У першу чергу зазначимо, що згідно з рішеннями суду, складання митної декларації (зокрема, і зазначення в ній відомостей щодо товару та його УКТ ЗЕД) - це обов’язок декларанта. І відповідно декларант визначає код УКТ ЗЕД товару, що підлягає постачанню. Тобто при складанні МД платник податку – декларант не зобов’язаний використовувати код УКТ ЗЕД, який визначено ТПП (звертаємо увагу, що наразі ТПП не надає ніякої інформації ДФС з приводу надання своїх висновків).
При цьому, різниця між кодами УКТ ЗЕД у інвойсі та митній декларації не несе за собою якихось фіскальних наслідків.
Проте варто не забувати, що платник податку при експорті товару повинен також був скласти і податкову накладну. Відповідно до пп. «г» пп. 185.1 ПКУ об'єктом оподаткування є операції платників податку з вивезення товарів за межі митної території України.
Водночас, згідно з пп. «б» пп. 187.1 ПКУ, в разі експорту товарів датою виникнення ПЗ з ПДВ є дата оформлення митної декларації. Така митна декларація засвідчує факт перетину кордону України.
Оскільки об’єктом оподаткування є саме операція з експорту, а первинним документом на експорт є митна декларація, то вважаємо, що податкову накладну необхідно складати виходячи з номенклатури, зазначеної у такій митній декларації.
Позиція податківців
Позиція податківців щодо питання визначення коду УКТ ЗЕД періодично змінюється. Зокрема, спочатку вони зазначали, що при отриманні платником ПДВ висновку ТПП (її регіональних відділень) з питання визначення коду УКТ ЗЕД його слід обов'язково застосовувати, у тому числі при складанні податкових накладних.
Потім їх підхід змінився і вони почали вже наполягати на «верховенстві» митної декларації при визначені коду УКТ ЗЕД для податкової накладної. І ось у останньому роз’ясненні вони знову повернулися до визначення коду УКТ ЗЕД у ПН з висновком ТПП у разі його отримання.
Варто звернути увагу, що це лише роз’яснення податківців в ІПК, які мають законну силу лише для платників податку, які цю консультацію отримали. Тому, на нашу думку, найбільш безпечним варіантом буде звернутися до податківців для отримання власної ІПК з питання визначення коду УКТ ЗЕД у ПН на експорт, якщо код УКТ ЗЕД у МД та висновку ТПП відрізняється.
Висновок
Тож, ми вважаємо, що оскільки внесення змін в частині код УКТ ЗЕД у МД є доволі проблематичним, то найбільш безпечним варіантом буде складання ПН із кодами УКТ ЗЕД, що зазначено саме у МД, а також внести відповідні зміни до кодів УКТ ЗЕД, що зазначено у інвойсі. Оскільки, на нашу думку, користування висновком з ТПП є правом платника податку, а не його обов’язком, а тому визначити код УКТ ЗЕД у МД він має право самостійно (і, відповідно, інші первинні документи мають відповідати такій МД).
Однак все ж таки радимо звернутися до податківців за індивідуальним роз’ясненням щодо цього питання.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити