• Посилання скопійовано

Код УКТ ЗЕД у митній декларації та висновку ТПП різний: які наслідки?

Підприємство отримало висновок ТПП з кодом УКТ ЗЕД товару (який було вказано в інвойсі нерезиденту). При експорті товару у МД було зазначено інший код УКТ ЗЕД. Які наслідки такої різниці у кодах? Як вийти з цієї ситуації?

У першу чергу зазначимо, що згідно з рішеннями суду, складання митної декларації (зокрема, і зазначення в ній відомостей щодо товару та його УКТ ЗЕД) - це обов’язок декларанта. І відповідно декларант визначає код УКТ ЗЕД товару, що підлягає постачанню. Тобто при складанні МД платник податку – декларант не зобов’язаний використовувати код УКТ ЗЕД, який визначено ТПП (звертаємо увагу, що наразі ТПП не надає ніякої інформації ДФС з приводу надання своїх висновків).

При цьому, різниця між кодами УКТ ЗЕД у інвойсі та митній декларації не несе за собою якихось фіскальних наслідків.

Проте варто не забувати, що платник податку при експорті товару повинен також був скласти і податкову накладну. Відповідно до пп. «г» пп. 185.1 ПКУ об'єктом оподаткування є операції платників податку з вивезення товарів за межі митної території України.

Водночас, згідно з пп. «б» пп. 187.1 ПКУ, в разі експорту товарів датою виникнення ПЗ з ПДВ є дата оформлення митної декларації. Така митна декларація засвідчує факт перетину кордону України.

Оскільки об’єктом оподаткування є саме операція з експорту, а первинним документом на експорт є митна декларація, то вважаємо, що податкову накладну необхідно складати виходячи з номенклатури, зазначеної у такій митній декларації.

 

Позиція податківців

Позиція податківців щодо питання визначення коду УКТ ЗЕД періодично змінюється. Зокрема, спочатку вони зазначали, що при отриманні платником ПДВ висновку ТПП (її регіональних відділень) з питання визначення коду УКТ ЗЕД його слід обов'язково застосовувати, у тому числі при складанні податкових накладних.

Потім їх підхід змінився і вони почали вже наполягати на «верховенстві» митної декларації при визначені коду УКТ ЗЕД для податкової накладної. І ось у останньому роз’ясненні вони знову повернулися до визначення коду УКТ ЗЕД у ПН з висновком ТПП у разі його отримання.

Варто звернути увагу, що це лише роз’яснення податківців в ІПК, які мають законну силу лише для платників податку, які цю консультацію отримали. Тому, на нашу думку, найбільш безпечним варіантом буде звернутися до податківців для отримання власної ІПК з питання визначення коду УКТ ЗЕД у ПН на експорт, якщо код УКТ ЗЕД у МД та висновку ТПП відрізняється.

 

Висновок

Тож, ми вважаємо, що оскільки внесення змін в частині код УКТ ЗЕД у МД є доволі проблематичним, то найбільш безпечним варіантом буде складання ПН із кодами УКТ ЗЕД, що зазначено саме у МД, а також внести відповідні зміни до кодів УКТ ЗЕД, що зазначено у інвойсі. Оскільки, на нашу думку, користування висновком з ТПП є правом платника податку, а не його обов’язком, а тому визначити код УКТ ЗЕД у МД він має право самостійно (і, відповідно, інші первинні документи мають відповідати такій МД).

Однак все ж таки радимо звернутися до податківців за індивідуальним роз’ясненням щодо цього питання.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/ЗЕД

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ЗЕД»

  • Який код УКТ ЗЕД вказати при списанні товару, придбаного більше 10 років тому?
    Підприємство списує матеріали, придбані у 2006 році. У зв’язку зі змінами, в зведеній ПН з кодом причини 13 треба вказувати УКТ ЗЕД. Наразі чинна версія УКТ ЗЕД 2020 року. Який УКТ ЗЕД зазначити в ПН?
    13.11.202449
  • Помилка у митній вартості товару та аркуш коригування до МД
    Підприємство розмитнило передоплачений товар, вартість якого була 41705 євро. При розмитненні товара була допущена помилка в МД у митній вартості, яку зазначили в сумі 41500 євро. Фактично був отриманий весь товар на суму 41705 євро. Тепер митниця буде оформляти аркуш коригування і донараховувати мито і ПДВ на 205 євро. Як це відобразити в обліку?
    08.10.202481
  • Експорт виставкових зразків готової продукції за ціною нижчою від собівартості
    Підприємство на загальній системі оподаткування, платник ПДВ, виробник меблів. Воно бере участь у виставці меблів за кордоном. Для тимчасового вивезення меблів на виставку скористалися послугою Карнет. Під час виставки знайшли покупця на виставкові меблі. Позаяк меблі під час виставки частково втратили свій вигляд, чи можна продати їх за собівартістю або ціною нижчою від собівартості? Якщо так, то які особливості такого продажу?
    27.09.202466
  • Податок з доходів нерезидента, який надає посередницькі послуги резиденту
    Підприємство – резидент України уклало договір з резидентом Польщі - E100 International Trade (є довідка резидента). Підприємство сплачує авансові платежі – компенсація дорожнього збору, переправи поромом та винагорода. Протягом місяця резидент витрачає ці кошти, а за результатами місяця нерезидент надає акт, зазначаючи фактичні витрати. Як оподаткувати ці виплати?
    27.09.202444
  • Що робити, якщо імпортували товар за 1200 євро, а повернули постачальнику за 1600 євро?
    Підприємство придбало товар у нерезидента за 1200 євро. Товар не задовольнив покупця, тому постачальник погодився на повернення товару і коштів, а також компенсувати транспортні витрати. На митниці оформили повернення в режимі експорту, але за імпортним контрактом. Інвойс постачальнику і вартість товару згідно з МД - 1800 євро: 1200 євро + 600 євро вартість транспортних послуг. Як відобразити це в бухобліку: як повернення чи як реалізацію? Чи застосовується ставка ПДВ 0% на всю суму 1800 євро, при тому, що оформлена МД типу ЕК 10, а вказано імпортний контракт?
    18.07.202457