У прийнятому рішенні головою правління підприємства про залишення права підпису, на час відпустки, за собою, є аргументи «за» та «проти».
Аргумент «проти»
Звісно, аргумент «проти» висувають податківці, натякаючи на штрафи.
Так, у всіх своїх листах та роз’ясненнях вони схиляються до того, що чинним законодавством про працю не передбачено можливості продовження виконання керівником посадових обов’язків у період відпустки та радять на цей час покладати виконання обов’язків керівника на заступника.
Оскільки, відпусткою є час відпочинку, для працівника, який працює на підприємстві за трудовим договором, яка обчислюється в календарних днях і надається працівникам із збереженням місця роботи і заробітної плати. Це випливає зі ст. 74 КЗпП.
Тобто у період відпустки працівник не несе обов’язку виконувати роботу, обумовлену трудовим договором, і підлягати внутрішньому трудовому розпорядку.
Тож працівник, перебуваючи у відпустці, у розумінні трудового законодавства не може вважатися такими, що виконує в цей період роботу, обумовлену трудовим договором. А якщо підписує, то виконує трудові відносини, які підлягають оплаті, а по скільки за підписання зарплата не виплачується податківці трактують як затримку невиплати зарплати з накладанням штрафу за ст. 265 КЗпП та підписані документи є недійсними.
Аргумент «за»
Відразу зазначимо, що такий варіант більш підходить для малих підприємств, де немає інших працівників, яким би можна було делегувати функцію директора (немає постійного чи тимчасового заступника).
Держпідприємництво, свого часу, в листі від 17.10.2014 р. №8361 зазначало, що керівник підприємства є виконавчим органом управління юридичної особи, який діє на підставі Статуту, і повноваження його припиняються у спосіб, визначений у Статуті. З часу його призначення (обрання) на посаду та до звільнення з посади його службові повноваження не припиняються. Факт надання відпустки керівнику, крім випадку, коли його повноваження передаються іншому працівникові у порядку тимчасового заміщення, не припиняє його посадових повноважень. Такої думки дотримуються і більшість юристів.
Отже, коли фахівці пишуть про те, що підписаний директором під час відпустки документ є підробленням, лякаючи статтями Кримінального кодексу, і зазначають, що контрагент зможе визнати договір недійсним, а податкові документи — не підписаними, це помилкове твердження. Бо, такі висновки не підтверджуються чинним законодавством. Iнформація про керівника є в ЄДР, і вона є достовірною саме з тієї підстави, що вона внесена до реєстру — доти, доки до нього не внесено змін (ст. 10 Закону про держреєстрацію). При цьому згаданий Закон не передбачає внесення змін до реєстру під час відпустки директора або припинення його повноважень.
Тому що директор не перестає бути директором, навіть перебуваючи у відпустці. І ніхто не забороняє йому зустрітися в цей час з партнерами, укласти договора. Також не забороняється директору скористатися своїм КЕП для підписання банківських документів, звітності чи ПН. Адже багато що має встановлені законодавчо терміни, що не залежать від відпустки директора. Операції, які можна робити не на робочому місці, а віддалено, через Iнтернет, директор може виконувати й у відпустці. Це пов'язано з його статусом як уповноваженого власником органу на підприємстві.
Наприклад, порядок ведення ЄРПН, що передбачає накладення ЕЦП на податкові накладні, говорить про накладення ЕЦП бухгалтера або директора, не допускаючи й думки, що ці особи можуть хворіти чи бути у відпустці.
Тому вважаємо, що спроби покарати підприємство за підписання керівником документів під час відпустки є безперспективними, і в разі спроби накладення штрафу, його можна оскаржити — і підприємство виграє такий суд.
Отже, зважаючи на неврегульованість цих питань у законодавстві, певні ризики все ж таки є. Зокрема, слід розуміти, що в разі якщо на підприємстві здійснюються систематичні господарські операції під час відпустки генерального директора, є великий штат, зокрема наявність заступника, то нехтувати делегуванням права підпису останньому не варто.
***
Читайте також: Директор перебуває у відпустці та підписав первинні документи: чи правомірно?
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити