• Посилання скопійовано

Виключення учасника з товариства: що йому належить до виплати

Фірма з трьома засновниками має непокриті збитки - 5 841 478 грн (ряд. балансу 1420). Власний капітал одного з засновників – 363 865,00 грн (ряд. балансу 1495). Внесок цього засновника в статутний фонд – 19,9%, а це 1 221 933 грн. Які виплати необхідно зробити цьому засновнику? Які проведення слід зробити?

Згідно з ст. 64 Закону України «Про господарські товариства» від 19.09.1991 №1576-XII учасника ТОВ, який систематично не виконує або неналежним чином виконує обов'язки, або перешкоджає своїми діями досягненню цілей товариства, може бути виключено з товариства на основі рішення, за яке проголосували учасники, що володіють у сукупності більш як 50% загальної кількості голосів учасників товариства. При цьому цей учасник (його представник) у голосуванні участі не бере.

Виключення учасника з товариства призводить до наслідків, передбачених ст. 54 і 55 Закону №1576

Згідно з ст. 54 Закону №1576 та ч. 2 ст. 148 ЦКУ учасник, який виходить із ТОВ, має право одержати вартість частини майна, пропорційну його частці у статутному капіталі товариства. Виплата провадиться після затвердження звіту за рік, в якому він вийшов з товариства, і в строк до 12 місяців з дня виходу. На вимогу учасника та за згодою товариства вклад може бути повернуто повністю або частково в натуральній формі. 

Водночас учасник може відмовитися від виплати йому частини майна, і така відмова розглядатиметься як прощення боргу (ст. 605 ЦКУ).

Крім цього, за ч. 2 ст. 54 Закону №1576, крім частки у статутному капіталі, учаснику,  який вибув, виплачується належна йому частка прибутку, одержаного ТОВ в цьому році  до моменту  його виходу (дивіденди).

Під час виходу з ряду учасників товариство не зобов’язане повертати раніше внесене учасником майно. Адже право власності на нього перейшло до товариства (ч. 1 ст. 85, ч. 1 ст. 140 ГКУ). І  щоб не трапилося із таким майном, на частку засновника це вже не впливає. Єдине, що слід зауважити так це те, що згідно з ст. 54 Закону №1576 якщо до статутного капіталу засновником уносилися права користування майном, то при виході майно, передане учасником товариству лише в користування, повертається в натуральній формі без винагороди.

Підсумуємо: Таким чином, при виключенні учасника з ТОВ проводяться ті ж виплати, що й при добровільному виході учасника:

1) вартість частини майна, пропорційну його частці у статутному капіталі товариства;

2) належна частка прибутку, одержаного ТОВ в цьому році до моменту його виходу (дивіденди).

Щодо визначення вартості частини майна, пропорційної частці у статутному капіталі товариства учасника, який виключається з ТОВ, зазначимо наступне.

Судячи із роз’яснення фахівців Мінфіну від 16.06.2007 р. №31-34000-10-16/12455 до майна, від вартості якого здійснюватиметься розрахунок належної частини учаснику, відносять усе майно, що належить товариству, у тому числі ОЗ, НМА, оборотні активи, майно невиробничого призначення тощо з урахуванням майнових зобов’язань товариства. Інакше кажучи, ідеться про чисті активи товариства (власний капітал), що вираховуються як різниця між активами товариства та його зобов’язаннями. Таку інформацію бухгалтер може почерпнути із ряд. 1495 ф. №1 «Баланс (Звіт про фінансовий стан)», що складено на день виходу учасника.

Згідно з умовами питання належна частка майна до виплати учаснику, якого виключено з ТОВ, становить 72409,14 грн (363 865,00 грн *19,9% ).

Що стосується дивідендів, то на нашу думку, якщо ТОВ не здійснював розподіл чистого прибутку у минулих роках, таке право поширюється і на частку прибутку за такі минулі роки. Отже, йдеться про виплату дивідендів, рішення про яке мало бути теж зазначено у протоколі зборів засновників (учасників). Звісно, якщо такого прибутку немає, або його було виплачено перед виходом зі складу учасників, то при виході заборгованість перед учасником не виникне.

Бухгалтерський облік виходу учасника відображається в кореспонденції з рахунком 45 «Вилучений капітал». Відповідно, при виході засновника із товариства на суму належної йому виплати відображають Дт 452 Кт 672 на суму 72409,14 грн. На дату погашення заборгованості перед учасником у грошовій формі слід зробити проведення: Дт 672 Кт 301, 311. У разі відмови засновника, що вийшов, від виплати йому частини майна в бухгалтерському обліку виникатиме дохід на суму прощеного боргу Дт 672 Кт 746.

Якщо все-таки є чистий прибуток ТОВ за минулі періоди, який не розподілявся, й такий розподіл зроблено зараз, то відображення заборгованості перед учасником на суму дивідендів виглядатиме так: Дт443 Кт 671. В протилежному випадку такого проведення просто не буде.

Про перерозподіл частки учасника, що вийшов, між іншими засновниками читайте тут.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»