Головна Усі консультації Держрегулювання Інше

У разі ненадання довідки банком - кредитором підприємству - резиденту потрібно утримати податок на доходи нерезидентів за ставкою - 15%

Чи можна використовувати п. 103.7 ПКУ підприємству -"загальносистемнику" і скористатися каталогом SWIFT, не вимагаючи від банку-нерезидента (Кіпр) довідки про те, що він є резидентом Кіпру, щоб використовувати норму Міжнародної Конвенціїї і утримати 2% з доходу нерезидента у вигляді відсотків за кредитом, який він надав? Якщо довідку не буде надано, то чи необхідно утримати 15% з суми перерахування відсотків згідно з ст. 141.4 ПКУ?

Відповідно до п. 103.2 ПКУ особа (податковий агент) має право самостійно застосувати звільнення від оподаткування або зменшену ставку податку, передбачену відповідним міжнародним договором України на час виплати доходу нерезиденту, якщо такий нерезидент є бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу і є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України. Застосування міжнародного договору України в частині звільнення від оподаткування або застосування пониженої ставки податку дозволяється тільки за умови надання нерезидентом особі (податковому агенту) документа, який підтверджує статус податкового резидента згідно з вимогами п. 103.4 ПКУ

З цієї норми випливає, що документ про свій статус повинен надати сам нерезидент. Використання каталогів не передбачено нормами ПКУ.

Далі, відповідно до п. 103.4 ПКУ підставою для звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України є подання нерезидентом з урахуванням особливостей, передбачених п. 103.5 ПКУ і п. 103.6 ПКУ, особі (податковому агенту), яка виплачує йому доходи, довідки (або її нотаріально засвідченої копії), яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України (далі - довідка), а також інших документів, якщо це передбачено міжнародним договором України. Отже, таким документом є довідка, що надається нерезидентом, а отже, повинна бути ним же підписана. Довідка – це не витяг інформації з каталогів.

Пунктами 103.5, 103.6 ПКУ передбачено, що довідка видається компетентним (уповноваженим) органом відповідної країни, визначеним міжнародним договором України, за формою, затвердженою згідно із законодавством відповідної країни, і повинна бути належним чином легалізована, перекладена відповідно до законодавства України. У разі потреби така довідка може бути затребувана у нерезидента особою, яка виплачує йому доходи, або контролюючим органом під час розгляду питання про повернення сум надміру сплачених грошових зобов'язань на іншу дату, що передує даті виплати доходів. У разі потреби особа, яка виплачує доходи нерезидентові, може звернутися до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) щодо здійснення центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, запиту до компетентного органу країни, з якою укладено міжнародний договір України, про підтвердження зазначеної у довідці інформації.

Але є певні виключення з цих правил, проте не для всіх. Так, відповідно до п. 103.7 ПКУ при здійсненні банками та фінансовими установами України операцій з іноземними банками, пов'язаних з виплатою процентів, підтвердження факту, що такий іноземний банк є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України, не вимагається, якщо це підтверджується витягом з міжнародного каталогу "International Bank Identifier Code" (видання S.W.I.F.T., Belgium International Organization for Standardization, Switzerland). Отже, якщо підприємство не є банком чи фінансовою установою, воно не може скористатися витягом з такого каталогу, і повинно визначати статус свого банка-кредитора на загальних підставах – шляхом отримання довідки.

Якщо такої довідки не буде надано банком-кредитором підприємству – резиденту, воно повинно утримати податок на доходи нерезидентів за загальною ставкою – 15%.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Єгорова Юлія
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Держрегулювання / Інше
Теги:
Нерезиденти , Банки , Кредити

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі