Відповідно до ст. 1 Закону України від 19.03.96 р. №93/96-ВР “Про режим іноземного інвестування”:
- іноземні інвестори — це суб'єкти, які провадять інвестиційну діяльність на території України, у т.ч. й фізичні особи - іноземці, які не мають постійного місця проживання на території України і не обмежені у дієздатності;
- іноземні інвестиції - цінності, що вкладаються іноземними інвесторами в об'єкти інвестиційної діяльності відповідно до законодавства України з метою отримання прибутку або досягнення соціального ефекту.
Іноземні інвестиції (ст. 2 Закону №93/96) можуть здійснюватися у вигляді, зокрема:
- іноземної валюти, що визнається конвертованою Національним банком України;
- валюти України - відповідно до законодавства України.
Отже, на нашу думку, іноземний інвестор — фізична особа може вносити внески до статутного капіталу українського підприємства як в іноземній валюті, так і у валюті України.
Порядок здійснення іноземних інвестицій наведений у Положення про порядок іноземного інвестування в Україну, затверджене Постановою НБУ від 10 серпня 2005 р. №280.
Так, відповідно до п. 2.1 для здійснення іноземних інвестицій в Україну іноземний інвестор має право:
- відкрити інвестиційний рахунок та перераховувати на нього іноземну валюту із-за кордону;
- перераховувати безпосередньо на поточний рахунок резидента іноземну валюту із-за кордону;
- здійснювати продаж іноземної валюти з інвестиційного рахунку та зараховувати на інвестиційний рахунок кошти в гривнях, отримані від продажу іноземної валюти, для подальшого здійснення іноземної інвестиції;
- перераховувати з власного інвестиційного рахунку кошти в гривнях та іноземній валюті на поточний рахунок резидента, інвестиційний рахунок іншого іноземного інвестора або кореспондентський рахунок іноземного центрального банку;
- перераховувати кошти в іноземній валюті 1 групи Класифікатора та гривні з власного поточного рахунку фізичної особи - нерезидента в уповноваженому банку на її інвестиційний рахунок;
- перераховувати з власного інвестиційного рахунку кошти в гривнях на відкритий в уповноваженому банку рахунок міжнародної фінансової організації, яка має дозвіл центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики, на здійснення емісії облігацій на території України, для інвестування коштів у ці облігації.
Нагадаємо, що ще у 2010 році Законом №2155 були скасовані тимчасові обмеження, що були передбачені Законом України від 23.06.2009 р. №1533-VI "Про внесення змін до деяких законів України з метою подолання негативних наслідків фінансової кризи", а виключено ч. 2 ст. 2 Закону №93/96, яка встановлювала обов’язковість здійснення іноземних інвестицій виключно у гривнях та через інвестиційні рахунки.
Отже, насьогодні законодавчих обмежень щодо внесення іноземних інвестицій в гривні шляхом внесення грошових коштів на поточний рахунок підприємства немає.
Внести такі кошти на поточний рахунок підприємства від імені засновника — нерезидента може й уповноважена особа - громадянин України. Але, тут також потрібно врахувати, що оскільки збільшення статутного капіталу супроводжується внесенням змін до статуту, підписи на якому посвідчуються нотаріально, такому засновнику-нерезиденту потрібно буде подбати не лише про здійснення коштів від його імені, а й про підписи на статуті та протоколі загальних зборів засновників (рішення одного власника українського підприємства) про внесення змін до статутного капіталу уповноваженою особою (цією ж самою, що вносить кошти, або іншою).
Тому, довіреність має бути оформлена за правилами країни-нерезидента з апостилем та з/без можливості підпису на статуті та протоколі (рішенні) про зміни розміру статутного капіталу.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити