• Посилання скопійовано

"Єдинник" під час надання послуг в межах госпдіяльності повинен зараховувати виручку на підприємницький рахунок банку

Платник єдиного податку здійснює зовнішньоекономічну діяльність за такими КВЕДами як група 62 та 63. Чи можна отримувати виручку на особисту карту фізособи іноземного банку? Виручка відображатиметься у Книзі обліку доходів датою надходження валюти. Чи потрібно відкривати підприємницький валютний рахунок?

Платнику ЄП не заборонено здійснювати зовнішньоекономічну діяльність, зокрема за такими КВЕДами як 62 - Комп'ютерне програмування, консультування та пов'язана з ними діяльність та 63 - Надання інформаційних послуг. 

Але, зауважимо, що  друга група — платники ЄП, це ФОПи, які здійснюють госпдіяльність з надання послуг, виключно платникам єдиного податку та/або населенню – п. 291.4 ПКУ. Відповідно статус покупців потрібно підтвердити. Підтвердити податковий статус контрагентів можливо через первинні документи та банківську виписку.

Підприємець, згідно з п. 2 ст. 55 ГКУ є суб’єктом господарювання. Частина 8 ст. 19 ГКУ встановлює вимогу, що всі суб’єкти господарювання зобов’язані вести первинний облік результатів своєї діяльності. Підтверджує це також п. 44.1 ПКУ. В свою чергу, відповідно до пп. 16.1.5 та 85.4 ПКУ податкова служба має право вимагати первинні документи під час проведення перевірок.

Згідно з п. 1.3 Інструкції НБУ №492 фізособи мають право відкривати рахунки для здійснення підприємницької діяльності та для власних потреб. Умови відкриття рахунку та особливості його функціонування передбачаються в договорі,  що укладається між банком і його клієнтом.

Зверніть увагу, відповідно до п. 1.13  Інструкції НБУ № 492 банк зобов'язаний повідомити податкові органи про відкриття або закриття поточного рахунку клієнта, зокрема фізособи — підприємця.  Далі, податкові органи повідомляють банк про взяття рахунку на облік. Враховуючи це, робимо висновок, що кошти від операцій в межах госпдіяльності не можуть зараховуватись на особистий рахунок фізособи. Більше того, виникає великий ризик, що  зараховані кошти на особистий рахунок фізособи оподатковуватиметься ПДФО за ставкою 18% та військовим збором за ставкою 1,5 %, як доходи фізособи а не в рамках госпдіяльності підприємця.

Відповідно до п. 292.5 ПКУ дохід, виражений в іноземній валюті, перераховується у гривнях за курсом НБУ на дату отримання такого доходу. Датою отримання доходу є дата надходження коштів платнику ЄП у безготівковій формі. 

Враховуючи обов’язковий продаж 50% надходжень у валюті згідно з Постановою НБУ №45, до складу доходу включається сума коштів, яка надійшла на поточний рахунок в гривнях від обов’язкового продажу на міжбанку а влютні кошти, перераховуються у гривні за офіційним курсом НБУ на дату надходження їх на валютний рахунок. 

Отже, платник ЄП під час надання послуг в межах госпдіяльності повинен зараховувати виручку на підприємницький рахунок банку. Для отримання валютних коштів такий рахунок повинен відкриватися, відповідно, у валюті. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/ЗЕД

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ЗЕД»

  • Валютний нагляд при реекспорті товарів, поміщених у митний режим «митний склад»
    Підприємство закуповує продукцію у митному режимі «митний склад» у нерезидента, потім – реекспорт нерезиденту. Як завершується валютний нагляд поставки товару нерезиденту? Якщо це прирівнюється до імпорту без увезення в Україну, банк завершує нагляд після зарахування коштів від нерезидента на рахунок нерезидента в разі продажу нерезиденту продукції за межами України. Імпорт закривається у сумі собівартості товару, від якого надійшла виручка, чи у всій сумі виручки за реекспорт, незважаючи на його собівартість? Тобто у разі реекспорту нижче собівартості при надходженні виручки у повному обсязі, банк знімає повністю валютний нагляд по імпорту, чи буде виникати недоотримання коштів?
    30.04.202411
  • Товар імпортовано частинами, а продається як один виріб: що з УКТ ЗЕД?
    Підприємство поставляє складне хімічне обладнання - змішувач, який складається із багатьох частин. Головна частина - корпус, імпортується і складає 78% вартості змішувача.Чи можна для змішувача застосувати код УКТ ЗЕД, що відповідає УКТ ЗЕД корпусу та в податковій на змішувач поставити позначну імпортований товар?
    21.03.202467
  • Дата подання експортної митної декларації та дата її оформлення різні: коли визнати ПЗ та дохід?
    Підприємство-експортер подало митну декларацію до оформлення 31.01.2024 р. Завершення митного оформлення 01.02.2024. Курс в МД зафіксований станом на 31.01.2024. Коли підприємство має скласти ПН та за яким курсом? Як відобразити експорт товарів в бухгалтерському обліку?
    20.02.202475
  • Особливості та наслідки переведення боргу у ЗЕД
    У компанії були борги перед нерезидентом за постачання палива у 2021-2022 роках. У 2023 році інший нерезидент сплатив ці борги і тепер борги компанії перейшли до цього нерезидента. Передбачається оформлення 3-стороннього договору переведення боргу. Чи є якісь особливі вимоги до оформлення цієї угоди та податкові ризики від такої операції? Чи має значення дата цього договору?
    08.01.2024281
  • Продаж товару нерезиденту на території України: у якій валюті слід вести розрахунки?
    Нерезидент купив пальне для заправки авто на АЗС на території України у бак власного автомобіля. З даним контрагентом є договірні відносини. Якою валютою – гривнею чи євро має розрахуватися контагент на поточний рахунок продавця?
    02.01.2024514