Бухоблік
Відповідно до п. 7 П(С)БО 16 витрати, які неможливо прямо пов'язати з доходом певного періоду, відображаються у складі витрат того звітного періоду, у якому вони були здійснені. Позика може використовуватися для різних цілей діяльності підприємства, тож зазвичай витрати на сплату відсотків за позиками неможливо прямо пов'язати з доходом певного періоду.
Дата здійснення витрат на сплату відсотків визначається за датою їх нарахування, тобто за датою визнання зобов’язання за сплатою відсотків. За умовами договору відсотки за користування позикою нараховуються щомісяця, тож, відповідно, щомісяця потрібно визнавати витрати на сплату відсотків за користування позикою.
Щомісяця потрібно робити бухгалтерські записи Дт 951 Кт 684, з подальшим закриттям сурахунку 951 на рахунок 79 "Фінансові результати".
Якщо цього не робилося протягом 2014, 2015, 2016, 2017 рр., підприємство повинно виправити цю помилку відповідно до п. 4 П(С)БО 6: «виправлення помилок, допущених при складанні фінансових звітів у попередніх роках, здійснюється шляхом коригування сальдо нерозподіленого прибутку на початок звітного року, якщо такі помилки впливають на величину нерозподіленого прибутку (непокритого збитку)».
Коригуючі записи будуть такими:
- Дт 441 (442) Кт 684 – на всю суму відсотків, що підлягають нарахуванню за 2014, 2015, 2016, 2017 рр.
Відсотки, що підлягають нарахуванню за 2018 р., відображаються вже за звичайними правилами: щомісячно Дт 951 Кт 684, з подальшим закриттям сурахунку 951 на рахунок 79 "Фінансові результати".
Податок на прибуток
Питання щодо виправлення декларації з податку на прибуток вирішується з урахуванням строків давності відповідно до ст. 102 ПКУ. Відповідно до п. 50.1 ПКУ у разі, якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених ст. 102 ПКУ) платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації, він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
Відповідно до п. 102.1 ПКУ строк давності для виправлення помилок настає по закінченні 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а якщо така податкова декларація була надана пізніше - за днем її фактичного подання. З урахуванням цього, срок давності для виправлення декларації з податку на прибуток за 2014 р. вже закінчився, якщо вона були подана без порушення встановлених строків.
Отже, підприємство зобов’язане виправити показники декларацій з податку на прибуток за 2015, 2016 та за 2017 р., зменшивши об’єкт оподаткування на суму нарахованих відсотків за ці роки. При цьому штрафні санкції відповідно до п. 50.1 ПКУ не застосовуються, оскільки немає заниження податкового зобов’язання з податку на прибуток.
При цьому, якщо підприємство застосовує коригування фінрезультату до оподаткування, йому потрібно врахувати норми п. 140.1 ПКУ.
Про це коригування ми писали тут:
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити