• Посилання скопійовано

Сертифікат відповідності не може бути предметом купівлі-продажу

Підприємство-імпортер виготовило сертифікати відповідності на продукцію, яка підлягає обовязковій сертифікації згідно з Переліком, затвердженим Наказом Держкомспоживполітики від 01.02.2005 р. №28. Чи може таке підприємство продати ці сертифікати іншій юрособі?

Сертифікат відповідності - документ, який підтверджує, що продукція, системи якості, системи управління якістю, системи екологічного управління, персонал відповідає встановленим вимогам конкретного стандарту чи іншого нормативного документа, визначеного законодавством.  Під терміном "сертифікат відповідності" також розуміється сертифікат затвердження типу засобу вимірювальної техніки (ст. 1 від 17.05.2001 р. №2406-III Закону України "Про підтвердження відповідності"). 

Зразок бланка сертифіката відповідності затверджений Наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 19.04.2011 р. №155.

Серед його реквізитів вказують, зокрема, термін його дії, вид продукції (повна назва, тип, вид, марка, торгова марка (товарний знак), код УКТЗЕД), на яку він видається, та кому такий сертифікат видано (юрособа, місцезнаходження, ЄДРПОУ — тобто йдеться про реквізити замовника сертифіката). 

Як використовується отриманий сертифікат відповідності? 

За ч. 2 ст. 662 ЦКУ продавець повинен одночасно з товаром передати покупцеві його приналежності та документи (технічний паспорт, сертифікат якості тощо), що стосуються товару та підлягають переданню разом із товаром відповідно до договору або актів цивільного законодавства.  Таким чином, сертифікат відповідності, як один з документів, який підтверджує якість товару, у випадку, якщо його сертифікація є обов’язковою, має надаватися покупцю. 

Але чи може сертифікат відповідності сам бути товаром і продаватися окремо від товару, на який він був виданий? 

Предметом договору купівлі-продажу (ст. 655 ЦКУ) може бути майно (товар). Під терміном “майно” як особливий об'єкт законодавець називає окрему річ, сукупність речей, а також майнові права та обов'язки.

На нашу думку, сертифікат не підпадає під термін “майно” та не може бути окремим предметом купівлі-продажу. Сертифікат відповідності нерозривно повязаний із продукцією (товаром, майном), який підтверджує якість такої продукції (товару, майна), та при цьому, не має визначених індивідуальних ознак, що дає йому право перебувати самостійно у цивільному обігу, не містить визначених прав та/або обовязків його отримувача (володільця/замовника сертифіката). 

Таким чином, щоб отримати від підприємства сертифікат відповідності на товар, інша юридична особа має придбати хоча б одну одиницю такого товару у підприємства. В такому випадку підприємство надасть цей сертифікат безоплатно (адже це є його обов’язком). 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Чи заборонено відраховувати кошти профспілкам на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу під час воєнного стану?
    Чи заборонено протягом дії воєнного стану проводити відрахування первинним профспілковим організаціям на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу в розмірах, передбачених колективним договором та угодами, у добровільному порядку за наявності у роботодавців такої можливості з віднесенням на витрати діяльності підприємства?
    19.04.202413
  • Чи може неприбуткова організація надати благодійну допомогу ЗСУ?
    В статуті неприбуткової оргазації передбачено наукові розробки, дослідження та інше у галузі права, а надання благодійної допомоги не передбачено. Чи може така організація придбати товар для подальшої безоплатної (благодійної) передачі ЗСУ? Як звітувати за такою операцією?
    17.04.202432
  • З немонетарної заборгованість переводиться в монетарну і назад: що з курсом?
    У 2021 р. резидент отримав авансову оплату за товар від нерезидента. В січні 2022 р. підписано додаткову угоду щодо повернення передплати. Заборгованість переведено до складу монетарної. Після введення валютних обмежень на період воєнного стану оплата не була проведена. Підприємство визначало курсові різниці на дату балансу. У 2024 р. вирішено все ж здійснити відвантаження. Як визначити курс, за яким монетарна заборгованість переводиться до складу немонетарної?
    15.04.202429
  • Порушення при ввезенні гуманітарної допомоги
    Громадська організація імпортувала гуманітарну допомогу - легковий авто для передачі ЗСУ і кабель для ремонту дронів. Але авто передане учаснику бойових дій, який працює волонтером в ГО, а кабель використовується самою ГО для ремонту дронів, а не переданий ЗСУ. Чи є порушення?
    10.04.202430
  • Перевезення вантажів: ТТН обов’язок чи право?
    Хто має виписувати ТТН при перевезенні вантажним автомобільним транспортом: перевізник чи вантажовідправник? Чи достатньо вантажоодержувачу для підтвердження факту перевезення товаро-матеріальних цінностей належно оформленого перевізником (юридичною особою чи ФОП) акту надання транспортно-експедиційних послуг ?
    26.03.2024131