• Посилання скопійовано

При застосованні методу порівняльної неконтрольованої ціни, важливо використовувати інформацію про ціни реальних договорів

ТОВ здійснює експортні операції по реалізації меду. Контрагент, якому підприємство поставляє мед, працює з ще одним підприємством з України. Операції здійснювали в січні, лютому, березні. У іншого підприємства в цей період поставок не було. Як підтвердити відповідність ринкової ціни?

Запитання: ТОВ здійснює експортні операції по реалізації меду. У 2015 році, згідно ст. 39 ПКУ, операції є контрольованими. ТОВ вибрало метод порівняльної неконтрольованої ціни. Контрагент, якому підприємство поставляє мед, працює з ще одним підприємством з України. Операції здійснювали в січні, лютому, березні. У іншого підприємства в цей період поставок не було. Як підтвердити відповідність ринкової ціни?

Відповідь: З 01.01.2015 року трансфертне ціноутворення повинно відповідати принципу "витягнутої руки". Це означає, що платник податку на прибуток зобов'язаний, якщо операція є контрольованою (визначення таких операцій наводиться у пп. 39.2.1.1-39.2.1.2, 39.2.1.5, при одночасному виконанні умов наведених у пп. 39.2.1.7 ПКУ) визначати обсяг оподатковуваного прибутку відповідно до принципу "витягнутої руки". З метою перевірки правильності, повноти нарахування та сплати податку на прибуток, встановлення відповідності умов контрольованої операції принципу "витягнутої руки" проводиться за методами, визначеними пп. 39.3.1 ПКУ — методи трансфертного ціноутворення.

Потрібно врахувати, що платником обирається найбільш доцільний метод трансфертного ціноутворення з числа методів наведених у пп. 39.3.1 ПКУ. 


Проте, незважаючи на право вибору надане платнику до будь-якого методу, приорітетним є метод порівняльної неконтрольованої ціни.

Для встановлення відповідності умов контрольованої операції принципу "витягнутої руки" використовують будь-які інформаційні джерела, що є загальнодоступними та надають інформацію про співставні операції та осіб, зокрема інформацію з непов'язаними особами. Важливо, щоб контролюючим органом не було доведено факту, що інші джерела інформації дають можливість отримати вищий рівень зіставності комерційних та фінансових умов операцій. Але, пп. 39.5.3.3 ПКУ передбачено, що контролюючий орган не має права використовувати інформацію, яка не є загальнодоступною (зокрема інформацію, доступ до якої наявний тільки у органів державної влади).

При застосованні методу порівняльної неконтрольованої ціни, важливо використовувати інформацію про ціни реальних договорів, укладених та виконаних українськими підприємствами з резидентами і нерезидентами в данному періоді. Здійснюється це з метою визначення ринкового діапазону цін товарів (аналогів продажу). 

Завдання платника податку на прибуток вибрати зіставні операції, які здійснювались в однакових комерційних умовах і порівняти ціни контрольованої операції з ціною співставних неконтрольованих операцій. Проводиться таке порівняння на підставі інформації про ціни, застосовані протягом періоду (січень, лютий, березень) або інформації на дату, найближчу до дня здійснення контрольованої операції (пп. 39.3.3.3 ПКУ). Далі, потрібно розрахувати діапазон цін (рентабельності) та медіани такого діапазону для цілей трансфертного ціноутворення. Якщо ціна в контрольованій операції в межах діапазону, вважається, що така ціна відповідає принципу "витягнутої руки", поза межами діапазону цін (рентабельності), використовується медіана діапазону цін (рентабельності). Порядок розрахунку діапазону цін (рентабельності) та медіани діапазону цін (рентабельності) затверджується Кабміном. Сьогодні такий порядок затверджено Постановою КМУ від 04.06.2015 р. №381.

Отримати інформацію для порівняння цін можна з рекламних проспектів, з сайтів контрагентів. Загалом трансфертне ціноутворення, це скоріше мистецтво. 

Якщо звичайна ціна виявиться вищою за договірну потрібно врахувати вимоги пп. 140.5.1 ПКУ. Як наслідок, фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується на суму перевищення звичайних цін над договірною (контрактною) вартістю реалізованих товарів (робіт, послуг) при здійсненні контрольованих операцій у випадках, визначених ст. 39 ПКУ.

 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Тимчасова передача майна благодійним фондом ФОПу для виконання договірних послуг
    Благодійний фонд, що є неприбутковою організацією та подає мікрозвітність за НП(С)БО 25, укладає договори з ФОПом для здійснення статутної діяльності. Чи має право Фонд тимчасово надати ФОПу майно для виконання певних послуг, наприклад, передати ФОПу фірмовий спецодяг для видачі благодійної допомоги? Чи дозволено надати ФОПу інструменти для ремонту та відновлення будівлі, пошкодженої внаслідок збройних атак?
    31.03.202553
  • Чи включати до витрат рентну плату за понадлімітне використання води?
    ТОВ не має дозволу на спецвикористання води. Чи включається до витрат в податковому обліку рентна плата за понаднормове використання води, з огляду на зміст пп. 255.11.20 ПКУ?
    31.03.2025142
  • Чи сплачувати плату за землю до моменту укладення договору оренди?
    Підприємство отримало у власність нерухоме майно 20.05.2016 р., розташоване на земельній ділянці площею 0,7547 га (кадастровий номер: 0012). Госпдіяльність не проводилась. 17.03.2025 р. укладено з міськрадою договір оренди землі площею 0,7420 га (кадастровий номер: 0047) під цим майном. Чи зобов'язане було підприємство сплачувати земельний податок за період з 20.05.2016 по 17.03.2025 рр.?
    28.03.2025432
  • Засновник продає частку: що з додатковим капіталом?
    ТОВ сформувало додатковий капітал, як додаткові внески від учасників без зміни розміру статутного капіталу та часток учасників на безповоротній основі. Учасник продає свою долю іншій особі. Чи повинно ТОВ визнати дохід за внесками в додатковий капітал? Що є підставою в такому випадку: договір купівлі-продажу його частки чи інший протокол учасників?
    27.03.202590
  • Як визначити фактичну ціну реалізації корисної копалини за кодом 2505 згідно з УКТ ЗЕД?
    Фактична ціна реалізації видобутої корисної копалини за кодом УКТ ЗЕД 2505 визначається за середньозваженою (за обсягом реалізації) у звітному періоді ціною реалізації відповідної товарної продукції за договорами постачання, не менш як 5 доларів США за 1 тонну
    12.03.202520