Стосовно імпортних товарів
Відповідно до п. 9 П(С)БО 9 первісною вартістю запасів, що придбані за плату, є собівартість запасів, яка складається з таких фактичних витрат:
- суми, що сплачуються згідно з договором постачальнику (продавцю) за вирахуванням непрямих податків;
- суми ввізного мита;
- суми непрямих податків у зв'язку з придбанням запасів, які не відшкодовуються підприємству;
- транспортно-заготівельні витрати;
- інші прямі витрати, які безпосередньо пов'язані з придбанням запасів і доведенням їх до стану, в якому вони придатні для використання у запланованих цілях.
Таким чином, якщо підприємство отримує послуги по розмитненню конкретної партії товару, вартість таких послуг включається до первісної вартості таких товарів, як інші прямі витрати, які безпосередньо пов’язані з придбанням запасів.
Таку саму думку читаємо в листі Мінфіну від 29.11.2013 р. №31-08410-07-27/34996.
Якщо ж підприємство отримує консультаційні послуги брокера у сфері імпорту взагалі, такі послуги не пов’язані безпосередньо з придбанням конкретної партії товару, тому вони не відносяться на первісну вартість товару.
А куди їх в такому разі слід відносити?
Відповідно до п. 18 П(С)БО 16 винагороди за професійні послуги (юридичні, аудиторські, з оцінки майна тощо) відносяться до адміністративних витрат.
Стосовно експортних товарів
Якщо послуги митного брокера безпосередньо пов’язані з експортом конкретної партії товару, вони відносяться до витрат на збут згідно з п. 19 П(С)БО 16. Тому що це і є витратами на збут товару.
Консультаційні послуги брокера, якщо вони стосуються всієї тільки експортної діяльності, також є підстави віднести на витрати на збут. Тому що їх напрям – збут продукції.
Якщо консультаційні послуги стосуються як експортної, так і імпортної діяльності і немає можливості окремо виділити ту і ту частину, такі послуги варто відносити до адміністративних витрат. Якщо є можливість виділити, то імпортну частину доречно віднести до адміністративних витрат, а експортну до витрат на збут.
Поряд з цим варто сказати, що ця думка не безумовна. Консультаційні послуги в сфері експорту можна також класифікувати як і адміністративні витрати, тому що вони також є винагородою за професійні послуги. Тобто, поділ тут досить умовний. Кожне підприємство має це питання самостійно вирішити для себе, з огляду на особливості своєї діяльності, суттєвості таких витрат.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити