• Посилання скопійовано

Заборони на видачу резидентом векселя нерезиденту в інвалюті - не передбачено

Антикризові заходи НБУ не містять обмежень щодо використання вексельної форми розрахунків під час здійснення операцій з експорту/імпорту товарів. Але спеціального порядку обігу і заповнення реквізитів векселя при видачі його в інвалюті не встановлено. Як заповнити простий вексель в інвалюті?

Зразків заповнення документів в межах електронного консалтингу ми не наводимо, адже це не є форматом відповідей на запитання з бухгалтерського та податкового обліку.

На нашу думку, заповнення векселя в національній валюті та в іноземній має відрізнятись лише в назві валюті (валюті ЗЕД-контракту чи іншій валюті за домовленістю). Проте, за додатковими роз'ясненнями щодо заповнення векселя та його реквізитів в іноземній валюті та порядку його видачі за затвердженою формою* радимо звернутись до НБУ або до банку, в якому імпортна операція перебуває на валютному контролі.

Зі свого боку щодо оформлення простого векселя в іноземній валюті зазначимо наступне.

Відповідно до ст. 9 Закону України від 05 квітня 2001 року №2374-III "Про обіг векселів в Україні", зі змінами та доповненнями (далі - Закон №2374), який визначає особливості обігу векселів в Україні, резиденти можуть видавати та індосувати векселі, як переказні, так і прості, в іноземній та національній валюті для розрахунків з нерезидентами за зовнішньоекономічними договорами (контрактами) відповідно до валютного законодавства України.

Згідно із ст. 41 Уніфікованого закону про переказні векселі та прості векселі, якщо переказний вексель виданий у валюті, яка не має обігу в місці платежу, то сума, яка підлягає сплаті, може бути сплачена в місцевій валюті за її курсом на день настання строку платежу. Якщо боржник прострочить платіж, то держатель може на свій розсуд вимагати, щоб сума векселя була сплачена у місцевій валюті за курсом або на день настання строку платежу, або на день здійснення платежу.

Курс іноземної валюти визначається згідно із звичаями, що діють у місці платежу. Однак трасант може обумовити, що сума, яка підлягає сплаті, буде нарахована за курсом, визначеним у векселі.

Свого часу, НБУ своєю Постановою від 14.06.99 р №285 зазначив, що з метою впорядкування розрахунків резидентів за векселями, вираженими в іноземній валюті, Правління постановляє:  розрахунки між резидентами за векселями, вираженими в іноземній валюті, виданими резидентами нерезидентам у встановлених чинним законодавством випадках та переданими останніми резидентам відповідно до вимог чинного законодавства, здійснюються у валюті України за курсом Національного банку України на день оплати.

Водночас, на сьогодні в Україні НБУ затверджене лише Положення про порядок здійснення банками операцій з векселями в національній валюті на території України (Постанова НБУ від 16.12.2002 р. №508)

Аналогічного  Положення про операції банків з векселями, номінованими в іноземній валюті, НБУ не прийнято та не затверджено.

Слід також звернути увагу, що в одному із своїх Листів (Лист НБУ від 14.01.2015 р. №29-215/1721) Нацбанк відзначає, що

1. Нині тимчасові антикризові заходи Національного банку України введено Постановою від 01.12.2014 р. №758 "Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному та валютному ринках України" (набула чинності з 03.12.2014 р.), яка не містить обмежень щодо можливості використання вексельної форми розрахунків під час здійснення операцій з експорту/імпорту товарів.

2. Порядок проведення таких операцій врегульовано, зокрема, Декретом Кабінету Міністрів України від 19.02.93 р. №15-93 "Про систему валютного регулювання і валютного контролю" (далі - Декрет), Законом України від 05.04.2001 р. №2374-III "Про обіг векселів в Україні" (далі - Закон), а також нормативно-правовими актами Національного банку України - Положенням про порядок та умови торгівлі іноземною валютою, затвердженим постановою Правління Національного банку України від 10.08.2005 р. №281, Постановою Правління Національного банку України від 30.12.2003 р. №597 "Про переказування коштів у національній та іноземній валюті на користь нерезидентів за деякими операціями", тощо.

3. Відповідно до підпункту "а" пункту 4 статті 5 Декрету №15-93 платежі в іноземній валюті, що здійснюються резидентами за межі України на виконання зобов'язань у цій валюті перед нерезидентами щодо оплати продукції, послуг, робіт, не потребують наявності індивідуальних ліцензій Національного банку України.

 ________________________________________

* Положення про вимоги до стандартної (типової) форми виготовлення вексельних бланків, затверджене Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку 03.09.2013 р. №1681. Окрема форма векселя в іноземній валюті на сьогодні відсутня.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»