Для отримання в паперовій формі документа, що засвідчує реєстрацію в ДРФО, особи, віком від 14 до 18 років, які отримали паспорт громадянина України, можуть звернутися до будь якого контролюючого органу особисто або один із батьків/особи, віком від 14 до 18 років, які не отримали паспорт громадянина України – один із батьків, та пред’явити документи необхідні для реєстрації/внесення змін до ДРФО та отримання, документа, що засвідчує реєстрацію в ДРФО.
ДПС у підкатегорії 116.09 ЗІР нагадує, що відповідно до пп. 70.5 ПКУ та п. 1 розд. VII Положення №822, фізична особа незалежно від віку (як резидент, так і нерезидент), яка не включена до Державного реєстру фізичних осіб – платників податків, зобов’язана особисто або через представника подати до відповідного контролюючого органу облікову картку фізичної особи – платника податків за формою №1ДР, наведену у додатку 2 до Положення №822, яка є водночас заявою для реєстрації у ДРФО, та пред’явити документ, що посвідчує особу, який містить необхідні для реєстрації реквізити (прізвище, ім’я, по батькові (за наявності), дату народження, місце народження, місце проживання (за наявності), громадянство).
Особа, віком від 14 до 18 років, яка має зареєстроване місце проживання та яка не зареєстрована у ДРФО, під час оформлення паспорта у формі картки вперше може, за її бажанням, одночасно зареєструватися у ДРФО за реєстраційним номером облікової картки платника податків з його відображенням надалі у паспорті громадянина України у формі картки. Така реєстрація проводиться відповідно до постанови КМУ від 10.07.2019 року №691 «Про реалізацію експериментального проекту щодо створення сприятливих умов для реалізації прав дитини».
У такому разі Облікова картка №1ДР не заповнюється, а реєстрація здійснюється на підставі відомостей, що містяться у заяві-анкеті, яка подається під час оформлення паспорта громадянина України. Дані, необхідні для проведення реєстрації, у цьому випадку направляються до ДРФО у порядку інформаційної взаємодії.
Після реєстрації фізичної особи у ДРФО ДПС надсилає ДМС реєстраційний номер облікової картки платника податків з ДРФО для його внесення до паспорта у формі картки. У разі якщо за даними ДПС буде встановлено, що особа раніше вже була зареєстрована в ДРФО реєстрі та дані про особу, які надійшли від ДМС для проведення реєстрації, збігаються з даними про особу, наявними в ДРФО, ДПС направляє ДМС інформацію про такий реєстраційний номер облікової картки платника податків. У разі якщо за даними ДПС буде встановлено, що особа раніше вже була зареєстрована в ДРФО та дані про особу, які надійшли від ДМС для проведення реєстрації, відрізняються від даних про особу, наявних у ДРФО, ДПС направляє у відповідь повідомлення про необхідність звернення до контролюючого органу для реєстрації платником податків або внесення змін до ДРФО.
З огляду на викладене, якщо особа віком від 14 до 18 років, має паспорт громадянина України та бажає отримати документ, що засвідчує реєстрацію в ДРФО (Картку платника податків), така особа може звернутися за отриманням такого документа до будь-якого контролюючого органу особисто або може звернутися один із батьків, та подати такі документи:
якщо особа звертається особисто:
- Облікову картку №1ДР/Заяву про внесення змін до ДРФО за формою №5ДР (додаток 12) (п. 1 розд. IX Положення №822);
- пред’явити паспорт громадянина України;
- витяг з реєстру територіальної громади про задеклароване (зареєстроване) місце проживання (перебування);
- якщо звертається один із батьків, додатково пред’являє документ, що посвідчує особу одного із батьків / документ, що підтверджує інформацію про задеклароване (зареєстроване) місце проживання (перебування) одного із батьків / витяг з реєстру територіальної громади про задеклароване (зареєстроване) місце проживання (перебування) дитини подається лише за наявності такого документа або якщо задеклароване або зареєстроване місце проживання (перебування) дитини відрізняється від задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) батьків.
У разі, якщо особа, віком від 14 до 18 років, ще не отримувала паспорт громадянина України, отримати документ, що засвідчує реєстрацію у ДРФО, може один із батьків. Для цього необхідно подати до контролюючого органу такі документи:
- Облікову картку №1ДР/Заяву за ф. №5ДР;
- свідоцтво про народження дитини (якщо свідоцтво про народження дитини видане не українською мовою, необхідно подати засвідчений в установленому законодавством порядку переклад такого свідоцтва українською мовою (після пред’явлення повертається) та його копію (п. 4 розд. VII та п. 7 розд. IX Положення №822);
- документ, що посвідчує особу одного із батьків;
- документ, що підтверджує інформацію про задеклароване (зареєстроване) місце проживання (перебування) одного із батьків;
- витяг з реєстру територіальної громади про задеклароване (зареєстроване) місце проживання (перебування) дитини подається лише за наявності такого документа або якщо задеклароване або зареєстроване місце проживання (перебування) дитини відрізняється від задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) батьків.