Головна Усі консультації Держрегулювання ЗЕД

Експорт товарів за договором комісії – розрахунки комісіонера з комітентом

Підприємство-комісіонер експортує товари за договором комісії. Розрахунки з комітентом проводяться і у євро і у гривні. Курсові різниці за експортом за договором комісії відображаються на рах. комісіонера 714 і 945 і впливають на його фінрезультат. Розрахунки з комітентом у гривні на рах. 631, у євро на рах. 632. При закритті кварталу рах. 632 закривається на рах. 631 коригуванням боргу. Чи це правильно?

Щодо питання 1

Отримання товару на комісію відображається у комісіонера поза балансом на субрахунку 024 «Товари, прийняті на комісію» — Д-т 024. На дату надання комітенту звіту про реалізацію товарів такі товари списують із субрахунку 024 — К-т 024. Доходи від продажу комісійних товарів іноземним покупцям комісіонер відображає проведенням Д-т 362 К-т 702 та одночасно показує дохід, що належить комітенту: Д-т 704 К-т 685 (бо ця виручка має бути перерахована комітенту).

Розрахунки з комітентом ведуться не на рахунку 63, а на рахунку 68, субрахунок 685, тому що комітент – не постачальник з точки зору комісіонера, і комісіонер не набуває права власності на товар комітента.

Оскільки комісіонер продає товар на експорт і отримує оплату за нього у валюті, у нього виникають курсові різниці внаслідок зміни офіційного валютного курсу НБУ, які обліковуються згідно з П(С)БО 21 та відносяться на субрахунки 714 та 945. В загальному випадку ця курсова різниця впливає на фінрезультат комісіонера,  тому що зміна валютних курсів – це його ризики.

Проте сторони окремо можуть домовитися про те, хто несе валютні ризики – комісіонер чи комітент. Якщо валютний ризик за договором комісії перекладається на комітента, тоді комісіонер відносить курсові різниці не на операційні рахунки 714 і 945, а на рахунок 685 – на розрахунки з комітентом.

Досить докладно експорт товарів за договором комісії розглянутий у цій статті.

 

Щодо питання 2

Розрахунки з комітентом у гривні обліковуються на рахунку 631, у євро на рахунку 632. Чи можна закривати рахунок 632 на 631 коригуванням боргу?

Вище ми зазначили, що всі розрахунки з комітентом за договором комісії ведуться на рахунку 685. Винагорода комісіонера на цьому рахунку не відображається, для цього використовується рахунок 361. На рах. 361 окремо обліковуються розрахунки щодо винагороди за послуги комісіонера.

Таким чином, на рах. 685 будуть відображені операції між комітентом та комісіонером, які стосуються власне предмета договору комісії і автоматично сформується сальдо розрахунків між сторонами. Тому рекомендуємо змінити порядок обліку операцій щодо договору комісії.

Оскільки по суті відносин між комісіонером та комітентом потрібно зводити розрахунки до певного результату, саме по собі таке згортання розрахунків є можливим. Єдиною помилкою є неправильний вибір рахунку – 631/632  замість правильного 685. Якщо це не вплинуло на правильність складання фінансової звітності, ця помилка виправляється виключно в бухобліку шляхом перенесення розрахунків з 631/632 на 685 рахунок.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 82 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Єгорова Юлія
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Держрегулювання / ЗЕД
Теги:
Експорт , Комісія , ЗЕД , Договір

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 2

Новини по темі

Консультації по темі