Згідно з п. 1.2. Інструкції №136 банк контролює дотримання резидентом установлених законодавством строків розрахунків (зараз це 180 к.д., від ред) за: експортною операцією резидента, якщо на дату митного оформлення продукції або виконання резидентом робіт, надання транспортних, страхових послуг розрахунки за такою операцією не завершені (кошти від продажу нерезиденту товару на поточний рахунок резидента не надійшли або надійшли не в повному обсязі) або в банку немає інформації про завершення розрахунків за такою операцією.
А далі, пп. "е" п. 1.9 Інструкції №136 уточнює що сума валютної виручки може бути зменшена, якщо протягом виконання зобов'язань за договором відбувається оплата резидентом комісійних винагород, які утримали банки-нерезиденти, якщо оплата резидентом цих винагород передбачена експортними договорами, що передбачають поставку продукції, виконання робіт, надання транспортних, страхових послуг і підтверджена відповідним банківським документом. І до речі у цьому випадку, як зазначено у листі НБУ від 19.01.2012 р. №23-010/186 конкретний перелік банківських документів, які підтверджують оплату резидентом комісійної винагороди банку-нерезиденту відсутній. На практиці це може бути SWIFT-повідомлення.
Зверніть увагу, підтвердження не вимагається, якщо оплата комісійної винагороди передбачена договором і за кожним окремим платежем за цим договором не перевищує 50 євро, або еквівалент цієї суми в іншій іноземній валюті. Якщо договором з нерезидентом не передбачена сплата комісії продавцем, це потрібно виправити шляхом укладання додаткової угоди.
Утриману комісію за рахунок виручки резидента, СГ може списати (відобразити в обліку) на підставі бухгалтерської довідки. Бажано при цьому отримати від банка SWIFT-повідомлення про списання комісії в сумі 20 у.о.
Як наслідок будуть наступні проведення:
- Дт 362 Кт 70 — реалізовано товар на суму 1000 у.о.;
- Дт 316 Кт 362 — оплата товару нерезидентом 980 у.о. (обов’язковий продаж валюти зараз не розглядається);
- Дт 92 Кт 362 — утримання комісійної винагороди банком-нерезидентом 20 у.о.
Саме за такими проведеннями в обліку експортера закриється дебіторська заборгованність іноземного покупця. І датою зарахування валюти банк знімає експортну операцію з контролю.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити