Щодо права здійснювати ЗЕД
ФОП мають право здійснювати ЗЕД нарівні з юрособами (див. ст. 5 Закону про ЗЕД, ст. 378 ГКУ).
Обмеження на застосування ЄП наведені в пп. 291.4 ПКУ. Поряд з цим, заборонені види діяльності, які не можна здійснювати, перебуваючи на ЄП, наведені в пп. 291.5 ПКУ.
В цих нормах немає заборони на здійснення закордонних перевезень. Щоправда, якщо ФОП на ІІ групі ЄП він може надавати послуги тільки платникам ЄП та/або населенню. Отже, якщо ФОП перебуває на ІІ групі ЄП, він не може надавати послуги іншим особам, наприклад, нерезидентам, які не є платниками єдиного податку.
Місце провадження діяльності
У заяві про застосування спрощеної системи оподаткування потрібно зазначати, серед іншого, місце провадження господарської діяльності (пп. 298.3 ПКУ).
У разі зміни місця провадження господарської діяльності, заява подається:
- платниками ЄП першої і другої груп не пізніше 20 числа місяця, наступного за місяцем, у якому відбулися такі зміни (п. 298.5 ПКУ);
- платниками ЄП третьої групи не пізніше останнього дня кварталу, в якому відбулися такі зміни (п. 298.6 ПКУ).
Дивимося відповідь на питання в підкатегорії 107.01.01, ЗІР: «Яка інформація зазначається у полі 6 «Місце провадження господарської діяльності» заяви про застосування спрощеної системи оподаткування, якщо ФОП – платник ЄП планує здійснювати діяльність у заздалегідь не визначених місцях (надання послуг, торгівля на виставках, ринках)?».
Податкова пише, що якщо ФОП – платник ЄП планує здійснювати діяльність у заздалегідь не визначених місцях (надання послуг, торгівля на виставках, ринках), то у графі «Область, район, населений пункт» поля 6 «Місце провадження господарської діяльності» Заяви зазначається: «Надання послуг на території України» та/або «Торгівля на території України». При цьому інші графи поля 6 Заяви не заповнюються.
Щодо нашої ситуації, то в полі 6 може зазначатися: «Перевезення по Україні та міжнародні перевезення».
Щодо визначення суми доходу, отриманого в іноземній валюті
Доходом платника ЄП ФОП є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій) (пп. 1 п. 292.1 ПКУ).
Дохід, виражений в іноземній валюті, перераховується у гривнях за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим НБУ на дату отримання такого доходу (п. 292.5 ПКУ). А датою отримання доходу є дата надходження коштів (п. 292.6 ПКУ).
Тобто, отримуючи дохід в інвалюті, ФОП на ЄП дохід розраховує в гривнях, помноживши курс НБУ на дату отримання коштів на суму отриманої іноземної валюти.
ПДВ
Якщо ФОП є платником ПДВ (третя група, ставка ЄП 3%).
Відповідно до пп. «а» пп. 195.1.3 ПКУ, за ставкою ПДВ 0% оподатковуються в тому числі послуги міжнародних перевезень вантажів автомобільним транспортом, що оформлено єдиним міжнародним перевізним документом. Особливості застосування цієї пільги розглянуті в УПК №610.
Єдиним міжнародним перевізним документом є міжнародна автомобільна накладна (CMR) (див. ст. 9 Закону №1955).
Інші особливості
Ми описали загальні особливості для ФОП, який здійснюватиме міжнародні перевезення. Хоча залежно від особливостей кожної конкретної ситуації можуть виникати інші особливості. Тому варто розглядати і аналізувати конкретні ситуації, які виникатимуть.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити