Зазначимо, що Постанова КМУ «Про роботу за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій» від 03.04.1993 р. № 245, якою було встановлено обмеження щодо роботи працівників бюджетної сфери за сумісництвом втратила чинність ще 25.11.2022 р.
Згідно з ч. 2 ст. 21 КЗпП, працівник має право реалізувати свої здібності до продуктивної і творчої праці шляхом укладення трудового договору на одному або одночасно на декількох підприємствах, в установах, організаціях, якщо інше не передбачено законодавством, колективним договором або угодою сторін.
Сумісництвом вважається виконання працівником, крім основної, іншої оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час на тому самому або іншому підприємстві, в установі, організації або у роботодавця - фізичної особи.
Працівники, які працюють за сумісництвом, одержують заробітну плату за фактично виконану роботу (ст. 102-1 КЗпП).
Тобто на сьогодні чинним законодавством не визначено жодних обмежень щодо роботи головбуха бюджетної сфери за сумісництвом на будь-якому підприємстві або за договором ЦПХ (як фізособа).
Аналогічний висновок міститься у листі Мінекономіки від 20.01.2023 р. №4706-05/2663-07.
При цьому залишаються чинними обмеження щодо сумісництва та суміщння з іншими видами діяльності, встановлені Законом про запобігання корупції. Однак цим Законом передбачено, що вказані обмеження поширюються лише на осіб, зазначених у п. 1 ч. 1 ст. 3 цього Закону, яка передбачає, що особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, не мають права працювати за сумісництвом. Виняток становить викладацька, наукова і творча діяльності, медична практика, інструкторська та суддівська практика зі спорту.
Суб’єктами, на яких поширюється дія цього Закону, визначені ст. 3 Закону про запобігання корупції.
Тому, якщо головний бухгалтер є, наприклад держслужбовцем, то працювати за сумісництвом він не має права через визначені обмеження ст. 25 Закону прозапобігання корупції.
Проте під час воєнного стану заборона щодо роботи за сумісництвом не діє для держслужбовців та посадових осіб місцевого самоврядування, якшо вони перебувають у відпустці без збереження заробітної плати або у разі простою, за умови що трудові договори (контракти), цивільно-правові договори про надання послуг або правочини у сфері підприємницької діяльності укладаються з юридичними особами приватного права або фізичними особами - підприємцями, стосовно яких такі державні службовці та посадові особи місцевого самоврядування протягом останнього року не здійснювали повноваження з контролю, нагляду або підготовки чи прийняття відповідних рішень щодо діяльності цих юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців. Такі особи зобов’язані припинити зайняття іншою оплачуваною (крім викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики із спорту) чи підприємницькою діяльністю відповідно до ч. 2 ст. 25 цього Закону протягом 15 робочих днів з дня припинення простою або закінчення відпустки.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити