• Посилання скопійовано

Митний брокер не зобов'язаний підтверджувати витрати понесені для виконання доручення

Чи достатньо калькуляції та акту виконаних робіт від Повіреного для відображення в бухобліку Довірителя витрат, понесених за його рахунок Повіреним в процесі виконання доручення щодо отримати сертифікати СЕС?

ЗапитанняЗа договором доручення митний брокер здійснює митне оформлення імпортних товарів. Під час виконання договору виникла необхідність отримання сертифікатів СЕС і було укладено додаткову угоду про те, що Довіритель додатково доручає Повіреному отримати сертифікати СЕС. Послуги повіреного були сплачені згідно з рахунком Повіреного в порядку передоплати та, по завершенню митного оформлення, Повірений надав калькуляцію. В цій калькуляції зазначені кілька видів витрат, сплачених Повіреним, та окремо посередницькі послуги Повіреного. На загальну суму, зазначену в калькуляції, Повірений надав акт виконаних робіт. На прохання надати копії документів, які підтверджують понесені Повіреним витрати у зв’язку з виконанням доручення, Повірений відповів відмовою, бо начебто в тих документах є комерційна таємниця. Чи достатньо в цьому випадку калькуляції та акту виконаних робіт від Повіреного для відображення в бухобліку Довірителя витрат, понесених за його рахунок Повіреним в процесі виконання доручення?

Відповідь:

Відповідно до ч. 1 ст. 1000 ЦКУ  за договором доручення одна сторона (повірений) зобов'язується вчинити від імені та за рахунок другої сторони (довірителя) певні юридичні дії. Правочин, вчинений повіреним, створює, змінює, припиняє цивільні права та обов'язки довірителя. 

У договорі доручення або у виданій на підставі договору довіреності мають бути чітко визначені юридичні дії, які належить вчинити повіреному. Дії, які належить вчинити повіреному, мають бути правомірними, конкретними та здійсненними (ст. 1003 ЦКУ).

Повірений має право на плату за виконання свого обов'язку за договором доручення, якщо інше не встановлено договором або законом. Якщо в договорі доручення не визначено розміру плати повіреному або порядок її виплати, вона виплачується після виконання доручення відповідно до звичайних цін на такі послуги (ст. 1002 ЦКУ).

Вондночас, повірений зобов'язаний, зокрема, після виконання доручення або в разі припинення договору доручення до його виконання негайно повернути довірителеві довіреність, строк якої не закінчився, і надати звіт про виконання доручення та виправдні документи, якщо це вимагається за умовами договору та характером доручення (п. 2 ч. 1 ст. 1006 ЦКУ).

Своєю чергою, довіритель зобов'язаний, якщо інше не встановлено договором, відшкодувати повіреному витрати, пов'язані з виконанням доручення (п. 2 ч. 2 ст. 1007 ЦКУ).

Оскільки ми говоримо про виконання доручення саме митним брокером, діяльність якого  врегульована Митним кодексом України. Так, за приписами ст. 416 МКУ (ч.1, 2)  митний брокер - це підприємство, що надає послуги з декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України.

Митний брокер провадить митну брокерську діяльність у будь-якому органі доходів і зборів України.

Взаємовідносини митного брокера з особою, яку він представляє, визначаються відповідним договором (ст. 417 МКУ).

Інформація, отримана митним брокером та його працівниками - агентами з митного оформлення від особи, яку представляє митний брокер, у процесі виконання митних формальностей, може використовуватися виключно для цілей виконання цих формальностей. За розголошення інформації, що становить комерційну таємницю або є конфіденційною, митний брокер та його працівники - агенти з митного оформлення несуть відповідальність відповідно до закону (ст. 419 МКУ).

Тому, у разі, якщо договором не передбачено надання підтвердження калькуляції витрат митного брокера під час виконання доручення, то вимагати додатково документальне підтвердження понесених таким брокером витрат (включених до калькуляції) Довіритель не може.

Отже, на нашу думку, Довірителю цілком достатньо калькуляції та акту виконаних робіт від Повіреного для відображення в бухгалтерському обліку витрат, понесених за його рахунок Повіреним в процесі виконання доручення.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»