Отже, в незалежності від факту очікування підприємством компенсації з бюджету або виплати нарахованого середнього заробітку у встановлені для зарплати строки за рахунок підприємства такий дохід працівника-строковика оподатковується, як звичайна зарплата. І на ПСП працівник-строковик має право за загальними правилами.

Що стосується відображення нарахованої компенсації у формі №1ДФ, то середня заробітна плата, нарахована роботодавцем фізичній особі за час перебування на строковій службі, відображається в цій формі за ознакою «101», у звіті з ЄВ такий середній заробіток потрібно буде показувати під кодом категорії застрахованих осіб «1», як звичайна зарплата.

Але, якщо на законодавчому рівні буде затверджено звільнення від оподаткування ПДФО, ЄСВ та військовим збором компенсації середнього заробітку з бюджету працівників-строковиків, то підприємству потрібно буде діяти за правилами, встановленими для виплати середнього заробітку мобілізованим працівникам.

 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Загальні положення

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Загальні положення»