• Посилання скопійовано

CMR має містити всі необхідні відомості про перевізника та маршрут перевезення

Які особливості заповнення CMR мають значення під час податкової перевірки? Чи обов’язкова наявність печатки перевізника?

CMR — міжнародна автомобільна накладна, яка є товарно-транспортною накладною, що використовується у міжнародних вантажних автомобільних перевезеннях серед країн-учасниць Конвенції про договір міжнародного автомобільного перевезення вантажів.  CMR по суті є документом, який підтверджує факт укладення договору щодо автомобільного перевезення вантажу. 

Щодо складання CMR, порядку заповнення її граф, то слід керуватись наступним. 

Графи, які заповнює відправник вантажу.

Зокрема, Графа 22 «Прибуття під завантаження» — зазначається дата та фактичний час прибуття для завантаження та відправки автомобіля. Ці відомості відправник зобов'язаний завірити підписом (з розшифровкою) та печаткою (штампом). 

Графи, які заповнює перевізник вантажу, зокрема:

Графа 16

«Перевізник»

Перевізник вказує свої повні реквізити (власника TIR Carnet або митного перевізника, найменування, адреси, та інше) — як правило, за допомогою штампу підприємства, що містить всі необхідні реквізити.

Графа  17 «Наступний перевізник»

реквізити наступного перевізника, якщо транспортний процес здійснюється кількома компаніям -перевізниками.

Графа 23

Номер та дата шляхового листа, за яким виконується перевезення вантажу, ПІБ водія, який здійснює перевезення, а також підпис водія (експедитора), який прийняв вантаж. Якщо CMR була  видана відправником до моменту прибуття перевізника, то в цій графі замість штампу перевізника вказують його найменування.

Щодо вимог самої  КДПВ, то слід звернути увагу на те, що Договір перевезення підтверджується складанням вантажної накладної. Відсутність, неправильність чи утрата вантажної накладної не впливають на існування та чинність договору перевезення, до якого й у цьому випадку застосовуються положення цієї Конвенції. (ст. 4 розділу III "Укладання і виконання договору перевезення")

Водночас, відповідно до ст. 6 розділу III Конвенції  вантажна накладна містить такі дані, зокрема, як:

  • дата і місце складання вантажної накладної;
  • ім'я та адреса відправника;
  • ім'я та адреса перевізника;
  • місце і дата прийняття вантажу до перевезення і передбачене місце його доставки;
  • ім'я та адреса одержувача;
  • прийняте позначення характеру вантажу і спосіб його упакування та, у випадку перевезення небезпечних вантажів, їх загальновизнане позначення.

Вантажна накладна є первинним доказом укладання договору перевезення, умов цього договору і прийняття вантажу перевізником.(ч.1 ст. 9 розділу III Конвенції)

З точки зору чинного українського законодавства України, то відсутність товарно-транспортної накладної може вказувати на нереальність договору та позбавити отримувача чи відправника вантажу (особи яка укладала договір перевезення та здійснювала оплату за перевезення) права на кредит з ПДВ чи врахування витрат за перевезенням у фінрезультаті.

Проте, численна кількість судових рішень відзначає, що помилки при оформленні первинних документів не може вказувати на нереальність госпоперації, але за умови, що інші документи підтверджують реальне її виконання. Оскільки ми говоримо про іноземні компанії, то, на нашу переконання, CMR має бути заповнена максимально повною інформацією (всі необхідні для даного виду перевезення графи, у т.ч. 16, 17, 22 та 23), щоб не виникало сумніву щодо того, хто саме здійснював перевезення, де відбувалось перезавантаження автомобіля, та інші необхідні умови перевезення, які відбувались у зв'язку з виконання договору перевезення вантажу. В іншому випадку, є великий ризик невизнання цієї госпоперації фіскальними органами.

Щодо відсутності печаток, то тут слід виходити як з нормативних актів країни-перевізника чи країн де здійснювалось завантаження. Адже, наявність печатки є необов'язковою у багатьох країнах, натомість часто використовуються штампи зі всією необхідною інформацією про суб'єкт господарювання, який заповнює графи  CMR. На нашу думку, це не впливає на дійсність такої  CMR.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Чи заборонено відраховувати кошти профспілкам на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу під час воєнного стану?
    Чи заборонено протягом дії воєнного стану проводити відрахування первинним профспілковим організаціям на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу в розмірах, передбачених колективним договором та угодами, у добровільному порядку за наявності у роботодавців такої можливості з віднесенням на витрати діяльності підприємства?
    19.04.202416
  • Чи може неприбуткова організація надати благодійну допомогу ЗСУ?
    В статуті неприбуткової оргазації передбачено наукові розробки, дослідження та інше у галузі права, а надання благодійної допомоги не передбачено. Чи може така організація придбати товар для подальшої безоплатної (благодійної) передачі ЗСУ? Як звітувати за такою операцією?
    17.04.202436
  • З немонетарної заборгованість переводиться в монетарну і назад: що з курсом?
    У 2021 р. резидент отримав авансову оплату за товар від нерезидента. В січні 2022 р. підписано додаткову угоду щодо повернення передплати. Заборгованість переведено до складу монетарної. Після введення валютних обмежень на період воєнного стану оплата не була проведена. Підприємство визначало курсові різниці на дату балансу. У 2024 р. вирішено все ж здійснити відвантаження. Як визначити курс, за яким монетарна заборгованість переводиться до складу немонетарної?
    15.04.202432
  • Порушення при ввезенні гуманітарної допомоги
    Громадська організація імпортувала гуманітарну допомогу - легковий авто для передачі ЗСУ і кабель для ремонту дронів. Але авто передане учаснику бойових дій, який працює волонтером в ГО, а кабель використовується самою ГО для ремонту дронів, а не переданий ЗСУ. Чи є порушення?
    10.04.202434
  • Перевезення вантажів: ТТН обов’язок чи право?
    Хто має виписувати ТТН при перевезенні вантажним автомобільним транспортом: перевізник чи вантажовідправник? Чи достатньо вантажоодержувачу для підтвердження факту перевезення товаро-матеріальних цінностей належно оформленого перевізником (юридичною особою чи ФОП) акту надання транспортно-експедиційних послуг ?
    26.03.2024133