• Посилання скопійовано

Заборони на видачу резидентом векселя нерезиденту в інвалюті - не передбачено

Антикризові заходи НБУ не містять обмежень щодо використання вексельної форми розрахунків під час здійснення операцій з експорту/імпорту товарів. Але спеціального порядку обігу і заповнення реквізитів векселя при видачі його в інвалюті не встановлено. Як заповнити простий вексель в інвалюті?

Зразків заповнення документів в межах електронного консалтингу ми не наводимо, адже це не є форматом відповідей на запитання з бухгалтерського та податкового обліку.

На нашу думку, заповнення векселя в національній валюті та в іноземній має відрізнятись лише в назві валюті (валюті ЗЕД-контракту чи іншій валюті за домовленістю). Проте, за додатковими роз'ясненнями щодо заповнення векселя та його реквізитів в іноземній валюті та порядку його видачі за затвердженою формою* радимо звернутись до НБУ або до банку, в якому імпортна операція перебуває на валютному контролі.

Зі свого боку щодо оформлення простого векселя в іноземній валюті зазначимо наступне.

Відповідно до ст. 9 Закону України від 05 квітня 2001 року №2374-III "Про обіг векселів в Україні", зі змінами та доповненнями (далі - Закон №2374), який визначає особливості обігу векселів в Україні, резиденти можуть видавати та індосувати векселі, як переказні, так і прості, в іноземній та національній валюті для розрахунків з нерезидентами за зовнішньоекономічними договорами (контрактами) відповідно до валютного законодавства України.

Згідно із ст. 41 Уніфікованого закону про переказні векселі та прості векселі, якщо переказний вексель виданий у валюті, яка не має обігу в місці платежу, то сума, яка підлягає сплаті, може бути сплачена в місцевій валюті за її курсом на день настання строку платежу. Якщо боржник прострочить платіж, то держатель може на свій розсуд вимагати, щоб сума векселя була сплачена у місцевій валюті за курсом або на день настання строку платежу, або на день здійснення платежу.

Курс іноземної валюти визначається згідно із звичаями, що діють у місці платежу. Однак трасант може обумовити, що сума, яка підлягає сплаті, буде нарахована за курсом, визначеним у векселі.

Свого часу, НБУ своєю Постановою від 14.06.99 р №285 зазначив, що з метою впорядкування розрахунків резидентів за векселями, вираженими в іноземній валюті, Правління постановляє:  розрахунки між резидентами за векселями, вираженими в іноземній валюті, виданими резидентами нерезидентам у встановлених чинним законодавством випадках та переданими останніми резидентам відповідно до вимог чинного законодавства, здійснюються у валюті України за курсом Національного банку України на день оплати.

Водночас, на сьогодні в Україні НБУ затверджене лише Положення про порядок здійснення банками операцій з векселями в національній валюті на території України (Постанова НБУ від 16.12.2002 р. №508)

Аналогічного  Положення про операції банків з векселями, номінованими в іноземній валюті, НБУ не прийнято та не затверджено.

Слід також звернути увагу, що в одному із своїх Листів (Лист НБУ від 14.01.2015 р. №29-215/1721) Нацбанк відзначає, що

1. Нині тимчасові антикризові заходи Національного банку України введено Постановою від 01.12.2014 р. №758 "Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному та валютному ринках України" (набула чинності з 03.12.2014 р.), яка не містить обмежень щодо можливості використання вексельної форми розрахунків під час здійснення операцій з експорту/імпорту товарів.

2. Порядок проведення таких операцій врегульовано, зокрема, Декретом Кабінету Міністрів України від 19.02.93 р. №15-93 "Про систему валютного регулювання і валютного контролю" (далі - Декрет), Законом України від 05.04.2001 р. №2374-III "Про обіг векселів в Україні" (далі - Закон), а також нормативно-правовими актами Національного банку України - Положенням про порядок та умови торгівлі іноземною валютою, затвердженим постановою Правління Національного банку України від 10.08.2005 р. №281, Постановою Правління Національного банку України від 30.12.2003 р. №597 "Про переказування коштів у національній та іноземній валюті на користь нерезидентів за деякими операціями", тощо.

3. Відповідно до підпункту "а" пункту 4 статті 5 Декрету №15-93 платежі в іноземній валюті, що здійснюються резидентами за межі України на виконання зобов'язань у цій валюті перед нерезидентами щодо оплати продукції, послуг, робіт, не потребують наявності індивідуальних ліцензій Національного банку України.

 ________________________________________

* Положення про вимоги до стандартної (типової) форми виготовлення вексельних бланків, затверджене Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку 03.09.2013 р. №1681. Окрема форма векселя в іноземній валюті на сьогодні відсутня.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Чи заборонено відраховувати кошти профспілкам на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу під час воєнного стану?
    Чи заборонено протягом дії воєнного стану проводити відрахування первинним профспілковим організаціям на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу в розмірах, передбачених колективним договором та угодами, у добровільному порядку за наявності у роботодавців такої можливості з віднесенням на витрати діяльності підприємства?
    19.04.20244
  • Чи може неприбуткова організація надати благодійну допомогу ЗСУ?
    В статуті неприбуткової оргазації передбачено наукові розробки, дослідження та інше у галузі права, а надання благодійної допомоги не передбачено. Чи може така організація придбати товар для подальшої безоплатної (благодійної) передачі ЗСУ? Як звітувати за такою операцією?
    17.04.202426
  • З немонетарної заборгованість переводиться в монетарну і назад: що з курсом?
    У 2021 р. резидент отримав авансову оплату за товар від нерезидента. В січні 2022 р. підписано додаткову угоду щодо повернення передплати. Заборгованість переведено до складу монетарної. Після введення валютних обмежень на період воєнного стану оплата не була проведена. Підприємство визначало курсові різниці на дату балансу. У 2024 р. вирішено все ж здійснити відвантаження. Як визначити курс, за яким монетарна заборгованість переводиться до складу немонетарної?
    15.04.202423
  • Порушення при ввезенні гуманітарної допомоги
    Громадська організація імпортувала гуманітарну допомогу - легковий авто для передачі ЗСУ і кабель для ремонту дронів. Але авто передане учаснику бойових дій, який працює волонтером в ГО, а кабель використовується самою ГО для ремонту дронів, а не переданий ЗСУ. Чи є порушення?
    10.04.202423
  • Перевезення вантажів: ТТН обов’язок чи право?
    Хто має виписувати ТТН при перевезенні вантажним автомобільним транспортом: перевізник чи вантажовідправник? Чи достатньо вантажоодержувачу для підтвердження факту перевезення товаро-матеріальних цінностей належно оформленого перевізником (юридичною особою чи ФОП) акту надання транспортно-експедиційних послуг ?
    26.03.2024128