• Посилання скопійовано

Передача будинку на баланс ОСББ: що з правом власності?

Які саме приміщення передає забудовник ОСББ в частині житлового будинку та інших обслуговуючих інженерних конструкцій (водомірний вузол, електричні мережі тощо)? Чи переходить право власності на нежитлові площі житлового будинку при передачі його в управління ОСББ?

Відповідно до ч. 1 ст. 383 ЦКУ власник житлового будинку, квартири має право використовувати помешкання для власного проживання, проживання членів своєї сім'ї, інших осіб і не має права використовувати його для промислового виробництва. 

Щодо права власності на нежитлові площі будинку, то тут слід керуватись приписами ч. 2 ст. 382 ЦКУ. Так,  усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.

Відповідно, отримуючи право власності на квартиру, власник отримує у власність й відповідну частку нежитлових та допоміжних приміщень, наведених у ч. 2 ст. 382 ЦКУ.

Відтак, такі нежитлові та допоміжні приміщення у відповідності до технічного паспорту будинку мають бути передані забудовником ОСББ (заснованому власниками квартир), хоча відповідні відомості не наводяться у самому Акті приймання-передачі житлового комплексу (затв. Порядком №1521). Право власності на такі нежитлові та допоміжні приміщення у власників таких квартир виникає в силу закону та не потребує документального підтвердження.

Відповідно до ч. 17, 18 ст. 6 Закону України від 29.11.2001 р. №2866-III “Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку” у разі створення об'єднання власниками квартир та/або нежитлових приміщень у двох і більше багатоквартирних будинках голосування співвласників щодо створення такого об'єднання проводиться у порядку, передбаченому цією статтею, за кожним багатоквартирним будинком окремо. Результати голосування визначаються окремо для кожного багатоквартирного будинку. Колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком до створення об'єднання, у тримісячний строк з дня державної реєстрації об'єднання забезпечує передачу йому примірника технічної та іншої передбаченої законодавством документації на будинок, а також документа, на підставі якого багатоквартирний будинок прийнято в експлуатацію, технічного паспорта і планів інженерних мереж.

Процедура прийому-передачі багатоквартирного будинку з балансу комунального підприємства житлово-комунального господарства на баланс ОСББ проводиться згідно з Порядком передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс, затвердженим Постановою КМУ від 11.10.2002 р. №1521

На виконання цього складається акт приймання-передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс. Відповідно до п. 5 цього Порядку №1521 передача житлового комплексу або його частини з балансу на баланс проводиться разом з планом земельної ділянки, технічним паспортом будинку та відповідною технічною документацією (інвентарна справа, акт прийняття в експлуатацію, плани зовнішніх мереж тощо) у двомісячний термін після надходження відповідного звернення від об'єднання. 

У розділі 3 Акту вказують на облаштування житлового комплексу (його частини) в частині водопроводом, каналізацією, центральним опаленням, гарячим водопостачанням, електроосвітленням, газопостачанням з довжиною лише внутрішньобудинкових мереж. Це  стосується й котелень, водомірних вузлів,  електричних мереж (лічильники) тощо.

Разом із житловим комплексом (його частиною) передається така технічна документація: 

• технічний паспорт на будинок;

• плани поверхів;

• схеми інженерного обладнання.

Див. також: Передача забудовником житлового будинку власникам квартир та ОСББ: що з обліком?

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»