Відповідно до ст. 1 Закону України від 05.03.98 р. №187/98-ВР “Про відходи”:
- відходи - будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворилися у процесі виробництва чи споживання, а також товари (продукція), що повністю або частково втратили свої споживчі властивості і не мають подальшого використання за місцем їх утворення чи виявлення і від яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення;
- небезпечні відходи - відходи, що мають такі фізичні, хімічні, біологічні чи інші небезпечні властивості, які створюють або можуть створити значну небезпеку для навколишнього природного середовища і здоров'я людини та які потребують спеціальних методів і засобів поводження з ними;
- утилізація відходів - використання відходів як вторинних матеріальних чи енергетичних ресурсів.
Відповідно до ст. 17 цього Закону суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані, зокрема:
- забезпечувати повне збирання, належне зберігання та недопущення знищення і псування відходів, для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія, що відповідає вимогам екологічної безпеки;
- мати ліцензії на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами і/або дозвіл на транскордонне перевезення небезпечних відходів.
Під терміном “поводження з відходами” вищевказаний Закон розуміє дії, спрямовані на запобігання утворенню відходів, їх збирання, перевезення, сортування, зберігання, оброблення, перероблення, утилізацію, видалення, знешкодження і захоронення, включаючи контроль за цими операціями та нагляд за місцями видалення.
У запитанні йдеться про те, що ФОП та ТОВ планують здійснювати діяльність, визначену згідно з КВЕД ДК:2010 (діючим) як:
- 38.31 Збирання* безпечних відходів
- 46.77 Оптова торгівля відходами та брухтом
Для того щоби визначитись з тим, які саме види діяльності розуміють під цими видами діяльностів, варто звернутись до пояснень, які наведені за кодом КВЕД ДК:2005, що відповідає кожному з наведених вище кодів КВЕД.
Так, КВЕДу 38.31 відповідає КВЕД 37.10 Оброблення металевих відходів та брухту (за КВЕДом ДК:2005**), що включає:
- оброблення металевих відходів та брухту, а також металевих виробів, уживаних або неуживаних, з метою отримання вторинної сировини: подрібнення механічним способом металевих предметів, що вийшли з ладу, старих автомобілів, пральних машин, велосипедів тощо з подальшим сортуванням та сепарацією,
- подрібнення механічними способами громіздких металевих предметів, наприклад, залізничних вагонів, транспортних засобів, інших металевих відходів, що вийшли з використання,
- інші способи механічного оброблення, а саме різання та пресування для зменшення об'єму.
А КВЕДу 46.77 відповідає 51.57 Оптова торгівля відходами та брухтом (за КВЕДом ДК:2005), що включає:
- оптову торгівлю (купівлю і продаж) металевими та неметалевими відходами і брухтом, матеріалами для вторинного перероблення, включаючи їх збирання, сортування, сепарацію, зберігання, фасування, але без вторинного перероблення, а також демонтаж відпрацьованих виробів для отримання деталей, які можуть бути використані повторно (відходи, що купуються й продаються, мають залишкову вартість),
- розукомплектування автомобілів, що вичерпали свій ресурс, включаючи оптову торгівлю побитими автомобілями;
- продаж деталей побитих автомобілів приватним особам і професійним користувачам.
Відповідно до п. 14 ч. 1 ст. 7 Закону про ліцензування*** виробництво особливо небезпечних хімічних речовин, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, поводження з небезпечними відходами. Не підлягає ліцензуванню зберігання (накопичення) госпсуб'єктом утворених ним небезпечних відходів, якщо протягом року з дня утворення небезпечні відходи передаються суб'єктам господарювання, що мають ліцензію на поводження з небезпечними відходами.
Слід врахувати, що офісна техніка (це може бути пристрої та механізми, компютерна техніка тощо) – це, скажімо, так званий багатокомпонентний брухт, до складу якого можуть входити чорні та кольорові метали, дорогоцінні метали (золото, срібло, метали платинової групи та ін.), кераміка, спеціальні сорти скла та склокераміки, пластмаса, скловолокно, небезпечні речовини: такі як ртуть, хімічні сполуки тощо.
Таким чином, на нашу думку, наведені вище види діяльності (такі як 38.31 Збирання безпечних відходів та 46.77 Оптова торгівля відходами та брухтом) не потребують ліцензії на поводження з відходами або інші дозвільні документи. Такі види діяльності не відносяться до діяльності з поводження з відходами, адже з огляду на наведені види діяльності, ФОП та ТОВ планують здійснювати:
1) не збирання відходів***, а надання послуг з їх обробки різними механічними способами,
2) придбання відходів з метою їх оброблення різними механічними засобами та наступним продажем спеціалізованим підприємствам з їх утилізації (у т.ч. оптом).
При цьому, предметом таких договорів можуть бути види діяльності, наведені за кодами КВЕД 37.10 та 51.57.
Водночас, у разі, коли компоненти, які входять до складу таких відходів, що будуть розбиратись ФОПом та ТОВ, відносяться до небезпечних відходів, то такі госпсуб'єкти мають передати їх спеціалізованим підприємствам по утилізації таких небезпечних відходів протягом року часу або отримати відповідні ліцензії****.
* В цьому випадку, на нашу думку, термін “збирання” не відповідає визначенню “збирання відходів”, наведеному у ст. 1 Закону про відходи, оскільки такі відходи не збираються у спеціально-відведених для відходів місцях.
** Державний класифікатор КВЕД ДК:2005 втратив чинність з 01.01.2012 р., проте новий класифікатор КВЕД ДК:2010 насьогодні використовує попередній в якості уточнень та пояснень тих видів діяльності, які включають вказані коди.
*** Збирання відходів - діяльність, пов'язана з вилученням, накопиченням і розміщенням відходів у спеціально відведених місцях чи об'єктах, включаючи сортування відходів з метою подальшої утилізації чи видалення; (визначення, наведене у ст. 1 Закону про відходи).
**** Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами, затверджені постановою КМУ від 13.07.2016 р. №446.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити