• Посилання скопійовано

Зменшення статутного капіталу підприємства здійснюється згідно із статутом

Статутний фонд приватного підприємства становить 250 000 грн. Ці кошти вносились на розрахунковий рахунок. Яка існує процедура для зменшення розміру статутного фонду і виведення коштів з підприємства? Які податкові наслідки для фізособи?

Відповідно до ст. 113 ГКУ  приватним підприємством визнається підприємство, що діє на основі приватної власності одного або кількох громадян, іноземців, осіб без громадянства та його (їх) праці чи з використанням найманої праці. Приватним є також підприємство, що діє на основі приватної власності суб'єкта господарювання - юридичної особи. 

Порядок організації та діяльності приватних підприємств визначається ГКУ та іншими законами. 

Отже, приватне підприємство діє на підставі статуту, складеного засновниками. При цьому, таке приватне підприємство може скористатись приписами Закону України “Про господарські товариства” та застосувати окремі положення, скажімо, ТзОВ.

Відзначимо, що оскільки спеціальні норми, які регулюють діяльність приватних підприємств у чинному законодавстві відсутні, то при зменшенні статутного капіталу засновникам такого ПП слід скористатись процедурою, прописаною безпосередньо у статуті. 

Якщо така процедура у статуті відсутня, то варто звернутись до загальних приписів ГКУ. Так,  Товариство має право змінювати (збільшувати або зменшувати) розмір статутного капіталу в порядку, встановленому цим Кодексом та законом, прийнятим відповідно до нього. Рішення товариства про зміни розміру статутного капіталу набирає чинності з дня внесення цих змін до державного реєстру (ч. 2, 3 ст. 87 ГКУ).

Див. також консультацію: За яких обставин можна зменшити статутний капітал.

Відповідно до ч. 4 ст. 17 Закону №755  для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів юридичної особи, подаються такі документи:

- заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі;

- примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміни, що вносяться до Єдиного державного реєстру (йдеться про прийняття засновником(ами) рішення про зменшення розміру статутного капіталу без перерозподілу часток засновника(ів), —  Авт.);

- документ про сплату адміністративного збору - у випадках, передбачених статтею 36 цього Закону. Відповідно до ч. 1 ст. 36 Закону №755 за державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, крім внесення змін до інформації про здійснення зв’язку з юридичною особою,  встановлено 0,3 мінімальної заробітної плати (на сьогодні — ця сума становить 410 грн — Авт.);

- установчий документ юридичної особи в новій редакції - у разі внесення змін, що містяться в установчому документі (йдеться про внесення змін в частині розміру статутного капіталу після зменшення —  Авт.).

Сума, на яку засновником(ами) прийнято рішення зменшити розмір статутного підлягає до виплати (поверненню) засновнику(ам) пропорційно до розміру їх часток у складі статутного капіталу. 

Увага! Якщо за прикладом ТзОВ (ч. 3 та 5 ст. 144 ЦКУ) у статуті ПП передбачено повідомлення кредиторів у разі зменшення розміру статутного капіталу, то таку процедуру слід провести в обов’язком порядку.

Втім, на сьогодні державні реєстратори не вимагають надання підтвердження цьому факту. А самі форми повідомлень, зокрема, й про зменшення статутного (складеного) капіталу юридичної особи, які підлягали оприлюдненню на офіційному веб-сайті Міністерства юстиції України (Наказ Мін'юсту від 01.07.2015 р. №1098/5), з 27.05.2016 року втратили чинність. 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Канарьова Наталія

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Перепродаж авто юрособою без реєстрації в МРЕО
    Чи має право юрособа, яка придбала автомобіль для подальшого продажу, перепродати його кінцевому покупцю без попередньої реєстрації (перереєстрації) транспортного засобу на себе в сервісному центрі МВС (МРЕО), з урахуванням чинних норм законодавства щодо торгівлі вживаними авто та обов’язку реєстрації транспортних засобів?
    23.03.202634
  • Збитки ТОВ та зменшення чистих активів у 2026 році: обов’язки директора та обмеження повноважень (аудіоверсія)
    Я є директором ТОВ. За підсумками минулого року підприємство отримало значний збиток, через що власний капітал компанії суттєво зменшився. Які мої подальші дії згідно із законом, щоб уникнути персональної відповідальності за борги компанії? Крім того, чи впливає таке зниження вартості чистих активів на мої повноваження щодо самостійного укладання нових договорів з нашими контрагентами?
    20.03.20261 010
  • Чи може третя особа розрахуватися за проданий товар?
    Покупець не може розрахуватися за товар. Чи може інша компанія розрахуватися?
    25.02.2026126
  • Чи є резидентом громадянин України, що проживає за кордоном?
    Фізична особа (громадянин України) перебуває за кордоном, а саме в Угорщині, з січня 2025 року по теперішній час (понад 365 днів). Підстава для перебування в Угорщині: посвідка на постійне місце проживання. Офіційно працевлаштований та отримує дохід у вигляді заробітної плати. В Україні має: легковий автомобіль (право власності) за який сплачує страховку; кредитну карту на фізособу - 2620ХХХХХХ; сплачує українському оператору послуги мобільного зв'язку по контракту. Чи є така фізична особа резидентом України, чи він вже не є резидентом України?
    20.02.20261 789
  • Вимога декларації за 2025 рік для визначення критичності (аудіоверсія)
    Підприємство подає документи до Дніпропетровської ОВА для отримання статусу критичності. Орган вимагає декларацію з податку на прибуток за 2025 рік, хоча термін її подання ще не настав (гранична дата — 01.03.2026 р.). Чи законна відмова у наданні статусу через відсутність звітності за 2025 рік, якщо за останній завершений звітний період (2024 рік) декларацію надано?
    04.02.20261 5022