• Посилання скопійовано

Проведення переоцінки ОЗ із використанням субрахунку 411 "Дооцінка (уцінка) основних засобів"

Підприємство провело переоцінку основних засобів. Проведення сформовані із використанням субрахунку 411 "Дооцінка (уцінка) основних засобів". У складі витрат бухобліку нічого не відображалось. Чи потрібно показувати таку операцію у додатку РІ?

Відомості про зміни первісної вартості та суми зносу основних засобів відображаються в бухобліку. Проведення переоцінки ОЗ здійснюється згідно з п. 16-21 П(С)БО 7. Відповідно до п. 19 П(С)БО 7:

1) сума дооцінки залишкової вартості об'єкта ОЗ включається до складу капіталу у дооцінках та відображається в іншому сукупному доході:

  • Дт 10 Кт 411 - дооцінка первісної вартості;
  • Дт 411 Кт 131 - дооцінка зносу.

2) сума уцінки включається до складу витрат, крім випадків, що наведені в наведені в п. 20 П(С)БО 7:

  • Дт 131 Кт 10 -  уцінка зносу;
  • Дт 975 Кт 10 - уцінка залишкової вартості - це проведення уцінки залишкової вартості для ОЗ, які раніше не дооцінювались.

3) результати уцінки ОЗ, раніше дооцінених проводиться:

  • Дт 131 Кт 10 - уцінка зносу;
  • Дт 411 Кт 10 - уцінка залишкової вартості в межах суми попередніх дооцінок;
  • Дт 975 Кт 10 - перевищення уцінки залишкової вартості об'єкта над попередніми дооцінками цього об'єкта. 

4) результати дооцінки ОЗ, раніше уцінених:

  • Дт 10 Кт 131 - на суму дооцінки зносу ОЗ;
  • Дт 10 Кт  746 - на суму дооцінки залишкової вартості в межах попередніх уцінок, що були включені до складу витрат;
  • Дт 10 Кт 411 - на суму перевищення дооцінки залишкової вартості над сумою попередніх уцінок, що були включені до складу витрат.

За умовами запитання робимо висновок, що платник податку на прибуток здійснює вперше дооцінку ОЗ.  До речі, переоцінка ОЗ тієї групи, об'єкти якої вже зазнали переоцінки, надалі має проводитися з такою регулярністю, щоб їх залишкова вартість на дату балансу суттєво не відрізнялася від справедливої вартості. 

Якщо платник здійснює визначення об’єкта оподаткування із застосуванням різниць відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ, слід звернути увагу на ст. 138 ПКУ, це різниці, які виникають  за операціями з основними засобами.

Відповідно до п. 138.1 ПКУ — фінрезультат до оподаткування збільшується:

  • на суму уцінки ОЗ, включених до витрат звітного періоду відповідно до НП(С)БО або МСФЗ - це рядок 1.1.1.1 додатка РІ декларації з прибутку.

Відповідно до п. 138.2 ПКУфінрезультат до оподаткування зменшується:

  • на суму дооцінки ОЗ у межах попередньо віднесених до витрат уцінки відповідно до НП(С)БО або МСФЗ, це рядок 1.2.1.1 додатка РІ декларації з прибутку.

За умовами запитання, операція переоцінки формує тільки показники додаткового капіталу. У разі проведення першої дооцінки об'єкта ОЗ, це не впливає на фінрезультат.  Отже, операція переоцінки змінює залишкову вартість об'єкта ОЗ шляхом коригування первісної вартості об'єкта ОЗ та суми нарахованого зносу лише в бухобліку. В податковому обліку цих змін не відбувається.  За пп. 138.3.1 ПКУ для розрахунку амортизації визначається вартість ОЗ без урахування їх переоцінки (уцінки, дооцінки), проведеної відповідно до положень бухгалтерського обліку.

Таким чином, після переоцінки будуть відрізнятися суми нарахованої амортизації в бухобліку та в податковому обліку (рядки 1.1.1 та 1.2.1 додатка РІ, а також будуть різні суми залишкової вартості у разі ліквідації дооцінених ОЗ – рядки 1.1.2 та 1.2.2 додатка РІ). 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Чи заборонено відраховувати кошти профспілкам на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу під час воєнного стану?
    Чи заборонено протягом дії воєнного стану проводити відрахування первинним профспілковим організаціям на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу в розмірах, передбачених колективним договором та угодами, у добровільному порядку за наявності у роботодавців такої можливості з віднесенням на витрати діяльності підприємства?
    19.04.202413
  • Чи може неприбуткова організація надати благодійну допомогу ЗСУ?
    В статуті неприбуткової оргазації передбачено наукові розробки, дослідження та інше у галузі права, а надання благодійної допомоги не передбачено. Чи може така організація придбати товар для подальшої безоплатної (благодійної) передачі ЗСУ? Як звітувати за такою операцією?
    17.04.202433
  • З немонетарної заборгованість переводиться в монетарну і назад: що з курсом?
    У 2021 р. резидент отримав авансову оплату за товар від нерезидента. В січні 2022 р. підписано додаткову угоду щодо повернення передплати. Заборгованість переведено до складу монетарної. Після введення валютних обмежень на період воєнного стану оплата не була проведена. Підприємство визначало курсові різниці на дату балансу. У 2024 р. вирішено все ж здійснити відвантаження. Як визначити курс, за яким монетарна заборгованість переводиться до складу немонетарної?
    15.04.202430
  • Порушення при ввезенні гуманітарної допомоги
    Громадська організація імпортувала гуманітарну допомогу - легковий авто для передачі ЗСУ і кабель для ремонту дронів. Але авто передане учаснику бойових дій, який працює волонтером в ГО, а кабель використовується самою ГО для ремонту дронів, а не переданий ЗСУ. Чи є порушення?
    10.04.202431
  • Перевезення вантажів: ТТН обов’язок чи право?
    Хто має виписувати ТТН при перевезенні вантажним автомобільним транспортом: перевізник чи вантажовідправник? Чи достатньо вантажоодержувачу для підтвердження факту перевезення товаро-матеріальних цінностей належно оформленого перевізником (юридичною особою чи ФОП) акту надання транспортно-експедиційних послуг ?
    26.03.2024131