Запитання: Єдинник ІІІ гр. (5%) заплатив податок на помилковий рахунок і звернувся до ДПІ з проханням перерахувати гроші на вірний рахунок. ДПІ відповіла: "Повернення помилково зарахованих коштів за платежами, що належать місцевим бюджетам, мають бути погоджені місцевим фінансовим органом або органом визначеним відповідно до частини 1 ст. 67-2 Бюджетного кодексу. Та на теперешній час фінансовий відділ, як орган виконавчої влади, не переміщений на контрольовану територію і не здійснює свої повноваження відповідно до постанови КМУ від 07.11.2014 р. №595. Тому ДПІ не має можливості повернути помилково зараховані кошти з єдиного податку". Що робити в цій ситуації, адже загрожує штраф за несплату податку?
Відповідь:
За приписами п. 43.1 ПКУ помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до статті 43 ПКУ.
При цьому, контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику (п. 43.5 ПКУ).
Повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані (п. 43.6 ПКУ).
Порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів затверджений Наказ Мінфіну від 03.09.2013 р. №787 (надалі — Порядок №787).
Відповідно до пункт 13 розділу І Порядку №787 у разі недостатності або відсутності поточних надходжень на відповідних рахунках за надходженнями місцевих бюджетів адміністративно-територіальних одиниць Донецької та Луганської областей, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють своїх повноважень, органам Казначейства тимчасово до відновлення діяльності органів місцевого самоврядування Донецької та Луганської областей надається право на повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до місцевих бюджетів адміністративно-територіальних одиниць Донецької та Луганської областей, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють своїх повноважень, шляхом списання коштів з рахунків, відкритих для зарахування коштів загального та спеціального фондів відповідних місцевих бюджетів, у межах наявних залишків коштів на таких рахунках без спрямування звернення на підкріплення коштами цих рахунків.
Відповідно до п. 9-1 розділ І Порядку №787 у разі припинення діяльності відповідних місцевих фінансових органів адміністративно-територіальних одиниць Донецької та Луганської областей, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють своїх повноважень, орган, який контролює справляння надходжень бюджету або який здійснює облік заборгованості в розрізі позичальників, передає подання на погодження відповідному органу, визначеному відповідно до частини першої статті 67-2 Бюджетного кодексу України.
Відповідний орган, визначений відповідно до частини першої статті 67-2 Бюджетного кодексу України, протягом двох робочих днів погоджує подання шляхом засвідчення підписом керівника цього органу, скріпленим гербовою печаткою, і не пізніше наступного робочого дня після погодження повертає його органу, який подав подання, для подальшої передачі до органів Казначейства відповідно до законодавства.
Відповідно до п. 67-2 Бюджетного кожексу України у разі припинення діяльності органів місцевого самоврядування Донецької та Луганської областей їх функції в частині бюджетних повноважень здійснюються місцевими державними адміністраціями та виконавчими органами міських рад за окремим рішенням Кабінету Міністрів України, що приймається на підставі звернення відповідної обласної державної адміністрації або військово-цивільними адміністраціями відповідно до Закону України "Про військово-цивільні адміністрації" у разі їх утворення.
Насьогодні КМУ прийняті наступні документи:
Отже функції органів Казначейства Донецької та Луганської області здійснюють Донецька та Луганська ОДА, які мають право приймати рішення в частині погодження повернення помилково зарахованих сум до місцевих бюджетів Донецької та Луганської області за поданням відповідної ДПІ, до якої за умовами запитання і звернувся платник ЄП із заявою про повернення помилково зарахованого єдиного податку (в межах наявних в таких ОДА коштів).
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити