• Посилання скопійовано

Припинення ліквідації юрособи: нюанси

ТОВ знаходилось у процесі ліквідації, проте власники прийняли рішення припинити ліквідацію. Як це оформити у протоколі сборів? Які документи потрібно подати держреєстратору?

Свого часу Держкомпідприємництва вже розглядав таке питання у Листі від 15.05.2008 р. N 4049. У ньому, зокрема, зазначено наступне. 

Відповідно до ч. 1 ст. 214 Цивільного кодексу України (далі - ЦКУ) особа, яка вчинила односторонній правочин, має право відмовитися від нього, якщо інше не встановлено законом. 

Частиною третьою цієї ж статті визначено, що відмова від правочину вчиняється у такій самій формі, в якій було вчинено правочин. 

Слід зазначити, що Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" процедура відміни юридичною особою власного рішення про припинення не визначена. 


Відповідно до статті 8 ЦКУ, а саме, використовуючи аналогію закону, Держкомпідприємництво вважає, що відповідну реєстраційну дію слід проводити на підставі рішення засновників юридичної особи про відміну рішення про припинення підприємства. 

Тож, якщо підходити саме з точки зору застосування аналогії закону, то приписи ч.1 ст.34 Закону України від 15.05.2003 р. №755-IV "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців" (далі - Закон №755) говорять, що для внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення щодо припинення юридичної особи заявник повинен подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстраторові оригінал або нотаріально засвідчену копію рішення засновників (учасників) або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи.

Відповідно для відміни процедури ліквідації можна скористатись цією нормою та подати державному реєстраторові оригінал або нотаріально засвідчену копію рішення засновників (учасників) або уповноваженого ними органу щодо відміни рішення про припинення юридичної особи. 

У такому рішенні засновників (учасників), на нашу думку, достатньо висловити бажання засновників (учасників) припинити процедуру ліквідації юрособи, яка була розпочата за їх власним рішенням відповідною датою, у звязку з чим були подані документи до державного реєстратора. При цьому, можливо висловлювати причини чи інші обставини, які привели до прийняття рішення щодо відміни процедури ліквідації юрособи, не обовязково. Втім, ці відомості можуть бути внесені до протоколу збору засновників за бажанням останніх та проголосовано всіма присутніми на загальних зборах. 

Слід також врахувати, що голосування відбувається у тому ж порядку та з тією ж кількістю голосів, що й на загальних зборах щодо прийняття рішення про ліквідацію ТОВ (припинення юрособи). Ми не виключаємо, що відповідний порядок прийняття рішення засновниками щодо відміни ліквідації прописаний у статуті — в такому випадку варто його дотримуватись, що значно спростить спілкування з державним реєстратором.

Є ще один момент, на який варто звернути увагу.

Статтею 35 Закону про реєстрацію встановлено, що повідомлення про внесення запису до Єдиного державного реєстру щодо прийняття рішення, зокрема, засновників (учасників) юридичної особи про припинення юридичної особи оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців.

Форма такого повідомлення встановлена Наказом Мінюсту від 01.07.2015 р N 1098/5. Втім, повідомляти офіційно через сайт про відміну рішення про ліквідацію Законом №755 не передбачено.

Вище ми наголошували на тому, що не обовязково, проте можливо зазначити причини прийняття рішення про відміну ліквідації безпосередньо у протоколі загальних зборів. Адже, у зміст повідомлення про прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи про припинення юридичної особи вказуються, зокрема, підстави для прийняття такого рішення. Тож ми не виключаємо, що відповідні причини відміни ліквідації державний реєстратор буде вимагати й у протоколі засновників (учасників) щодо такої відмови.

Крім того, у повідомленні про прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи про припинення юридичної особи зазначається й строк заявлення кредиторами вимог до юридичної особи з визначенням дати закінчення цього строку. На нашу думку, варто також здійснити повідомлення всіх кредиторів про прийняття рішення щодо відміни ліквідації.

Наостанок зазначимо, що відсутність прописаної процедури відміни ліквідації юрособи до внесення запису до ЄДР про її припинення, ускладнює й реалізацію цієї процедури на практиці. І державний реєстратор може встановити як інші вимоги для змісту документів, що подаватимуться в такому випадку, так і самий перелік документів. 

 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Тимчасова передача майна благодійним фондом ФОПу для виконання договірних послуг
    Благодійний фонд, що є неприбутковою організацією та подає мікрозвітність за НП(С)БО 25, укладає договори з ФОПом для здійснення статутної діяльності. Чи має право Фонд тимчасово надати ФОПу майно для виконання певних послуг, наприклад, передати ФОПу фірмовий спецодяг для видачі благодійної допомоги? Чи дозволено надати ФОПу інструменти для ремонту та відновлення будівлі, пошкодженої внаслідок збройних атак?
    31.03.202553
  • Чи включати до витрат рентну плату за понадлімітне використання води?
    ТОВ не має дозволу на спецвикористання води. Чи включається до витрат в податковому обліку рентна плата за понаднормове використання води, з огляду на зміст пп. 255.11.20 ПКУ?
    31.03.2025146
  • Чи сплачувати плату за землю до моменту укладення договору оренди?
    Підприємство отримало у власність нерухоме майно 20.05.2016 р., розташоване на земельній ділянці площею 0,7547 га (кадастровий номер: 0012). Госпдіяльність не проводилась. 17.03.2025 р. укладено з міськрадою договір оренди землі площею 0,7420 га (кадастровий номер: 0047) під цим майном. Чи зобов'язане було підприємство сплачувати земельний податок за період з 20.05.2016 по 17.03.2025 рр.?
    28.03.2025455
  • Засновник продає частку: що з додатковим капіталом?
    ТОВ сформувало додатковий капітал, як додаткові внески від учасників без зміни розміру статутного капіталу та часток учасників на безповоротній основі. Учасник продає свою долю іншій особі. Чи повинно ТОВ визнати дохід за внесками в додатковий капітал? Що є підставою в такому випадку: договір купівлі-продажу його частки чи інший протокол учасників?
    27.03.202591
  • Як визначити фактичну ціну реалізації корисної копалини за кодом 2505 згідно з УКТ ЗЕД?
    Фактична ціна реалізації видобутої корисної копалини за кодом УКТ ЗЕД 2505 визначається за середньозваженою (за обсягом реалізації) у звітному періоді ціною реалізації відповідної товарної продукції за договорами постачання, не менш як 5 доларів США за 1 тонну
    12.03.202520