• Посилання скопійовано

Етапи реєстрації неприбуткових організацій

З який етапів складається процес реєстрації неприбуткової організації?

Статус неприбуткової організації для юридичної особи має значення лише для цілей оподаткування податком на прибуток. Види неприбуткових організацій перелічені в пп. 133.4.6 ПКУ. Неприбуткові організації вносяться податківцями до відповідного реєстру. Порядок ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру визначено у Порядку №440.

Зокрема,  у ньому наведено вичерпний перелік ознак неприбутковості організацій – п. 4 Порядку №440. Наприклад, ознака 0036 – це благодійні організації, 0039 – асоціації та інші об’єднання юридичних осіб, 0043 - об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ), асоціації власників жилих будинків і т.п.

Податківці надали свої роз’яснення до Порядку № 440 у листі ДФСУ від 25.08.2016 р.№28602/7/99-99-15-02-01-17. Тож процес створення неприбуткової організації починається з вибору її цілей та ознаки неприбутковості, що відповідає обраним цілям.

1 етап – проведення установчих зборів та підготовка установчих документів неприбуткової організації.

На цьому етапі слід подбати про те, щоб установчі документи відповідали вимогам п. 133.4 ПКУ, а також вимогам до установчих документів певного виду неприбуткової організації. Наприклад, установчі документи благодійних організацій повинні визначати благодійну діяльність в одній чи кількох сферах, визначених Законом №5073, як основну мету її діяльності (пп. 3 ст. 1 Закону № 5073).

Наведемо деякі види неприбуткових організацій та закони, що регулюють їх діяльність:

• благодійні організації - Закон України «Про благодійну діяльність та благодійні організації» від 05.07.2012 р. №5073-VI;

• громадські об'єднання, політичні партії – Закон України «Про громадські об'єднання» від 22.03.2012 р. №4572-VI;

• садові, дачні, гаражні кооперативи, житлово-будівельні кооперативи – Закон України «Про кооперацію» від 10.07.2003 р. №1087-IV;

• сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи – Закон України «Про сільськогосподарську кооперацію» від 17.07.1997 р. №469/97-ВР;

• ОСББ - Закон України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» від 29.11.2001 р. №2866-III;

• професійні союзи, їх об'єднання – Закон України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» від 15.09.1999 р. №1045-XIV

• творчі спілки – Закон України «Про професійних творчих працівників та творчі спілки» від 07.10.1997 р. №554/97-ВР;

• релігійні організації - Закон УРСР «Про свободу совісті та релігійні організації» від 23.04.1991 р. №987-XII.

2 етап - державна реєстрація юридичної особи

Реєстрація неприбуткової організації як юридичної особи здійснюється згідно Закону про держреєстрацію державним реєстратором. Для державної реєстрації юрособи необхідно подати держреєстратору документи, перелік яких міститься у ст. 17 Закону про держреєстрацію. За бажанням заявника, заяву про включення до Реєстру неприбуткових установ та організацій за формою № 1-РН можна подати під час держреєстрації, або зробити це пізніше. Форма заяви № 1-РН затверджена у Додатку 1 до Порядку № 440. До заяви за ф. № 1-РН додаються копії документів, перелічених у п. 6 Порядку №440.

3 етап – включення до Реєстру неприбуткових організацій

Зареєстровані установи та організації (новостворені), які подали в установленому порядку документи для внесення до Реєстру неприбуткових установ та організацій під час або протягом 10 днів з дня державної реєстрації та які за результатами розгляду таких документів внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій, вважаються для цілей оподаткування неприбутковими організаціями з дня їх державної реєстрації – п. 4 Порядку № 440. У цьому пункті не уточнено, які саме дні маються на увазі, тож на нашу думку, за замовчуванням слід розуміти календарні дні.

Якщо заява за ф. № 1-РН та копії документів подаються під час державної реєстрації, то вони надаються державному реєстратору як додаток до заяви про державну реєстрацію створення юридичної особи.

Якщо під час держреєстрації заява за ф. № 1-РН не подавалася, її можна подати протягом  10 днів після держреєстрації, але вже в ДПІ за місцезнаходженням неприбуткової організації – в цьому випадку статус неприбуткової організації можна одержати з дня держреєстрації – п. 4 Порядку № 440.

Якщо заява за ф. № 1-РН буде подана пізніше, ніж через 10 днів після держреєстраціїї, то рішення про включення неприбуткової організації до Реєстру або відмову у включення приймається протягом 14 календарних днів з дня отримання контролюючим органом заяви за ф. № 1-РН та копій документів.

Також пропонуємо ознайомитися зі спецвипуском «Неприбуткові організації», в якому надано відповіді на деякі питання щодо неприбуткових організацій.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Чи заборонено відраховувати кошти профспілкам на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу під час воєнного стану?
    Чи заборонено протягом дії воєнного стану проводити відрахування первинним профспілковим організаціям на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу в розмірах, передбачених колективним договором та угодами, у добровільному порядку за наявності у роботодавців такої можливості з віднесенням на витрати діяльності підприємства?
    19.04.202413
  • Чи може неприбуткова організація надати благодійну допомогу ЗСУ?
    В статуті неприбуткової оргазації передбачено наукові розробки, дослідження та інше у галузі права, а надання благодійної допомоги не передбачено. Чи може така організація придбати товар для подальшої безоплатної (благодійної) передачі ЗСУ? Як звітувати за такою операцією?
    17.04.202433
  • З немонетарної заборгованість переводиться в монетарну і назад: що з курсом?
    У 2021 р. резидент отримав авансову оплату за товар від нерезидента. В січні 2022 р. підписано додаткову угоду щодо повернення передплати. Заборгованість переведено до складу монетарної. Після введення валютних обмежень на період воєнного стану оплата не була проведена. Підприємство визначало курсові різниці на дату балансу. У 2024 р. вирішено все ж здійснити відвантаження. Як визначити курс, за яким монетарна заборгованість переводиться до складу немонетарної?
    15.04.202429
  • Порушення при ввезенні гуманітарної допомоги
    Громадська організація імпортувала гуманітарну допомогу - легковий авто для передачі ЗСУ і кабель для ремонту дронів. Але авто передане учаснику бойових дій, який працює волонтером в ГО, а кабель використовується самою ГО для ремонту дронів, а не переданий ЗСУ. Чи є порушення?
    10.04.202430
  • Перевезення вантажів: ТТН обов’язок чи право?
    Хто має виписувати ТТН при перевезенні вантажним автомобільним транспортом: перевізник чи вантажовідправник? Чи достатньо вантажоодержувачу для підтвердження факту перевезення товаро-матеріальних цінностей належно оформленого перевізником (юридичною особою чи ФОП) акту надання транспортно-експедиційних послуг ?
    26.03.2024131