• Посилання скопійовано

Однозначного нормативного документа, который позволял бы заключать ВЭД-договора в электронной форме не существует

Существует ли возможности заключения ВЭД-договоров в электронном виде? Есть ли законопроекты, которые изменяют

В начале следует заметить, что на ресурсе «Электронный консалтинг» мы предоставляем ответы по бухгалтерскому и налоговому учету, а не по оформлению договоров и на другие юридические вопросы. Поэтому на данный вопрос автор отвечает в силу своей, неюридической опытности и образования, а в будущем вам следует избегать задавать такие вопросы на данном ресурсе. 

Электронный документооборот в Украине и возможность создания документов в электронной форме регулируются, в первую очередь, Законом Украины от 22.05.2003 г. №851-IV. Согласно этого закона, электронный документ имеет ту же юридическую силу, что и бумажный документ. Предприятия, в принципе, свободны в использовании электронных документов, но с учетом ограничений, налагаемых действующим законодательством, в том числе, и международным.


 

 

Так, согласно ст. 8 этого Закона, не могут оформляться документы в электронном виде в качестве оригинала: 

- при оформлении свидетельства о праве на наследство;

- при оформлении документа, который, согласно украинского законодательства, составляется только в одном оригинальном экземпляре;

- а также в других случаях, предусмотренных законом. И это как раз тот случай, когда право на составление ВЭД-договора ограничено законом – согласно ст. 6 Закона Украины «О внешнеэкономической деятельности» от 16.04.1991 г. №959 – ХІІ, внешнеэкономический договор (контракт) заключается субъектом внешнеэкономической деятельности или его представителем в простой письменной форме, если иное не предусмотрено международным договором Украины или законом. Такое же ограничение, в случае, если одной из сторон ВЭД-договора является гражданин Украины или юрлицо, зарегистрированное в Украине, наложено и ч. 3 ст. 31 Закона Украины «О международном частном праве» от 23.06.2005 г. №2709-IV. 

С другой стороны, как часто у нас бывает, ответ на вопрос, какой из приведенных законов имеет больший приоритет и силу, зависит от того, кто на него смотрит: ГФСУ и НБУ, которые обязаны осуществлять валютный контроль за ВЭД и традиционно придерживаются фискальной точки зрения, или другие министерства и ведомства. Например, Госкомпредпринимательства в своем письме указывал, что «чинне законодавство України передбачає укладення зовнішньоекономічного договору у письмовій формі, яка буде дотримана і в разі вираження волі сторін за допомогою електронного або іншого технічного засобу зв’язку із використанням електронно-числового підпису або іншого аналога власноручного підпису у випадках, встановлених законом, іншими актами цивільного законодавства, або за письмовою згодою сторін, у якій мають міститися зразки відповідного аналога їхніх власноручних підписів.»

Но однозначного нормативного документа, который позволял бы предприятию заключать ЗЭД-договора в электронной форме на сегодняшний день не существует. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/ЗЕД

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ЗЕД»

  • Який код УКТ ЗЕД вказати при списанні товару, придбаного більше 10 років тому?
    Підприємство списує матеріали, придбані у 2006 році. У зв’язку зі змінами, в зведеній ПН з кодом причини 13 треба вказувати УКТ ЗЕД. Наразі чинна версія УКТ ЗЕД 2020 року. Який УКТ ЗЕД зазначити в ПН?
    13.11.202449
  • Помилка у митній вартості товару та аркуш коригування до МД
    Підприємство розмитнило передоплачений товар, вартість якого була 41705 євро. При розмитненні товара була допущена помилка в МД у митній вартості, яку зазначили в сумі 41500 євро. Фактично був отриманий весь товар на суму 41705 євро. Тепер митниця буде оформляти аркуш коригування і донараховувати мито і ПДВ на 205 євро. Як це відобразити в обліку?
    08.10.202486
  • Експорт виставкових зразків готової продукції за ціною нижчою від собівартості
    Підприємство на загальній системі оподаткування, платник ПДВ, виробник меблів. Воно бере участь у виставці меблів за кордоном. Для тимчасового вивезення меблів на виставку скористалися послугою Карнет. Під час виставки знайшли покупця на виставкові меблі. Позаяк меблі під час виставки частково втратили свій вигляд, чи можна продати їх за собівартістю або ціною нижчою від собівартості? Якщо так, то які особливості такого продажу?
    27.09.202467
  • Податок з доходів нерезидента, який надає посередницькі послуги резиденту
    Підприємство – резидент України уклало договір з резидентом Польщі - E100 International Trade (є довідка резидента). Підприємство сплачує авансові платежі – компенсація дорожнього збору, переправи поромом та винагорода. Протягом місяця резидент витрачає ці кошти, а за результатами місяця нерезидент надає акт, зазначаючи фактичні витрати. Як оподаткувати ці виплати?
    27.09.202447
  • Що робити, якщо імпортували товар за 1200 євро, а повернули постачальнику за 1600 євро?
    Підприємство придбало товар у нерезидента за 1200 євро. Товар не задовольнив покупця, тому постачальник погодився на повернення товару і коштів, а також компенсувати транспортні витрати. На митниці оформили повернення в режимі експорту, але за імпортним контрактом. Інвойс постачальнику і вартість товару згідно з МД - 1800 євро: 1200 євро + 600 євро вартість транспортних послуг. Як відобразити це в бухобліку: як повернення чи як реалізацію? Чи застосовується ставка ПДВ 0% на всю суму 1800 євро, при тому, що оформлена МД типу ЕК 10, а вказано імпортний контракт?
    18.07.202460