• Посилання скопійовано

Для сторін ЗЕД-контрактів у сфері торгівлі та послуг - тільки безготівкова форма розрахунків

Покупець-нерезидент пропонує оплатити наш товар готівкою. Чи можемо ми отримувати оплату за ЗЕД-контрактом у готівковій формі? Як у такому разі контролюються строки розрахунків?

Статтею 14 Закону про ЗЕД установлено, що суб'єкти ЗЕД мають право самостійно визначати форму розрахунків за ЗЕД-операціями з тих, що не суперечать законам України та відповідають міжнародним правилам, а також вільно обирати банківсько-кредитні установи, які вестимуть їхні валютні рахунки та розрахунки з іноземними суб'єктами госпдіяльності, користуватися їхніми послугами. Форми розрахунків в Україні регламентовано розділом 74 «Розрахунки» ЦКУ. Ст. 1087 ЦКУ передбачені готівкова та безготівкова (1) форми розрахунків. Чи може суб'єкт ЗЕД самостійно обрати готівкову форму розрахунків? В абз. 5 ст. 14 Закону про ЗЕД зазначено, що банк здійснює розрахункове і кредитне обслуговування суб'єктів ЗЕД, і не згадується касове обслуговування. З цього випливає, що роботу суб'єктів ЗЕД з готівковою валютою в Україні не передбачено.


Крім того, у ст. 7 Декрету №15-93 (2) зазначено, що в розрахунках між резидентами і нерезидентами в межах операцій з купівлі-продажу товарів, робіт, послуг використовується як засіб платежу іноземна або українська національна валюта — гривня. Такі розрахунки здійснюються тільки через уповноважені банки, а отже — у безготівковій формі. Що стосується використання готівкової валюти, то воно регламентоване Правилами використання готівкової іноземної валюти на території України, затвердженими постановою НБУ від 30.05.2007 р. №200 (далі — Правила №200).

------------(1)-------------

Зазначимо, що т. з. бартерна форма розрахунків — це, власне кажучи, не форма розрахунків, а договір міни, що регулюється статтями 715 — 716 ЦКУ.

------------(2)--------------

Декрет КМУ від 19.02.93 р. №15-93 «Про систему валютного регулювання і валютного контролю».

-----------------------------

Ці правила дозволяють використовувати готівкову інвалюту, зокрема, для забезпечення витрат на відрядження працівників у закордонному відрядженні; на представницькі витрати (організацію офіційних заходів за кордоном); для забезпечення експлуатаційних витрат, пов'язаних з обслуговуванням транспортних засобів за кордоном; для виконання морськими агентами зобов'язань перед нерезидентами; для сплати податків, платежів, зборів, передбачених митним законодавством; для інших цілей, зазначених у пунктах 5 — 7 Правил №200.

Як бачимо, готівкові розрахунки між резидентами і нерезидентами в межах ЗЕД-контрактів Правилами №200 не передбачені. Не передбачена й можливість внесення нерезидентом готівкової валюти до каси українського банку для її зарахування на валютний рахунок постачальника — резидента України. Всі розглянуті нормативні акти передбачають тільки безготівкову форму розрахунків для сторін ЗЕД-контрактів у сфері торгівлі та послуг.

Отже, отримувати оплату у валюті за товар від нерезидента в готівковій формі не можна. Нерезиденту слід здійснити безготівковий платіж з-за кордону на валютний рахунок контрагента — резидента України.

 

Маємо також Указ Президента України від 04.10.94 р. №566/94 «Про заходи щодо впорядкування розрахунків за договорами, укладеними суб'єктами підприємницької діяльності України». На виконання п. 6 цього указу постановою Кабінету Міністрів України і Національного банку України від 21.06.95 р. №444 затверджено Типові платіжні умови зовнішньоекономічних договорів (контрактів). У цьому документі для кожного виду контрактів на постачання товарів (робіт, послуг) рекомендовано певні форми розрахунків, основними з яких є акредитив та інкасо. Проте найтиповішою формою безготівкових розрахунків у ЗЕД залишається банківський переказ.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/ЗЕД

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ЗЕД»

  • Оплата з корпоративної картки за ЗЕД-контрактом
    ТОВ уклало ЗЕД-контракт на поставку обладнання. Оплату частково здійснено з поточного рахунку. На корпоративній картці підприємства є валюта. Чи можлива оплата в готівковій формі? Чи можна провести оплату з корпоративної картки?
    02.05.202425
  • Валютний нагляд при реекспорті товарів, поміщених у митний режим «митний склад»
    Підприємство закуповує продукцію у митному режимі «митний склад» у нерезидента, потім – реекспорт нерезиденту. Як завершується валютний нагляд поставки товару нерезиденту? Якщо це прирівнюється до імпорту без увезення в Україну, банк завершує нагляд після зарахування коштів від нерезидента на рахунок нерезидента в разі продажу нерезиденту продукції за межами України. Імпорт закривається у сумі собівартості товару, від якого надійшла виручка, чи у всій сумі виручки за реекспорт, незважаючи на його собівартість? Тобто у разі реекспорту нижче собівартості при надходженні виручки у повному обсязі, банк знімає повністю валютний нагляд по імпорту, чи буде виникати недоотримання коштів?
    30.04.202421
  • Товар імпортовано частинами, а продається як один виріб: що з УКТ ЗЕД?
    Підприємство поставляє складне хімічне обладнання - змішувач, який складається із багатьох частин. Головна частина - корпус, імпортується і складає 78% вартості змішувача.Чи можна для змішувача застосувати код УКТ ЗЕД, що відповідає УКТ ЗЕД корпусу та в податковій на змішувач поставити позначну імпортований товар?
    21.03.202468
  • Дата подання експортної митної декларації та дата її оформлення різні: коли визнати ПЗ та дохід?
    Підприємство-експортер подало митну декларацію до оформлення 31.01.2024 р. Завершення митного оформлення 01.02.2024. Курс в МД зафіксований станом на 31.01.2024. Коли підприємство має скласти ПН та за яким курсом? Як відобразити експорт товарів в бухгалтерському обліку?
    20.02.202476
  • Особливості та наслідки переведення боргу у ЗЕД
    У компанії були борги перед нерезидентом за постачання палива у 2021-2022 роках. У 2023 році інший нерезидент сплатив ці борги і тепер борги компанії перейшли до цього нерезидента. Передбачається оформлення 3-стороннього договору переведення боргу. Чи є якісь особливі вимоги до оформлення цієї угоди та податкові ризики від такої операції? Чи має значення дата цього договору?
    08.01.2024288