З 2007 року в Україні діє Єдиний реєстр довіреностей, куди обов’язково вносяться всі посвідчені нотаріусами довіреності, а також передоручення за ними та припинення їх дії (п. 2.1, 2.2 Положення про Єдиний реєстр довіреностей, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 28 грудня 2006 р. №111/5).
Довіреності ж, посвідчені нотаріусами за кордоном, не підлягають реєстрації в цьому реєстрі. Але вони приймаються нотаріусами України за умови їх легалізації органами Міністерства закордонних справ України. В зазначеному випадку йдеться про поставлення апостілю компетентним органом держави, в якій документ був складений (ст. 3 Конвенці 1961 року, яка скасовує вимогу легалізації іноземних офіційних документів, згода на обов’язковість якої надана Законом України від 10 січня 2002 "Про приєднання України до Конвенції, що скасовує вимогу легалізації іноземних офіційних документів". Набула чинності між Україною і державами-учасницями Конвенції, що не висловили заперечень проти її приєднання з 22.12.2003).
Без легалізації вони приймаються у тих випадках, коли це передбачено законодавством України, міжнародними договорами, в яких бере участь Україна (наприклад, довіреності, посвідчені у колишніх країнах, учасників СНД – Росії, Білорусії тощо - ст. 12, 13 Конвенці про провову допомогу та правові відносини по цивільним, сімейним та кримінальним справам, від 07.10.2002 р.).
Вказаними статтями передбачено, що документи, що були складені або засвідчені відповідною установою однієї з договірних сторін, скріплені печаткою та засвідчені підписом компетентної особи, мають силу документа на території другої договірної сторони без будь-якого іншого засвідчення. Документи, що на території однієї з договірних сторін визнаються офіційними, вважаються такими ж і на території другої договірної сторони.
Відповідальність за дійсність довіреності, посвідченої нотаріусом іншої держави, покладено на представника, який її надає. Таким чином, за довіреністю виданої нотаріусом РФ та не внесеної в Єдиний реєстр довіреностей, що діє на території України, можна видати кошти представнику.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити