• Посилання скопійовано

Благодійний фонд бере участь у благодійному аукціоні: оформляємо правильно

Благодійний фонд хоче брати участь аукціоні, що проводить інший благодійний фонд. Яким документом проводиться право відчуження активів? Чи правомірна дія передачі активів від одного фонду до іншого для участі в аукціоні? Який документ при відчуженні активів є підставою для передачі з балансу на баланс? Хто є отримувачем коштів від благодійного аукціону?

ЗапитанняБлагодійний фонд "А" юрособа хоче брати участь у благодійному аукціоні, який проводить інший благодійний фонд "Б" юрособа. На акціоні будуть виставлятись активи фонду "А". Яким документом проводиться право відчуження активів фонду "Б"? Чи є правомірною дія передачі активів від фонду "А" до фонду "Б" для участі в аукціоні, яка буде підтверджена договором на участь у аукціоні? Який документ у разі відчуження активів є підставою для передачі з балансу на баланс? Хто є отримувачем коштів від благодійного аукціону, фонд "А" чи фонд Б (враховуючи, що для проведення аукціонів необхідно відкривати спеціальний рахунок)?

Відповідь:

За приписами ст. 5 Закону України від 05.07.2012 р. №5073-VI “Про благодійну діяльність та благодійні організації” благодійники спільно чи індивідуально можуть здійснювати благодійну діяльність на підставі добровільного вибору одного xbкількох таких її видів, зокрема:

- безоплатна передача у власність бенефіціарів коштів, іншого майна, а також безоплатне відступлення бенефіціарам майнових прав;

- безоплатна передача бенефіціарам права користування та інших речових прав на майно і майнові права;

- безоплатна передача бенефіціарам доходів від майна і майнових прав;

- безоплатне надання послуг та виконання робіт на користь бенефіціарів;

- благодійна спільна діяльність та виконання інших контрактів (договорів) про благодійну діяльність;

- публічний збір благодійних пожертв;

- проведення благодійних аукціонів, негрошових лотерей, конкурсів та інших благодійних заходів, не заборонених законом.

З цього виходить, що благодійний фонд має право (якщо це передбачено його засновницькими документами) не лише самостійно надавати благодійну допомогу за рахунок коштів та майна, які в нього є у власності, а і проводити спільні із іншими особами благодійні заходи, зокрема, і аукціони.

Відшкодування благодійними організаціями витрат інших бенефіціарів, пов'язаних з передачею майна і майнових прав, зазначених у частині першій цієї статті, визнається благодійною діяльністю. Зверніть увагу, що бенефіціаром, згідно із п. 1 ч. 1 ст. 1 Закону №5073, є не тільки одержувач благодійної допомоги, а й будь-які юридичні особи, що одержують допомогу для досягнення цілей, визначених цим Законом. Таким чином, якщо благодійний фонд «А» не лише надаватиме власні активи для аукціону, який проводить благодійний фонд «Б», а і відшкодовуватиме благодійному фонду «Б» витрати, пов’язані із транспортуванням та зберіганням цих активів тощо, або здійснюватиме такі витрати самостійно, ці витрати вважатимуться такими, що понесені в межах благодійної діяльності.  

Організація благодійних аукціонів є одним з видів благодійної діяльності відповідної благодійної організації (фонду, установи, товариства — ст. 13 Закону №5073). Зважаючи на наведену вище ст. 5 Закону №5073, майно для проведення аукціону може бути отримане його організатором або на умовах пожертви (дарування тощо), або на умовах безоплатної передачі у власність (чи придбання за рахунок коштів благодійного фонду — організатора аукціону чи його учасників в межах статутної діяльності чи благодійництва).

Відтак, отримання лотів на аукціон відбувається шляхом передачі їх для цілей аукціону благодійництва на умовах договору пожертви, дарування, безоплатної передачі для цілей благодійництва. Така передача лотів (активів благодійної організації “А”) організатору аукціону буде цілком правомірною.

Для передачі з балансу на баланс від учасника аукціону (благодійного фонду “А”) до організатора аукціону (благодійного фонду “Б”) оформляється документ, який визначений умовами відповідного договору (пожертви, дарування, безоплатної передачі активів), за яким такий актив передається як лот до участі в аукціоні. Це може бути будь-який первинний документ, який оформляється відповідно до вимог цивільного законодавства, податкового та бухгалтерського обліку, зокрема, акт приймання-передачі, накладна на отримання ТМЦ.

Оскільки для проведення аукціону та збору коштів від продажу лотів відкривається спеціальний рахунок, то отримувачем та розпорядником коштів буде саме організатор аукціону, який отримує такі кошти та має використати їх в цілях організації аукціону (тобто на ті благодійницькі цілі, для яких відбувався збір коштів).

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Тимчасова передача майна благодійним фондом ФОПу для виконання договірних послуг
    Благодійний фонд, що є неприбутковою організацією та подає мікрозвітність за НП(С)БО 25, укладає договори з ФОПом для здійснення статутної діяльності. Чи має право Фонд тимчасово надати ФОПу майно для виконання певних послуг, наприклад, передати ФОПу фірмовий спецодяг для видачі благодійної допомоги? Чи дозволено надати ФОПу інструменти для ремонту та відновлення будівлі, пошкодженої внаслідок збройних атак?
    31.03.202551
  • Чи включати до витрат рентну плату за понадлімітне використання води?
    ТОВ не має дозволу на спецвикористання води. Чи включається до витрат в податковому обліку рентна плата за понаднормове використання води, з огляду на зміст пп. 255.11.20 ПКУ?
    31.03.2025129
  • Чи сплачувати плату за землю до моменту укладення договору оренди?
    Підприємство отримало у власність нерухоме майно 20.05.2016 р., розташоване на земельній ділянці площею 0,7547 га (кадастровий номер: 0012). Госпдіяльність не проводилась. 17.03.2025 р. укладено з міськрадою договір оренди землі площею 0,7420 га (кадастровий номер: 0047) під цим майном. Чи зобов'язане було підприємство сплачувати земельний податок за період з 20.05.2016 по 17.03.2025 рр.?
    28.03.2025417
  • Засновник продає частку: що з додатковим капіталом?
    ТОВ сформувало додатковий капітал, як додаткові внески від учасників без зміни розміру статутного капіталу та часток учасників на безповоротній основі. Учасник продає свою долю іншій особі. Чи повинно ТОВ визнати дохід за внесками в додатковий капітал? Що є підставою в такому випадку: договір купівлі-продажу його частки чи інший протокол учасників?
    27.03.202588
  • Як визначити фактичну ціну реалізації корисної копалини за кодом 2505 згідно з УКТ ЗЕД?
    Фактична ціна реалізації видобутої корисної копалини за кодом УКТ ЗЕД 2505 визначається за середньозваженою (за обсягом реалізації) у звітному періоді ціною реалізації відповідної товарної продукції за договорами постачання, не менш як 5 доларів США за 1 тонну
    12.03.202520