• Посилання скопійовано

Оренда нежитлових приміщень — від імені і фізособи, і підприємця

Засновник надає своєму підприємству-«єдиннику» (платник ПДВ) в оренду офісні приміщення площею 160 м кв. Адмінбудинок оформлений договором купівлі-продажу на засновника як приватну особу. При цьому засновник є підприємцем-«єдинником» ІІ групи. Як оформити договір оренди з боку засновника? Чи може враховувати підприємство в податковий кредит ПДВ при ремонті орендованих приміщень?

Відповідно до п. 2 ч. 1 п. 291.4 ПКУ до другої групи платників єдиного податку відносяться фізичні особи - підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв:

  • не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб;
  • обсяг доходу не перевищує 1500000 гривень.

Дія цього підпункту, зокрема, не поширюється на фізичних осіб - підприємців, які надають посередницькі послуги з купівлі, продажу, оренди та оцінювання нерухомого майна (група 70.31 КВЕД ДК 009:2005). Такі фізичні особи - підприємці належать виключно до третьої групи платників єдиного податку, якщо відповідають вимогам, встановленим для такої групи.

Відповідно до пп. 291.5.1 ПКУ не можуть бути платниками єдиного податку першої - третьої груп фізичні особи - підприємці, які надають в оренду земельні ділянки, загальна площа яких перевищує 0,2 гектари, житлові приміщення та/або їх частини, загальна площа яких перевищує 100 квадратних метрів, нежитлові приміщення (споруди, будівлі) та/або їх частини, загальна площа яких перевищує 300 квадратних метрів.

Податкові органи не заперечують проти здійснення діяльності з надання нежитлових приміщень в оренду платниками ЄП  2 групи, загальною площею до 300 кв. м - відповідні роз'яснення надані Узагальнюючою податковою консультацією щодо застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності фізичними особами - підприємцями, які здійснюють діяльність з надання нерухомого майна в оренду, затвердженою Наказом ДПС України від 20.02.2012 р. №136.

Таким чином, на нашу думку, засновник ЮО, платник ЕП 2 групи, може здавати нежитлові приміщення, які належать йому як фізособі на праві власності, в оренду такій ЮО та включати такі доходи до сукупного оподатковуваного доходу єдиним податком (максимальний обсяг доходу становить 1,5 млн грн на календарний рік). Якщо сума доходу перевищить 1,5 млн грн протягом року, то сума перевищення буде оподаткована за ставкою 15 % (п. 2 ч. 1 п. 293.8 ПКУ) з обов'язковим переходом на застосування ставки ЕП, визначеної для платників ЕП 3 групи, або на загальну систему оподаткування з кварталу, наступного за кварталом перевищення.

При цьому не заборонено укласти договір оренди нежитлового приміщення між засновником як фізособою та ЮО, з наступним оподаткуванням ПДФО за ставкою 18 % та військовим збором. ЮО в такому разі буде податковим агентом щодо виплачених доходів від оренди нежитлового приміщення.

Щодо ремонту орендованих нежитлових приміщень, то податковий кредит з ПДВ формується в загальному порядку при придбанні товарів та/або робіт залежно від того, чи придбаваються такі товари/роботи у платників ПДВ чи ні. При цьому бажано, щоб питання ремонту орендованого приміщення були врегульовані положеннями договору оренди такого приміщення (у тому числі додаткових угод, які можуть укладатися за потреби) – для попередження запитань податківців про підстави проведення ремонту орендованого майна.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Взаємна фіндопомога: чи є підприємства пов’язаними сторонами?
    Велике підприємство (ВП) надало збитковому підприємству (ЗП) безповоротну фіндопомогу (БФД). На кінець звітного періоду ЗП не має зобов’язань перед ВП. На цю ж дату ВП має заборгованість перед ЗП за отриманою поворотною фіндопомогою (ПФД). Власний капітал ЗП від’ємний, а ВП – достатній (значно перевищує суму отриманої ПФД). Чи є ВП та ЗП пов’язаними сторонами згідно з ПКУ?
    08.04.2025109
  • Особливості перерахунку орендної плати за землю, сплаченої за отриманим ППР, якщо почала діяти нова НГО
    Для перерахунку орендної плати за землю фізособа письмово або в е-формі звертається до контролюючого органу за своїм місцем реєстрації або за місцем знаходження земділянки із оригіналами документів і додатковою угодою про внесення змін в договір оренди землі
    06.04.202572
  • Тимчасова передача майна благодійним фондом ФОПу для виконання договірних послуг
    Благодійний фонд, що є неприбутковою організацією та подає мікрозвітність за НП(С)БО 25, укладає договори з ФОПом для здійснення статутної діяльності. Чи має право Фонд тимчасово надати ФОПу майно для виконання певних послуг, наприклад, передати ФОПу фірмовий спецодяг для видачі благодійної допомоги? Чи дозволено надати ФОПу інструменти для ремонту та відновлення будівлі, пошкодженої внаслідок збройних атак?
    31.03.202563
  • Чи включати до витрат рентну плату за понадлімітне використання води?
    ТОВ не має дозволу на спецвикористання води. Чи включається до витрат в податковому обліку рентна плата за понаднормове використання води, з огляду на зміст пп. 255.11.20 ПКУ?
    31.03.2025157
  • Чи сплачувати плату за землю до моменту укладення договору оренди?
    Підприємство отримало у власність нерухоме майно 20.05.2016 р., розташоване на земельній ділянці площею 0,7547 га (кадастровий номер: 0012). Госпдіяльність не проводилась. 17.03.2025 р. укладено з міськрадою договір оренди землі площею 0,7420 га (кадастровий номер: 0047) під цим майном. Чи зобов'язане було підприємство сплачувати земельний податок за період з 20.05.2016 по 17.03.2025 рр.?
    28.03.2025484