• Посилання скопійовано

Заборони на видачу резидентом векселя нерезиденту в інвалюті - не передбачено

Антикризові заходи НБУ не містять обмежень щодо використання вексельної форми розрахунків під час здійснення операцій з експорту/імпорту товарів. Але спеціального порядку обігу і заповнення реквізитів векселя при видачі його в інвалюті не встановлено. Як заповнити простий вексель в інвалюті?

Зразків заповнення документів в межах електронного консалтингу ми не наводимо, адже це не є форматом відповідей на запитання з бухгалтерського та податкового обліку.

На нашу думку, заповнення векселя в національній валюті та в іноземній має відрізнятись лише в назві валюті (валюті ЗЕД-контракту чи іншій валюті за домовленістю). Проте, за додатковими роз'ясненнями щодо заповнення векселя та його реквізитів в іноземній валюті та порядку його видачі за затвердженою формою* радимо звернутись до НБУ або до банку, в якому імпортна операція перебуває на валютному контролі.

Зі свого боку щодо оформлення простого векселя в іноземній валюті зазначимо наступне.

Відповідно до ст. 9 Закону України від 05 квітня 2001 року №2374-III "Про обіг векселів в Україні", зі змінами та доповненнями (далі - Закон №2374), який визначає особливості обігу векселів в Україні, резиденти можуть видавати та індосувати векселі, як переказні, так і прості, в іноземній та національній валюті для розрахунків з нерезидентами за зовнішньоекономічними договорами (контрактами) відповідно до валютного законодавства України.

Згідно із ст. 41 Уніфікованого закону про переказні векселі та прості векселі, якщо переказний вексель виданий у валюті, яка не має обігу в місці платежу, то сума, яка підлягає сплаті, може бути сплачена в місцевій валюті за її курсом на день настання строку платежу. Якщо боржник прострочить платіж, то держатель може на свій розсуд вимагати, щоб сума векселя була сплачена у місцевій валюті за курсом або на день настання строку платежу, або на день здійснення платежу.

Курс іноземної валюти визначається згідно із звичаями, що діють у місці платежу. Однак трасант може обумовити, що сума, яка підлягає сплаті, буде нарахована за курсом, визначеним у векселі.

Свого часу, НБУ своєю Постановою від 14.06.99 р №285 зазначив, що з метою впорядкування розрахунків резидентів за векселями, вираженими в іноземній валюті, Правління постановляє:  розрахунки між резидентами за векселями, вираженими в іноземній валюті, виданими резидентами нерезидентам у встановлених чинним законодавством випадках та переданими останніми резидентам відповідно до вимог чинного законодавства, здійснюються у валюті України за курсом Національного банку України на день оплати.

Водночас, на сьогодні в Україні НБУ затверджене лише Положення про порядок здійснення банками операцій з векселями в національній валюті на території України (Постанова НБУ від 16.12.2002 р. №508)

Аналогічного  Положення про операції банків з векселями, номінованими в іноземній валюті, НБУ не прийнято та не затверджено.

Слід також звернути увагу, що в одному із своїх Листів (Лист НБУ від 14.01.2015 р. №29-215/1721) Нацбанк відзначає, що

1. Нині тимчасові антикризові заходи Національного банку України введено Постановою від 01.12.2014 р. №758 "Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному та валютному ринках України" (набула чинності з 03.12.2014 р.), яка не містить обмежень щодо можливості використання вексельної форми розрахунків під час здійснення операцій з експорту/імпорту товарів.

2. Порядок проведення таких операцій врегульовано, зокрема, Декретом Кабінету Міністрів України від 19.02.93 р. №15-93 "Про систему валютного регулювання і валютного контролю" (далі - Декрет), Законом України від 05.04.2001 р. №2374-III "Про обіг векселів в Україні" (далі - Закон), а також нормативно-правовими актами Національного банку України - Положенням про порядок та умови торгівлі іноземною валютою, затвердженим постановою Правління Національного банку України від 10.08.2005 р. №281, Постановою Правління Національного банку України від 30.12.2003 р. №597 "Про переказування коштів у національній та іноземній валюті на користь нерезидентів за деякими операціями", тощо.

3. Відповідно до підпункту "а" пункту 4 статті 5 Декрету №15-93 платежі в іноземній валюті, що здійснюються резидентами за межі України на виконання зобов'язань у цій валюті перед нерезидентами щодо оплати продукції, послуг, робіт, не потребують наявності індивідуальних ліцензій Національного банку України.

 ________________________________________

* Положення про вимоги до стандартної (типової) форми виготовлення вексельних бланків, затверджене Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку 03.09.2013 р. №1681. Окрема форма векселя в іноземній валюті на сьогодні відсутня.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Тимчасова передача майна благодійним фондом ФОПу для виконання договірних послуг
    Благодійний фонд, що є неприбутковою організацією та подає мікрозвітність за НП(С)БО 25, укладає договори з ФОПом для здійснення статутної діяльності. Чи має право Фонд тимчасово надати ФОПу майно для виконання певних послуг, наприклад, передати ФОПу фірмовий спецодяг для видачі благодійної допомоги? Чи дозволено надати ФОПу інструменти для ремонту та відновлення будівлі, пошкодженої внаслідок збройних атак?
    31.03.202553
  • Чи включати до витрат рентну плату за понадлімітне використання води?
    ТОВ не має дозволу на спецвикористання води. Чи включається до витрат в податковому обліку рентна плата за понаднормове використання води, з огляду на зміст пп. 255.11.20 ПКУ?
    31.03.2025146
  • Чи сплачувати плату за землю до моменту укладення договору оренди?
    Підприємство отримало у власність нерухоме майно 20.05.2016 р., розташоване на земельній ділянці площею 0,7547 га (кадастровий номер: 0012). Госпдіяльність не проводилась. 17.03.2025 р. укладено з міськрадою договір оренди землі площею 0,7420 га (кадастровий номер: 0047) під цим майном. Чи зобов'язане було підприємство сплачувати земельний податок за період з 20.05.2016 по 17.03.2025 рр.?
    28.03.2025451
  • Засновник продає частку: що з додатковим капіталом?
    ТОВ сформувало додатковий капітал, як додаткові внески від учасників без зміни розміру статутного капіталу та часток учасників на безповоротній основі. Учасник продає свою долю іншій особі. Чи повинно ТОВ визнати дохід за внесками в додатковий капітал? Що є підставою в такому випадку: договір купівлі-продажу його частки чи інший протокол учасників?
    27.03.202590
  • Як визначити фактичну ціну реалізації корисної копалини за кодом 2505 згідно з УКТ ЗЕД?
    Фактична ціна реалізації видобутої корисної копалини за кодом УКТ ЗЕД 2505 визначається за середньозваженою (за обсягом реалізації) у звітному періоді ціною реалізації відповідної товарної продукції за договорами постачання, не менш як 5 доларів США за 1 тонну
    12.03.202520