Головна Усі консультації Держрегулювання Інше

Підприємство може надавати поворотну фінансову допомогу фізособам, в тому числі не працівникам підприємства

Чи може підприємство надавати зворотну фінансову допомогу фізособі?

Згідно з визначенням наведеним у пп. 14.1.257 ПКУ, поворотна фінансова допомога - сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов'язковою до повернення.

Тобто, фактично, поворотна фінансова допомога є позикою. Відповідно до ст. 1046 ЦКУ за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості.

Зазначимо що обмежень ані в одному, ані у іншому визначені щодо сторін фінансової допомоги немає. Отже, можна зробити висновок, що підприємство може надавати поворотну фінансову допомогу фізичним особам, в тому числі не працівникам підприємства.

Однак, звернемо вашу увагу, що не фінансові установи можуть надавати такі позики лише на безпроцентній основі, в інакшому випадку така операція підпадає під визначення фінансової послуги. Так як, у п. 5 Закону №2664 зазначено, що фінансова послуга — операції з фінансовими активами, що здійснюються в інтересах третіх осіб за власний рахунок чи за рахунок цих осіб, а у випадках, передбачених законодавством, — і за рахунок залучених від інших осіб фінансових активів, із метою отримання прибутку або збереження реальної вартості фінансових активів.

 

Готівкові обмеження

Варто зазначити, що при наданні чи поверненні фінансової допомоги через касу підприємства, слід зважати на граничні обсяги розрахунку готівкою. Такі обмеження встановлені Постановою НБУ №210 у розмірі:

  • між фізичною особою та підприємством (підприємцем) – 50 000 гривень на день з однією особою;
  • між підприємствами (підприємцями) – 10 000 гривень на день з одним суб’єктом господарювання.

 

Оподаткування

Що стосується оподаткування, то відповідно до п. 165.1.31 ПКУ основна сума поворотної фінансової допомоги, наданої платником податку іншим особам, яка повертається йому, та основна сума поворотної фінансової допомоги, що отримується платником податку, не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку. Проте у формі №1ДФ відобразити суму такої допомоги все рівно необхідно. Відображається така сума з ознакою доходу "153".

Автор:
Горбовцов Станіслав
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Держрегулювання / Інше
Теги:
Фінансова допомога

Коментарі: 11

Новини по темі

Консультації по темі