Згідно з нормами пп. 177.4.6 ПКУ, які набрали чинності з 01.01.2017 року, фізособи — підприємці на загальній системі оподаткування мають право (за власним бажанням) включати до складу витрат, пов’язаних із провадженням їх господарської діяльності, амортизаційні відрахування з відповідним веденням окремого обліку таких витрат. При цьому амортизації підлягають:витрати на придбання основних засобів та нематеріальних активів; витрати на самостійне виготовлення ОЗ, - зазначає "Вісник. Офіційно про податки".
Не підлягають амортизації такі ОЗ подвійного призначення:
- земельні ділянки;
- об’єкти житлової нерухомості;
- легкові та вантажні автомобілі.
Згідно з пп. 177.4.9 ПКУ амортизація нараховується протягом строку корисного використання (експлуатації) об’єкта ОЗ та нематеріальних активів, самостійно установленого фізособою, але не менше мінімально допустимого строку їх корисного використання:
- група 1 — капітальні витрати на поліпшення земель, не пов’язані з будівництвом, — 15 років;
- група 2 — будівлі, споруди, передавальні пристрої — 10 років;
- група 3 — машини, обладнання, тварини, багаторічні насадження — 5 років;
- група 4 — нематеріальні активи — відповідно до правовстановлюючого документа, але не менш як два роки.
Дія пп. 177.4.9 ПКУ поширюється винятково на об’єкти ОЗ та нематеріальні активи, витрати на придбання чи самостійне виготовлення яких підтверджено документально.
Таким чином, фізособа — підприємець, яка застосовує загальну систему оподаткування, починаючи з 01.01.2017 р. має право (за власним бажанням) включати до складу витрат, пов’язаних із провадженням його господарської діяльності, амортизаційні відрахування з вартості придбаних після 01.01.2017 р. ОЗ та нематеріальних активів або самостійно виготовлених ОЗ за наявності підтвердних на здійснення таких витрат документів (крім ОЗ подвійного призначення, передбачених пп. 177.4.6 ПКУ).
На ОЗ, придбані до 01.01.2017 р., зазначене не поширюється.