Головна Усі консультації Держрегулювання ЗЕД

Винагорода нерезиденту-фізособі: чи можна виплатити готівкою з каси?

Підприємство планує запросити спікером на конференцію громадянина Хорватії. Чи можна виплатити винагороду готівкою з каси? Які документи має надати такий нерезидент? Як оподатковується така виплата?

Згідно із пп. 170.10.1 ПКУ доходи з джерелом їх походження в Україні, що нараховуються (виплачуються, надаються) на користь нерезидентів, оподатковуються за правилами та ставками, визначеними для резидентів (з урахуванням особливостей, визначених деякими нормами ПКУ для нерезидентів).

Відповідно до пп. 170.10.3 ПКУ у разі, якщо доходи з джерелом їх походження в Україні виплачуються нерезиденту резидентом - юридичною особою або самозайнятою фізичною особою, такий резидент вважається податковим агентом нерезидента щодо таких доходів. Під час укладення договору з нерезидентом, умови якого передбачають отримання таким нерезидентом доходу з джерелом його походження в Україні, резидент зобов'язаний зазначити в договорі ставку податку, що буде застосована до таких доходів.

При цьому, податковий агент має право виплачувати дохід фізособам, які мають реєстраційний номер облікової картки платника податків, та громадянам України, у паспортах яких є відмітка про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта.

Тому фізособа-нерезидент, що планує отримувати доходи від підприємств, що знаходяться на території України, повинна (особисто чи через законного представника) подати відповідному контролюючому органу облікову картку фізичної особи-платника податків (за формою №1-ДР), яка і буде заявою про реєстрацію в Державному реєстрі (про це ми писали тут).

Крім того, з такою фізособою нерезидентом необхідно укласти відповідний договір цивільно-правового характеру про надання ним послуг (про особливості укладання договору ЦПХ з нерезидентами ми писали тут).

 

ПДФО та військовий збір

Зокрема, за пп. 164.2.2 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається сума винагороди та інших виплат, нарахованих (виплачених) платнику податку відповідно до умов ЦПД.

Під час нарахування (отримання) доходів, отриманих у вигляді валютних цінностей або інших активів (вартість яких виражена в іноземній валюті або міжнародних розрахункових одиницях), такі доходи перераховуються у гривні за валютним курсом НБУ, що діє на момент нарахування (отримання) таких доходів (пп. 164.4 ПКУ).

Отже, доходи, які виплачуються (нараховуються, надаються) фізичній особі - нерезиденту резидентом - юридичною особою за договором ЦПХ, оподатковуються ПДФО за ставкою 18%, військовим збором за ставкою 1,5%. Суму доходу, яка нарахована (виплачена) нерезиденту, податковий агент повинен відобразити в податковому розрахунку №1ДФ з ознакою доходу 102 «Виплати відповідно до умов цивільно-правового договору».

 

ЄСВ

Податківці у ІПК від 08.05.2018 р. №2046/6/99-99-15-02-02-15/ІПК зазначали, що у разі, якщо підприємство виплачує іноземному громадянину, який не проживає в Україні, винагороду (кошти) на підставі цивільно-правової угоди, то сума такої винагороди не є базою нарахування єдиного внеску, оскільки такий іноземець відповідно до вимог чинного законодавства України не є застрахованою особою, а зазначене підприємство не є його роботодавцем - страхувальником.

 

Виплата винагороди готівкою

В першу чергу зазначимо, що відповідно до п. 6 розділу ІІ Положення №148, суб’єкти господарювання мають право здійснювати розрахунки готівкою протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами:

1) між собою – у розмірі до 10000 (десяти тисяч) грн уключно;

2) з фізичними особами – у розмірі до 50000 (п’ятдесяти тисяч) грн уключно.

Платежі понад установлені граничні суми проводяться через банки або небанківські фінансові установи, які в установленому законодавством порядку отримали ліцензію на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунку, шляхом переказу коштів з поточного рахунку на поточний рахунок або внесення коштів до банку чи небанківської фінансової установи для подальшого їх переказу на поточні рахунки в банку. Кількість суб’єктів господарювання та фізичних осіб, з якими здійснюються готівкові розрахунки, протягом дня не обмежується.

Усі розрахунки на території України проводяться виключно у гривні, крім розрахунків, що перелічено у п. 2 ст. 5 Закону № 2473 (серед яких, зокрема, операції, визначені МКУ та (або) нормативно-правовими актами НБУ).

Перелік валютних операцій наведено у п. 4 Постанови НБУ №2 і винагорода (дохід) за договором ЦПХ у ньому не зазначено.

Таким чином, вважаємо, що підприємство може виплатити нерезиденту дохід готівкою виключно у національній валюті України із врахуванням готівкових обмежень, про які зазначено вище.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 43 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Станіслав Горбовцов
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Держрегулювання / ЗЕД
Теги:
Каса , Нерезиденти , Готівка

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі