• Посилання скопійовано

"Єдинник" під час надання послуг в межах госпдіяльності повинен зараховувати виручку на підприємницький рахунок банку

Платник єдиного податку здійснює зовнішньоекономічну діяльність за такими КВЕДами як група 62 та 63. Чи можна отримувати виручку на особисту карту фізособи іноземного банку? Виручка відображатиметься у Книзі обліку доходів датою надходження валюти. Чи потрібно відкривати підприємницький валютний рахунок?

Платнику ЄП не заборонено здійснювати зовнішньоекономічну діяльність, зокрема за такими КВЕДами як 62 - Комп'ютерне програмування, консультування та пов'язана з ними діяльність та 63 - Надання інформаційних послуг. 

Але, зауважимо, що  друга група — платники ЄП, це ФОПи, які здійснюють госпдіяльність з надання послуг, виключно платникам єдиного податку та/або населенню – п. 291.4 ПКУ. Відповідно статус покупців потрібно підтвердити. Підтвердити податковий статус контрагентів можливо через первинні документи та банківську виписку.

Підприємець, згідно з п. 2 ст. 55 ГКУ є суб’єктом господарювання. Частина 8 ст. 19 ГКУ встановлює вимогу, що всі суб’єкти господарювання зобов’язані вести первинний облік результатів своєї діяльності. Підтверджує це також п. 44.1 ПКУ. В свою чергу, відповідно до пп. 16.1.5 та 85.4 ПКУ податкова служба має право вимагати первинні документи під час проведення перевірок.

Згідно з п. 1.3 Інструкції НБУ №492 фізособи мають право відкривати рахунки для здійснення підприємницької діяльності та для власних потреб. Умови відкриття рахунку та особливості його функціонування передбачаються в договорі,  що укладається між банком і його клієнтом.

Зверніть увагу, відповідно до п. 1.13  Інструкції НБУ №492 банк зобов'язаний повідомити податкові органи про відкриття або закриття поточного рахунку клієнта, зокрема фізособи — підприємця.  Далі, податкові органи повідомляють банк про взяття рахунку на облік. Враховуючи це, робимо висновок, що кошти від операцій в межах госпдіяльності не можуть зараховуватись на особистий рахунок фізособи. Більше того, виникає великий ризик, що  зараховані кошти на особистий рахунок фізособи оподатковуватиметься ПДФО за ставкою 18% та військовим збором за ставкою 1,5 %, як доходи фізособи а не в рамках госпдіяльності підприємця.

Відповідно до п. 292.5 ПКУ дохід, виражений в іноземній валюті, перераховується у гривнях за курсом НБУ на дату отримання такого доходу. Датою отримання доходу є дата надходження коштів платнику ЄП у безготівковій формі. 

Враховуючи обов’язковий продаж 50% надходжень у валюті згідно з Постановою НБУ №45, до складу доходу включається сума коштів, яка надійшла на поточний рахунок в гривнях від обов’язкового продажу на міжбанку а влютні кошти, перераховуються у гривні за офіційним курсом НБУ на дату надходження їх на валютний рахунок. 

Отже, платник ЄП під час надання послуг в межах госпдіяльності повинен зараховувати виручку на підприємницький рахунок банку. Для отримання валютних коштів такий рахунок повинен відкриватися, відповідно, у валюті. 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/ЗЕД

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ЗЕД»

  • Експорт послуг нерезиденту: чи є ризик нарахування пені за несвоєчасну оплату?
    Підприємство надало інжинірингові послуги нерезиденту та підписало акт 31.12.2024 р. Оплата очікується після спливу 180-денного терміну. Чи є ризик нарахування пені за порушення строків розрахунків, враховуючи, що згідно з Постановою НБУ №67 певні послуги виведені з-під валютного нагляду за строками розрахунків, і банк не вимагає документів за цим договором?
    24.06.2025601
  • Порушення терміну розрахунків з нерезидентом
    Чи можливо здійснити зарахування зустрічних однорідних вимог по заборгованості нерезидента за цінними паперами/облігаціями з боргом ТОВ перед цим нерезидентом за процентною позикою, отриманою до 20.06.2023 р. та за якою існувала заборгованість за процентами на 24.02.2022 р., в силу чого погасити її не маємо змоги через норму пп. 28 п.14 Постанови НБУ №18?
    20.06.2025457
  • Особливості ЗЕД для ФОПа - "єдинника" ІІІ групи: уточнення місця діяльності
    ФОП на ЄП групи ІІІ має валютний рахунок, надає послуги, перебуваючи в Україні, але отримує виручку від іноземних замовників за послуги на свій валютний рахунок. У заявці на ЄП зазначено місце проведення госпдіяльності "Надання послуг на території України". Чи треба додати "і поза її межами"? Форму №20-ОПП ФОП не подавав
    04.06.202573
  • Експорт обладнання та придбання ТМЦ за кордоном
    Підприємство планує виконувати роботи за кордоном згідно ЗЕД-контракту, вивозячи для цього обладнання, придбане в Україні. Також передбачається закупівля невеликої кількості ТМЦ безпосередньо за кордоном для потреб виконання робіт. Як правильно організувати отримання оплати за експортоване обладнання? Як здійснювати розрахунки за придбані за кордоном ТМЦ та які особливості їх придбання?
    21.05.202549
  • Чи можна імпортувати товар резидентом Дія. Сіті без митного оформлення?
    Резидент Дія. Сіті, платник ПнВК, неплатник ПДВ, оплатив іноземному постачальнику основний засіб вартістю до 600 євро. Чи обов'язково розмитнювати цей товар? Чи можна поставити на баланс основний засіб, якщо директор отримає його за кордоном і ввезе в Україну без декларування? Чи обкладатиметься така операція ПнВК? Які валютні ризики є у цьому випадку?
    11.04.202538