Головна Усі консультації Держрегулювання Інше

Припинення ліквідації юрособи: нюанси

ТОВ знаходилось у процесі ліквідації, проте власники прийняли рішення припинити ліквідацію. Як це оформити у протоколі сборів? Які документи потрібно подати держреєстратору?

Свого часу Держкомпідприємництва вже розглядав таке питання у Листі від 15.05.2008 р. N 4049. У ньому, зокрема, зазначено наступне. 

Відповідно до ч. 1 ст. 214 Цивільного кодексу України (далі - ЦКУ) особа, яка вчинила односторонній правочин, має право відмовитися від нього, якщо інше не встановлено законом. 

Частиною третьою цієї ж статті визначено, що відмова від правочину вчиняється у такій самій формі, в якій було вчинено правочин. 

Слід зазначити, що Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" процедура відміни юридичною особою власного рішення про припинення не визначена. 


Відповідно до статті 8 ЦКУ, а саме, використовуючи аналогію закону, Держкомпідприємництво вважає, що відповідну реєстраційну дію слід проводити на підставі рішення засновників юридичної особи про відміну рішення про припинення підприємства. 

Тож, якщо підходити саме з точки зору застосування аналогії закону, то приписи ч.1 ст.34 Закону України від 15.05.2003 р. № 755-IV "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців" (далі - Закон № 755) говорять, що для внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення щодо припинення юридичної особи заявник повинен подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстраторові оригінал або нотаріально засвідчену копію рішення засновників (учасників) або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи.

Відповідно для відміни процедури ліквідації можна скористатись цією нормою та подати державному реєстраторові оригінал або нотаріально засвідчену копію рішення засновників (учасників) або уповноваженого ними органу щодо відміни рішення про припинення юридичної особи. 

У такому рішенні засновників (учасників), на нашу думку, достатньо висловити бажання засновників (учасників) припинити процедуру ліквідації юрособи, яка була розпочата за їх власним рішенням відповідною датою, у звязку з чим були подані документи до державного реєстратора. При цьому, можливо висловлювати причини чи інші обставини, які привели до прийняття рішення щодо відміни процедури ліквідації юрособи, не обовязково. Втім, ці відомості можуть бути внесені до протоколу збору засновників за бажанням останніх та проголосовано всіма присутніми на загальних зборах. 

Слід також врахувати, що голосування відбувається у тому ж порядку та з тією ж кількістю голосів, що й на загальних зборах щодо прийняття рішення про ліквідацію ТОВ (припинення юрособи). Ми не виключаємо, що відповідний порядок прийняття рішення засновниками щодо відміни ліквідації прописаний у статуті — в такому випадку варто його дотримуватись, що значно спростить спілкування з державним реєстратором.

Є ще один момент, на який варто звернути увагу.

Статтею 35 Закону про реєстрацію встановлено, що повідомлення про внесення запису до Єдиного державного реєстру щодо прийняття рішення, зокрема, засновників (учасників) юридичної особи про припинення юридичної особи оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців.

Форма такого повідомлення встановлена Наказом Мінюсту від 01.07.2015 р N 1098/5. Втім, повідомляти офіційно через сайт про відміну рішення про ліквідацію Законом № 755 не передбачено.

Вище ми наголошували на тому, що не обовязково, проте можливо зазначити причини прийняття рішення про відміну ліквідації безпосередньо у протоколі загальних зборів. Адже, у зміст повідомлення про прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи про припинення юридичної особи вказуються, зокрема, підстави для прийняття такого рішення. Тож ми не виключаємо, що відповідні причини відміни ліквідації державний реєстратор буде вимагати й у протоколі засновників (учасників) щодо такої відмови.

Крім того, у повідомленні про прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи про припинення юридичної особи зазначається й строк заявлення кредиторами вимог до юридичної особи з визначенням дати закінчення цього строку. На нашу думку, варто також здійснити повідомлення всіх кредиторів про прийняття рішення щодо відміни ліквідації.

Наостанок зазначимо, що відсутність прописаної процедури відміни ліквідації юрособи до внесення запису до ЄДР про її припинення, ускладнює й реалізацію цієї процедури на практиці. І державний реєстратор може встановити як інші вимоги для змісту документів, що подаватимуться в такому випадку, так і самий перелік документів. 

 

Доступ до повного тексту матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо Ви вже зареєстровані на нашому сайті - будь ласка, авторизуйтесь.

Якщо поки що ні - зареєструйтесь прямо зараз: це просто, не вимагає Ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Що ще дає реєстрація?

Автор:
Канарьова Наталія
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Держрегулювання / Інше
Теги:
Реєстрація , Ліквідація

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі