• Посилання скопійовано

«Єдинник» займається перевезеннями по Україні: які особливості ЗЕД?

ФОП на ЄП займається вантажними перевезеннями по Україні і планує здійснювати закордонні перевезення. Які особливості ЗЕД для ФОПа?

Щодо права здійснювати ЗЕД

ФОП мають право здійснювати ЗЕД нарівні з юрособами (див. ст. 5 Закону про ЗЕД, ст. 378 ГКУ).

Обмеження на застосування ЄП наведені в пп. 291.4 ПКУ. Поряд з цим, заборонені види діяльності, які не можна здійснювати, перебуваючи на ЄП, наведені в пп. 291.5 ПКУ.

В цих нормах немає заборони на здійснення закордонних перевезень. Щоправда, якщо ФОП на ІІ групі ЄП він може надавати послуги тільки платникам ЄП та/або населенню. Отже, якщо ФОП перебуває на ІІ групі ЄП, він не може надавати послуги іншим особам, наприклад, нерезидентам, які не є платниками єдиного податку.

 

Місце провадження діяльності

У заяві про застосування спрощеної системи оподаткування потрібно зазначати, серед іншого, місце провадження господарської діяльності (пп. 298.3 ПКУ).

У разі зміни місця провадження господарської діяльності, заява подається:

  • платниками ЄП першої і другої груп не пізніше 20 числа місяця, наступного за місяцем, у якому відбулися такі зміни (п. 298.5 ПКУ);
  • платниками ЄП третьої групи не пізніше останнього дня кварталу, в якому відбулися такі зміни (п. 298.6 ПКУ).

Дивимося відповідь на питання в підкатегорії 107.01.01, ЗІР: «Яка інформація зазначається у полі 6 «Місце провадження господарської діяльності» заяви про застосування спрощеної системи оподаткування, якщо ФОП – платник ЄП планує здійснювати діяльність у заздалегідь не визначених місцях (надання послуг, торгівля на виставках, ринках)?».

Податкова пише, що якщо ФОП – платник ЄП планує здійснювати діяльність у заздалегідь не визначених місцях (надання послуг, торгівля на виставках, ринках), то у графі «Область, район, населений пункт» поля 6 «Місце провадження господарської діяльності» Заяви зазначається: «Надання послуг на території України» та/або «Торгівля на території України». При цьому інші графи поля 6 Заяви не заповнюються.

Щодо нашої ситуації, то в полі 6 може зазначатися: «Перевезення по Україні та міжнародні перевезення».

 

Щодо визначення суми доходу, отриманого в іноземній валюті

Доходом платника ЄП ФОП є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій) (пп. 1 п. 292.1 ПКУ).

Дохід, виражений в іноземній валюті, перераховується у гривнях за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим НБУ на дату отримання такого доходу (п. 292.5 ПКУ). А датою отримання доходу є дата надходження коштів (п. 292.6 ПКУ).

Тобто, отримуючи дохід в інвалюті, ФОП на ЄП дохід розраховує в гривнях, помноживши курс НБУ на дату отримання коштів на суму отриманої іноземної валюти.

 

ПДВ

Якщо ФОП є платником ПДВ (третя група, ставка ЄП 3%).

Відповідно до пп. «а» пп. 195.1.3 ПКУ, за ставкою ПДВ 0% оподатковуються в тому числі послуги міжнародних перевезень вантажів автомобільним транспортом, що оформлено єдиним міжнародним перевізним документом. Особливості застосування цієї пільги розглянуті в УПК №610.

Єдиним міжнародним перевізним документом є міжнародна автомобільна накладна (CMR) (див. ст. 9 Закону №1955).

 

Інші особливості

Ми описали загальні особливості для ФОП, який здійснюватиме міжнародні перевезення. Хоча залежно від особливостей кожної конкретної ситуації можуть виникати інші особливості. Тому варто розглядати і аналізувати конкретні ситуації, які виникатимуть.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/ЗЕД

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ЗЕД»

  • Який код УКТ ЗЕД вказати при списанні товару, придбаного більше 10 років тому?
    Підприємство списує матеріали, придбані у 2006 році. У зв’язку зі змінами, в зведеній ПН з кодом причини 13 треба вказувати УКТ ЗЕД. Наразі чинна версія УКТ ЗЕД 2020 року. Який УКТ ЗЕД зазначити в ПН?
    13.11.202449
  • Помилка у митній вартості товару та аркуш коригування до МД
    Підприємство розмитнило передоплачений товар, вартість якого була 41705 євро. При розмитненні товара була допущена помилка в МД у митній вартості, яку зазначили в сумі 41500 євро. Фактично був отриманий весь товар на суму 41705 євро. Тепер митниця буде оформляти аркуш коригування і донараховувати мито і ПДВ на 205 євро. Як це відобразити в обліку?
    08.10.202481
  • Експорт виставкових зразків готової продукції за ціною нижчою від собівартості
    Підприємство на загальній системі оподаткування, платник ПДВ, виробник меблів. Воно бере участь у виставці меблів за кордоном. Для тимчасового вивезення меблів на виставку скористалися послугою Карнет. Під час виставки знайшли покупця на виставкові меблі. Позаяк меблі під час виставки частково втратили свій вигляд, чи можна продати їх за собівартістю або ціною нижчою від собівартості? Якщо так, то які особливості такого продажу?
    27.09.202466
  • Податок з доходів нерезидента, який надає посередницькі послуги резиденту
    Підприємство – резидент України уклало договір з резидентом Польщі - E100 International Trade (є довідка резидента). Підприємство сплачує авансові платежі – компенсація дорожнього збору, переправи поромом та винагорода. Протягом місяця резидент витрачає ці кошти, а за результатами місяця нерезидент надає акт, зазначаючи фактичні витрати. Як оподаткувати ці виплати?
    27.09.202444
  • Що робити, якщо імпортували товар за 1200 євро, а повернули постачальнику за 1600 євро?
    Підприємство придбало товар у нерезидента за 1200 євро. Товар не задовольнив покупця, тому постачальник погодився на повернення товару і коштів, а також компенсувати транспортні витрати. На митниці оформили повернення в режимі експорту, але за імпортним контрактом. Інвойс постачальнику і вартість товару згідно з МД - 1800 євро: 1200 євро + 600 євро вартість транспортних послуг. Як відобразити це в бухобліку: як повернення чи як реалізацію? Чи застосовується ставка ПДВ 0% на всю суму 1800 євро, при тому, що оформлена МД типу ЕК 10, а вказано імпортний контракт?
    18.07.202457