Запитання: Юрособа 1 (загальна система оподаткування) надало юрособі 2 (загальна система оподаткування) поворотну фінансову допомогу в сумі 80 млн грн. Юрособа 1 та Юрособа 2 є пов'язаними сторонами. Надання та повернення поворотної фінансової допомоги в межах 4 кварталу 2013 року. Згідно узагальненої консультації з питань щодо трансфертного ціноутворення №699 від 22/11/13, операції з поворотної фінансової допомоги підпадають під вартісний критерій. Яким методом оцінювати ціну контрольованої операції (згідно ст. 39.3 ПКУ)?
Відповідь: Згідно із пп. 39.2.1.1 ПКУ, під контрольовані операції між резидентами підпадають господарські операції з придбання (продажу) товарів (робіт, послуг), які вони здійснюють між собою (якщо ці операції підпадають під критерії контрольованих операцій, встановлені п. 39.2 ПКУ).
Дійсно, за зазначеною вами УПК №699, податківці роз’яснили, що при визначенні вартісного критерію, передбаченого пп. 39.2.1.4 ПКУ, суми поворотної фінансової допомоги також повинні враховуватися. Але це не означає, що, всупереч пп. 39.2.1.1 ПКУ, і операції з надання/отримання поворотної фінансової допомоги теж є контрольованими.
Тому, за операціями з надання/отримання поворотної фінансової допомоги не потрібно визначати або застосовувати звичайну ціну. Просто за умови її надання (зважаючи на її розмір і те, що ці юрособи є пов’язаними особами), операції між ЮО 1 и ЮО 2 з придбання (продажу) товарів (робіт, послуг) протягом календарного року, у якому таку поворотну фінансову допомогу було надано, є контрольованими.