• Посилання скопійовано

Факт безкоштовної передачі іноземному покупцю рекламних матеріалів слід підтвердити актом передачі

Підприємство, крім реалізації готової продукції на експорт, безкоштовно передає покупцю-нерезиденту рекламні матеріали, що зазначено в додатковій угоді до договору. Чи необхідно в момент передачі визнавати дохід? Які документи необхідні для зарахування собівартості таких матеріалів у складі витрат? Чи необхідно на таку передачу нараховувати ПДВ за ставкою 20% на балансову вартість цих матеріалів?

Проаналізуємо коже запитання окремо.

Податок на прибуток. Під продаж (реалізацію) товарів, згідно пп. 14.1.202 ПКУ підпадають зокрема і операції, що здійснюються згідно з господарськими, цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари.  Також до цього поняття відносяться операції з безоплатного надання товарів . Отже, безкоштовна передача іноземному покупцю рекламних матеріалів, при умові переходу прав власності, є реалізацією товарів. Дохід від реалізації товарів, належить до доходу операційної діяльності (пп. 135.4.1 ПКУ). За нормами п. 135.4 ПКУ, такий дохід визнається в розмірі договірної (контрактної) вартості, але не менше ніж сума компенсації, отримана в будь-якій формі. Доходи визначаються на підставі первинних документів, що підтверджують отримання платником податку доходів (п.135.2 ПКУ). За умовами запитання, рекламні матеріали передаються безоплатно, що зазначено в додатковій угоді до ЗЕД — договору. Під час передачі таких товарів, крім додаткової угоди, факт передачі потрібно підтвердити первинним документом, наприклад, крім митної декларації,  актом — передачі рекламних зразків. Саме на підставі цього документа, можна зробити висновок, що розмір доходу становить нуль. 

Чи включаються понесені витрати на рекламні матеріали до собівартості реалізованої продукції (товарів)? Саме від цієї відповіді і буда залежати наявність чи відсутність витрат у підприємства. Якщо понесені витрати на рекламні матеріали формують склад статей калькулювання виробничої собівартості продукції, тоді це витрати собівартості продукції. Але пам'ятайте, що відповідно до п. 11 П(С)БО 16 “Витрати” перелік і склад статей калькулювання виробничої собівартості продукції (робіт, послуг) установлюються підприємством. Датою визнання витрат у такому випадку, є звітний період, в якому визнано доходи від реалізації товарів (дата митної декларації експортованого товару).

З іншої сторони, витрати на придбання  рекламних матеріалів, що передаються іноземному покупцю, за умови підтвердження первинними документами, можна визнати у складі витрат на збут. Адже за пп. 138.10.3 ПКУ,  витрати на збут, які включають витрати, пов'язані з реалізацією товарів, зокрема інші витрати, пов'язані зі збутом товарів (пп. “з” пп. 138.10.3 ПКУ), відносяться до інших операційних витрат. Датою визнання таких витрат є звітний періоду в якому вони були здійснені, згідно з правилами ведення бухгалтерського обліку (п. 138.5 ПКУ). Відповідно до п. 7 П(С)БО 16, витрати, які неможливо прямо пов'язати з доходом певного періоду, відображаються у складі витрат того звітного періоду, в якому вони були здійснені. 

Податок на додану вартість. Вивезення товарів за межі митної території України у митному режимі експорту, за нормами пп. 195.1.1 ПКУ оподатковується за нульовою ставкою. Раніше, до 01.09.2013р. при безоплатному постачанні товару, зокрема експорті за абз. 5 п. 188.1 ПКУ, потрібно було нараховувати ПДВ за ставкою 20% на базу оподаткування, яка визначалась за звичайною ціною. Як наслідок платник ПДВ виписував дві ПН: одну - на суму, розраховану виходячи з фактичної ціни експортованих товарів (позначка «07» - експортні постачання), другу - на суму, розраховану виходячи з перевищення звичайної ціни над фактичною (позначка «01» - виписана на суму перевищення звичайної ціни над фактичною). Зауважимо, що з 01.09.2013р. Законом №408  норму п. 188.1 ПКУ було змінено. Тепер, звичайна ціна, для бази оподаткування ПДВ в операціях з безоплатного постачання товарів, застосовується тільки у випадку здійснення контрольованих операцій (перелік таких операцій визначено п. 39.2 ПКУ). У решта випадків, база оподаткування ПДВ з постачання товарів визначається виходячи з їх договірної вартості, яка у випадку безоплатного постачання становить нуль.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/ЗЕД

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ЗЕД»

  • Який код УКТ ЗЕД вказати при списанні товару, придбаного більше 10 років тому?
    Підприємство списує матеріали, придбані у 2006 році. У зв’язку зі змінами, в зведеній ПН з кодом причини 13 треба вказувати УКТ ЗЕД. Наразі чинна версія УКТ ЗЕД 2020 року. Який УКТ ЗЕД зазначити в ПН?
    13.11.202449
  • Помилка у митній вартості товару та аркуш коригування до МД
    Підприємство розмитнило передоплачений товар, вартість якого була 41705 євро. При розмитненні товара була допущена помилка в МД у митній вартості, яку зазначили в сумі 41500 євро. Фактично був отриманий весь товар на суму 41705 євро. Тепер митниця буде оформляти аркуш коригування і донараховувати мито і ПДВ на 205 євро. Як це відобразити в обліку?
    08.10.202481
  • Експорт виставкових зразків готової продукції за ціною нижчою від собівартості
    Підприємство на загальній системі оподаткування, платник ПДВ, виробник меблів. Воно бере участь у виставці меблів за кордоном. Для тимчасового вивезення меблів на виставку скористалися послугою Карнет. Під час виставки знайшли покупця на виставкові меблі. Позаяк меблі під час виставки частково втратили свій вигляд, чи можна продати їх за собівартістю або ціною нижчою від собівартості? Якщо так, то які особливості такого продажу?
    27.09.202466
  • Податок з доходів нерезидента, який надає посередницькі послуги резиденту
    Підприємство – резидент України уклало договір з резидентом Польщі - E100 International Trade (є довідка резидента). Підприємство сплачує авансові платежі – компенсація дорожнього збору, переправи поромом та винагорода. Протягом місяця резидент витрачає ці кошти, а за результатами місяця нерезидент надає акт, зазначаючи фактичні витрати. Як оподаткувати ці виплати?
    27.09.202444
  • Що робити, якщо імпортували товар за 1200 євро, а повернули постачальнику за 1600 євро?
    Підприємство придбало товар у нерезидента за 1200 євро. Товар не задовольнив покупця, тому постачальник погодився на повернення товару і коштів, а також компенсувати транспортні витрати. На митниці оформили повернення в режимі експорту, але за імпортним контрактом. Інвойс постачальнику і вартість товару згідно з МД - 1800 євро: 1200 євро + 600 євро вартість транспортних послуг. Як відобразити це в бухобліку: як повернення чи як реалізацію? Чи застосовується ставка ПДВ 0% на всю суму 1800 євро, при тому, що оформлена МД типу ЕК 10, а вказано імпортний контракт?
    18.07.202457