• Посилання скопійовано

Зменшення статутного капіталу підприємства здійснюється згідно із статутом

Статутний фонд приватного підприємства становить 250 000 грн. Ці кошти вносились на розрахунковий рахунок. Яка існує процедура для зменшення розміру статутного фонду і виведення коштів з підприємства? Які податкові наслідки для фізособи?

Відповідно до ст. 113 ГКУ  приватним підприємством визнається підприємство, що діє на основі приватної власності одного або кількох громадян, іноземців, осіб без громадянства та його (їх) праці чи з використанням найманої праці. Приватним є також підприємство, що діє на основі приватної власності суб'єкта господарювання - юридичної особи. 

Порядок організації та діяльності приватних підприємств визначається ГКУ та іншими законами. 

Отже, приватне підприємство діє на підставі статуту, складеного засновниками. При цьому, таке приватне підприємство може скористатись приписами Закону України “Про господарські товариства” та застосувати окремі положення, скажімо, ТзОВ.

Відзначимо, що оскільки спеціальні норми, які регулюють діяльність приватних підприємств у чинному законодавстві відсутні, то при зменшенні статутного капіталу засновникам такого ПП слід скористатись процедурою, прописаною безпосередньо у статуті. 

Якщо така процедура у статуті відсутня, то варто звернутись до загальних приписів ГКУ. Так,  Товариство має право змінювати (збільшувати або зменшувати) розмір статутного капіталу в порядку, встановленому цим Кодексом та законом, прийнятим відповідно до нього. Рішення товариства про зміни розміру статутного капіталу набирає чинності з дня внесення цих змін до державного реєстру (ч. 2, 3 ст. 87 ГКУ).

Див. також консультацію: За яких обставин можна зменшити статутний капітал.

Відповідно до ч. 4 ст. 17 Закону №755  для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів юридичної особи, подаються такі документи:

- заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі;

- примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміни, що вносяться до Єдиного державного реєстру (йдеться про прийняття засновником(ами) рішення про зменшення розміру статутного капіталу без перерозподілу часток засновника(ів), —  Авт.);

- документ про сплату адміністративного збору - у випадках, передбачених статтею 36 цього Закону. Відповідно до ч. 1 ст. 36 Закону №755 за державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, крім внесення змін до інформації про здійснення зв’язку з юридичною особою,  встановлено 0,3 мінімальної заробітної плати (на сьогодні — ця сума становить 410 грн — Авт.);

- установчий документ юридичної особи в новій редакції - у разі внесення змін, що містяться в установчому документі (йдеться про внесення змін в частині розміру статутного капіталу після зменшення —  Авт.).

Сума, на яку засновником(ами) прийнято рішення зменшити розмір статутного підлягає до виплати (поверненню) засновнику(ам) пропорційно до розміру їх часток у складі статутного капіталу. 

Увага! Якщо за прикладом ТзОВ (ч. 3 та 5 ст. 144 ЦКУ) у статуті ПП передбачено повідомлення кредиторів у разі зменшення розміру статутного капіталу, то таку процедуру слід провести в обов’язком порядку.

Втім, на сьогодні державні реєстратори не вимагають надання підтвердження цьому факту. А самі форми повідомлень, зокрема, й про зменшення статутного (складеного) капіталу юридичної особи, які підлягали оприлюдненню на офіційному веб-сайті Міністерства юстиції України (Наказ Мін'юсту від 01.07.2015 р. №1098/5), з 27.05.2016 року втратили чинність. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»