Перехідна операція щодо продажу товару нерезиденту
Відповідно до пп. "6" пп. 292.11 ПКУ до доходу "єдинника" не включаються суми коштів, що надійшли як оплата товарів, реалізованих у період сплати інших податків і зборів, встановлених ПКУ, вартість яких була включена до доходу юридичної особи при обчисленні податку на прибуток підприємств. Тож сама сума оплати за раніше проданий товар не включається до доходу єдинника, в тому числі того, який сплачує ЄП за ставкою 2%.
Продаж товару за ціною нижче ціни придбання у загальному випадку не має особливостей з точки зору оподаткування податком на прибуток. Відповідно до абз. 1 пп. 134.1.1 ПКУ об’єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ.
За НП(С)БО реалізація товару відображається в бухобліку однаково незалежно від того, чи приносить такий продаж прибуток або збиток: собівартість товару відображається на рах. 902, а дохід від його продажу – на рах. 702, фінрезультат формується на рах. 791 незалежно від того, яка сума більше – на рах. 902 чи на рах. 702.
Ціна придбання або продажу товару має значення лише в деяких випадках коригування фінрезультату:
- відповідно до пп. 140.5.1 ПКУ;
- відповідно до пп. 140.5.2-1 ПКУ;
- відповідно до пп. 140.5.4 ПКУ (при придбанні товару);
- відповідно до пп. 140.5.5-1 ПКУ.
Якщо цей продаж товарів підпадає під одне з цих коригувань, таке коригування відображається тільки в додатку РІ до декларації з податку на прибуток (рядки 3.1.3; 3.1.4; 3.1.6; 3.1.7), в бухобліку це не відображається.
В цих коригуваннях фактична ціна угоди порівнюється з ціною, визначеною за принципом "витягнутої руки", а не з ціною придбання товару.
Якщо підприємство не зобов’язане застосовувати ці коригування, воно не коригує фінрезультат за цим продажем товару. Загальний підсумок рахунку 79 за півріччя (прибуток або збиток) переноситься до рядка 02 декларації з податку на прибуток за півріччя 2022 року.
Нагадуємо, що до цієї декларації включаються тільки операції, що здійснені на загальній системі оподаткування до переходу на ЄП за ставкою 2% з 05.04.2022 р.
Щодо курсових різниць у доході платника ЄП
Податківці консультують, що позитивне значення курсових різниць від перерахунку іноземної валюти включається до складу доходів такого платника податку. Від’ємне значення курсових різниць від перерахунку іноземної валюти не зменшує базу оподаткування єдиним податком – докладніше про це ми писали тут.
На думку автора, такі консультації протирічать нормам ПКУ, адже курсова різниця не є доходом у грошовій формі. Це переоцінка монетарної статті балансу. Також курсових різниць немає у переліку негрошових доходів платника ЄП у пп. 292.3 ПКУ. З іншого боку, курсових різниць немає у переліку сум, які не включаються до доходу "єдинника" – пп. 292.11 ПКУ.
Тому, якщо враховувати думку податківців, позитивну курсову різницю варто включити до доходу платника ЄП, щоб не наражатися на можливі питання від податківців.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити