• Посилання скопійовано

Реалізація ТОВ своєї частки у статутному капіталі

ТОВ придбало в одно з учасників частку в своєму статутному капіталі (36,26%). Зборами учасників (учасником, який володіє 63,74%) прийнято рішення про реалізацію частки у розмірі 36,26% цьому 291.6 єдиному учаснику, який залишився. Який порядок внесення грошових коштів за викуплені частки, а також порядок оподаткування та відображення в обліку?

Перш за все, треба проаналізувати юридичний аспект зазначених операцій. А він регулюється ст. 53 Закону про господарські товариства.

Учасник ТОВ має право продати чи іншим чином  відступити  свою  частку  (її  частину)  у статутному капіталі одному або кільком учасникам цього товариства.  Відчуження учасником  товариства з обмеженою відповідальністю своєї частки (її частини) третім особам допускається, якщо інше не встановлено статутом товариства. Тож, оскільки ТОВ не є учасником самого себе, то викупити частку у своєму статутному капіталі ТОВ має право, якщо це передбачено його статутом.

Учасники товариства користуються переважним правом купівлі частки (її частини) учасника пропорційно до розмірів своїх часток, якщо статутом товариства чи домовленістю між учасниками не встановлений інший порядок здійснення цього права. Ця норма застосовується і у випадку реалізації ТОВ раніше викупленої частки у своєму статутному капіталі. Отже, якщо ТОВ вирішить її продати, то питання щодо особи, яка має право придбати цю частку, доведеться вирішувати на зборах учасників, і інша особа (не учасник) зможе придбати цю частку лише у випадку, якщо інші учасники відмовляться від свого переважного права.

Якщо учасники товариства не скористаються своїм переважним правом протягом місяця з дня повідомлення про намір учасника продати частку (її частину) або протягом іншого строку, встановленого статутом товариства чи домовленістю між його учасниками, частка (її частина) учасника може бути відчужена третій особі.

Також слід звернути увагу на наступну норму: у разі придбання частки (її частини) учасника самим ТОВ, воно зобов'язане реалізувати її іншим учасникам або третім особам протягом строку, що не перевищує одного року, або зменшити свій статутний капітал відповідно до статті 52 цього Закону. Протягом цього періоду розподіл прибутку, а також голосування і визначення кворуму у вищому органі проводяться без урахування частки, придбаної товариством.

Отже, придбання частки самим ТОВ у одного з учасників і наступний його продаж іншому учаснику можливі, але вони мають бути передбачені статутом ТОВ і оформлені протоколами зборів учасників, договорами купівлі-продажу та відповідними первинними документами (виписками банку, касовими ордерами тощо).

При цьому, купівля частки учасником здійснюється за ціною та на інших умовах, на яких частка (її частина) пропонувалася для продажу третім особам. Таким чином, цілком можливо, що така частка продаватиметься не за ціною її придбання, а за більшою (або меншою) ціною. В такому випадку у ТОВ виникає емісійний дохід (або збиток).

Бухгалтерський облік таких операцій в разі, якщо купівля і продаж частки оплачувалася грошима, наступний:

№ з/п

Зміст операції

Бухгалтерський облік

Дт

Кт

1

Викуплено ТОВ частку учасника

45

672

2

Виплачено колишньому учаснику вартість його частки

672

301, 311

 

3

Відображено реалізацію частки іншому учаснику

672

45

4

Отримано кошти від нового учасника

301, 311

672

5

Визначено емісійний дохід підприємства (в разі, якщо продаж частки відбувся за ціною вищою, ніж ціна придбання)

45

421

 

Оподаткування зазначених операцій залежить від того, платником яких податків є ТОВ та учасники (продавець та покупець).

ПДВ така операція не оподатковується (пп. 196.1.1 ПКУ), але лише в тому випадку, якщо оплата відбуватиметься грошовими коштами. Якщо ж, наприклад, при викупі частки ТОВ платник ПДВ заплатить товарами, така оплата вважатиметься поставкою і оподатковуватиметься ПДВ на загальних підставах. І навпаки, якщо учасник придбає частку з оплатою товарами, і такий учасник є платником ПДВ, ТОВ матиме право на ПК з ПДВ у зв’язку із придбанням таких товарів в обмін на корпоративні права.

Щодо податку на прибуток, то на сьогодні об’єктом оподаткування цим податком є фінрезультат, визначений у бухобліку. Однак операції з купівлі-продажу частки у власному статутному капіталі не відображаються ані в доходах, ані в витратах ТОВ (впливають тільки на його власний капітал). І коригування фінрезультату за зазначеними операціями на сьогодні не передбачено (пп. 141.2.6 ПКУ).

