• Посилання скопійовано

CMR має містити всі необхідні відомості про перевізника та маршрут перевезення

Які особливості заповнення CMR мають значення під час податкової перевірки? Чи обов’язкова наявність печатки перевізника?

CMR — міжнародна автомобільна накладна, яка є товарно-транспортною накладною, що використовується у міжнародних вантажних автомобільних перевезеннях серед країн-учасниць Конвенції про договір міжнародного автомобільного перевезення вантажів.  CMR по суті є документом, який підтверджує факт укладення договору щодо автомобільного перевезення вантажу. 

Щодо складання CMR, порядку заповнення її граф, то слід керуватись наступним. 

Графи, які заповнює відправник вантажу.

Зокрема, Графа 22 «Прибуття під завантаження» — зазначається дата та фактичний час прибуття для завантаження та відправки автомобіля. Ці відомості відправник зобов'язаний завірити підписом (з розшифровкою) та печаткою (штампом). 

Графи, які заповнює перевізник вантажу, зокрема:

Графа 16

«Перевізник»

Перевізник вказує свої повні реквізити (власника TIR Carnet або митного перевізника, найменування, адреси, та інше) — як правило, за допомогою штампу підприємства, що містить всі необхідні реквізити.

Графа  17 «Наступний перевізник»

реквізити наступного перевізника, якщо транспортний процес здійснюється кількома компаніям -перевізниками.

Графа 23

Номер та дата шляхового листа, за яким виконується перевезення вантажу, ПІБ водія, який здійснює перевезення, а також підпис водія (експедитора), який прийняв вантаж. Якщо CMR була  видана відправником до моменту прибуття перевізника, то в цій графі замість штампу перевізника вказують його найменування.

Щодо вимог самої  КДПВ, то слід звернути увагу на те, що Договір перевезення підтверджується складанням вантажної накладної. Відсутність, неправильність чи утрата вантажної накладної не впливають на існування та чинність договору перевезення, до якого й у цьому випадку застосовуються положення цієї Конвенції. (ст. 4 розділу III "Укладання і виконання договору перевезення")

Водночас, відповідно до ст. 6 розділу III Конвенції  вантажна накладна містить такі дані, зокрема, як:

  • дата і місце складання вантажної накладної;
  • ім'я та адреса відправника;
  • ім'я та адреса перевізника;
  • місце і дата прийняття вантажу до перевезення і передбачене місце його доставки;
  • ім'я та адреса одержувача;
  • прийняте позначення характеру вантажу і спосіб його упакування та, у випадку перевезення небезпечних вантажів, їх загальновизнане позначення.

Вантажна накладна є первинним доказом укладання договору перевезення, умов цього договору і прийняття вантажу перевізником.(ч.1 ст. 9 розділу III Конвенції)

З точки зору чинного українського законодавства України, то відсутність товарно-транспортної накладної може вказувати на нереальність договору та позбавити отримувача чи відправника вантажу (особи яка укладала договір перевезення та здійснювала оплату за перевезення) права на кредит з ПДВ чи врахування витрат за перевезенням у фінрезультаті.

Проте, численна кількість судових рішень відзначає, що помилки при оформленні первинних документів не може вказувати на нереальність госпоперації, але за умови, що інші документи підтверджують реальне її виконання. Оскільки ми говоримо про іноземні компанії, то, на нашу переконання, CMR має бути заповнена максимально повною інформацією (всі необхідні для даного виду перевезення графи, у т.ч. 16, 17, 22 та 23), щоб не виникало сумніву щодо того, хто саме здійснював перевезення, де відбувалось перезавантаження автомобіля, та інші необхідні умови перевезення, які відбувались у зв'язку з виконання договору перевезення вантажу. В іншому випадку, є великий ризик невизнання цієї госпоперації фіскальними органами.

Щодо відсутності печаток, то тут слід виходити як з нормативних актів країни-перевізника чи країн де здійснювалось завантаження. Адже, наявність печатки є необов'язковою у багатьох країнах, натомість часто використовуються штампи зі всією необхідною інформацією про суб'єкт господарювання, який заповнює графи  CMR. На нашу думку, це не впливає на дійсність такої  CMR.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Тимчасова передача майна благодійним фондом ФОПу для виконання договірних послуг
    Благодійний фонд, що є неприбутковою організацією та подає мікрозвітність за НП(С)БО 25, укладає договори з ФОПом для здійснення статутної діяльності. Чи має право Фонд тимчасово надати ФОПу майно для виконання певних послуг, наприклад, передати ФОПу фірмовий спецодяг для видачі благодійної допомоги? Чи дозволено надати ФОПу інструменти для ремонту та відновлення будівлі, пошкодженої внаслідок збройних атак?
    31.03.202553
  • Чи включати до витрат рентну плату за понадлімітне використання води?
    ТОВ не має дозволу на спецвикористання води. Чи включається до витрат в податковому обліку рентна плата за понаднормове використання води, з огляду на зміст пп. 255.11.20 ПКУ?
    31.03.2025145
  • Чи сплачувати плату за землю до моменту укладення договору оренди?
    Підприємство отримало у власність нерухоме майно 20.05.2016 р., розташоване на земельній ділянці площею 0,7547 га (кадастровий номер: 0012). Госпдіяльність не проводилась. 17.03.2025 р. укладено з міськрадою договір оренди землі площею 0,7420 га (кадастровий номер: 0047) під цим майном. Чи зобов'язане було підприємство сплачувати земельний податок за період з 20.05.2016 по 17.03.2025 рр.?
    28.03.2025439
  • Засновник продає частку: що з додатковим капіталом?
    ТОВ сформувало додатковий капітал, як додаткові внески від учасників без зміни розміру статутного капіталу та часток учасників на безповоротній основі. Учасник продає свою долю іншій особі. Чи повинно ТОВ визнати дохід за внесками в додатковий капітал? Що є підставою в такому випадку: договір купівлі-продажу його частки чи інший протокол учасників?
    27.03.202590
  • Як визначити фактичну ціну реалізації корисної копалини за кодом 2505 згідно з УКТ ЗЕД?
    Фактична ціна реалізації видобутої корисної копалини за кодом УКТ ЗЕД 2505 визначається за середньозваженою (за обсягом реалізації) у звітному періоді ціною реалізації відповідної товарної продукції за договорами постачання, не менш як 5 доларів США за 1 тонну
    12.03.202520