Якщо ТОВ є платником єдиного податку, на жаль, йому суму виручки від продажу частки доведеться включити до оподаткованого доходу. Адже за п. 292.1 ПКУ оподаткованим для юридичної особи є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пунктом 292.3 ПКУ.

Зауважимо, що у випадку, якщо ТОВ є платником єдиного податку, то згідно з п. 291.6 ПКУ проводити операцію з купівлі-продажу власної частки воно зможе виключно з оплатою у грошовій формі (інакше такому ТОВ доведеться перейти на загальну систему оподаткування).

Щодо ПДФО та військового збору, то слід зазначити, що, облік операцій з купівлі-продажу корпоративних прав, проведених за участю учасника-фізособи, регулюється п. 170.2 ПКУ. І порядок оподаткування таких операцій залежить від того, чи буде така операція проводитися через посередника – професійного торговця цінними паперами, чи ні. Як правило, в зазначеній вище ситуації посередники не застосовуються. Тому діятиме пп. 170.2.6 ПКУ і фінансовий результат від зазначених операцій визначатиметься кожною з фізосіб окремо. А ТОВ податковим агентом в цій ситуації не є.

І, як роз’яснюють податківці, в формі №1ДФ юрособи відображають з ознакою доходу «112» лише операції з повернення коштів або майна (майнових прав) фізичній особі, попередньо внесених нею до статутного капіталу. Про викуп частки, як бачимо, не йдеться. Хоча, на нашу думку, оскільки ознака доходу «112» прив’язана до пп. 170.2.2 ПКУ, у якому такий викуп частки (як інвестиційного активу) згадується, суму виплаченого продавцю-учаснику, хоча і не оподаткованого доходу від продажу ним частки, слід відобразити в формі №1ДФ з ознакою доходу «112».

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Перевезення вантажів: ТТН обов’язок чи право?
    Хто має виписувати ТТН при перевезенні вантажним автомобільним транспортом: перевізник чи вантажовідправник? Чи достатньо вантажоодержувачу для підтвердження факту перевезення товаро-матеріальних цінностей належно оформленого перевізником (юридичною особою чи ФОП) акту надання транспортно-експедиційних послуг ?
    26.03.202491
  • З якою періодичністю складати подорожній лист?
    Водії виїжджають за заявкою і після виконання замовлення можуть отримати наступну. Маршрут та дату повернення визначити складно. За якою формою складати подорожній лист? Чи можна скласти один подорожній лист на весь період поїздки (місяць та більше), чи під кожну заявку?
    22.03.2024968
  • Отримано credit memo: як врахувати?
    ТОВ - офіційний представник нерезидента в Україні щодо розповсюдження аудіо та відео-продукції. Протягом 2023 р. перевиконало план щодо підключення до інформаційного ресурсу користувачів. Нерезидент 28.02.2024 р. надав credіt memo ТОВ, що має бути врахований при розрахунку за послуги з нерезидентом у лютому та березні 2024 р. Чи має ТОВ скоригувати фінрезультат за 2023 р., оскільки credit memo за результатами роботи 2023 р.? Чи потрібно нарахувати курсову різницю на дату проведення акту від нерезидента ?
    15.03.202456
  • Придбання нерухомості комунальної власності, у якій вже є орендарі
    Підприємство придбало нежитлову нерухомість на аукціоні. В договорі купівлі-продажу об’єкту малої приватизації вказано, що приміщення надано в оренду до 2028 р. і цей договір чинний і для покупця. Майно перебувало в комунальній власності і передане пкупцю в день укладення договору балансоутримувачем. Як відобразити придбання такої нерухомості в обліку? Коли вводити в експлуатацію, якщо акт прийому-передачі майна від 15.02.2023 р.? Як відображати відносини з орендарем? Чи потрібна додаткова угода до договору оренди?
    14.03.202422
  • Чи включати адмінвитрати при обчисленні вартості видобутої корисної копалини?
    При обчисленні вартості видобутої корисної копалини за розрахунковою вартістю до витрат потрібно включати адміністративні витрати чи ні? Місцеві податківці сказали, що потрібно включати, адже підприємство займається тільки виробництвом каменю та щебеню, тому потрібно включати всі витрати, крім витрат на збут. Сказали, що є роз'яснення ДПС, але ми не знайшли
    11.03.202428